Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

Wczoraj
14:18

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach

Autor: Zdjęcie autora MG

Skończyła się rozbiórka kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 10, która w nocy z 17 na 18 stycznia uległa częściowemu zawaleniu. Tymi dramatycznymi wydarzeniami żył cały Lublin. Dlatego przypominamy historię ulicy, skąd się wzięła jej nazwa i jak dawniej wyglądała.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ulicę Bernardyńską wytyczono na początku XIX w., zastąpiono nią dawną drogę prowadzącą na Żmigród. W 1819 roku została wybrukowana i wyposażona w latarnie olejowe. Swoją nazwę wzięła od istniejącego tam przez wiele lat klasztoru bernardynów. W latach 1951 - 1990 ulica nosiła nazwę Dąbrowskiego. W 1990 roku powrócono do dawnej nazwy.

Ważne miejsca
Pomimo, że ulica Bernardyńska położona jest na uboczu, to przez długie lata istniały tam miejsca, które na trwałe zapisały się w historii Lublina.

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków ulicy Bernardyńskiej – jak też Lublina – jest charakterystyczny gmach z czerwonej cegły, w którym funkcjonuje Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów (ul. Bernardyńska 14). Historia szkoły jest ściśle związana z działalnością Zgromadzenia Kupców Lubelskich, z którego inicjatywy w 1866 roku powstała Szkoła Niedzielno-Handlowa.

Dzięki wsparciu Towarzystwa Pomocy dla Szkoły Handlowej możliwa była budowa siedziby szkoły, która od 1906 roku prowadzi nauczanie do dziś. W Towarzystwie aktywnie działali August i Juliusz Vetterowie. Placówka przyjęła ich imię w 1928 roku.
Drugim charakterystycznym budynkiem jest dawny zespół klasztorny bernardynów z kościołem pw. Nawrócenia Św. Pawła przy ulicy Bernardyńskiej 5. Zakonnicy wybudowali go na jednym ze wzniesień Lublina pod koniec XV wieku.

W 1884 roku utworzono tu funkcjonującą do dziś parafię. Kościół odnowiono, a na dawnym cmentarzu przykościelnym ustawiono figurę Niepokalanego Poczęcia NMP. Od klasztoru bernardynów wzięła swoją nazwę droga biegnąca w kierunku Żmigrodu i rzeki Bystrzycy - dzisiejsza ulica Bernardyńska.

Tuż obok ZSE im. A. i J. Vetterów istniała Prywatna Szkoła im. Stanisław Staszica (ul. Bernardyńska 12). Powstanie placówki w 1906 roku, związane było z protestami uczniów Lubelskiego Gimnazjum Męskiego, żądających wprowadzenia do szkół języka polskiego oraz dzięki inicjatywie grupy ziemian i inteligencji. W 1919 roku szkoła została przeniesiona na ul. Królewską 12. Przy ulicy Bernardyńskiej istniały także inne szkoły takie jak: Żeńskie Gimnazjum Filologiczne Heleny Czarneckiej (Bernardyńska 13), Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (Dąbrowskiego 9).  

Przez cały okres międzywojnia w parterowym budynku pod numerem 5 funkcjonowało kino Zachęta, potem kino Uciecha, a w końcu kino Gwiazda. Kino to odwiedzała uboższa ludność z lubelskich przedmieść. Sami dzierżawcy także miewali chroniczne kłopoty z pieniędzmi, stąd bardzo długo po ,,rewolucji dźwiękowej”, niemalże do końca lat 30., w „Gwieździe” pokazywano filmy nieme, głównie komedie z Patem i Patachonem, perypetie Flipa i Flapa, kowbojskie przygody Toma Mixa i Broncho Billy’ego oraz dramaty kostiumowe.

Mniej więcej w połowie ulicy (Bernardyńska 20) stoi kamienica, w której przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego istniała drukarnia Herszenhorna wydająca żydowski dziennik „Lubliner Tugblatt”. Tuż obok działała inna drukarnia – drukarnia Kossakowskich, która drukowała chętnie czytany przez Lublinian „Kurier Lubelski”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): Kontrolowaliśmy boiskowe wydarzenia

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): Kontrolowaliśmy boiskowe wydarzenia

W niedzielę PGE Start Lublin pokonał 79:71 Arrivę Polski Cukier Toruń. Oto co do powiedzenia mieli najważniejsi bohaterowie tej rywalizacji.

Jedna ze zniszczonych przez chuliganów tabliczek drogowych

Wandale grasują po mieście. Upodobali sobie jedno osiedle

To trwa już dłuższy czas. Szczególnie często akty wandalizmu zdarzają się na osiedlu Wschód, ale nie tylko tutaj. Władze Janowa Lubelskiego liczą, że z pomocą mieszkańców uda się namierzyć i powstrzymać chuliganów.

Profesor Marek Pietraś o pierwszym tygodniu prezydentury Donalda Trumpa
film

Profesor Marek Pietraś o pierwszym tygodniu prezydentury Donalda Trumpa

Co można powiedzieć po pierwszym tygodniu rządzenia Donalda Trumpa w USA? Czy agresywne zmiany i zwrot polityczny o 180 stopni to nowy światowy trend? Profesor Marek Pietraś z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wyjaśnia polityczne zmiany zachodzące w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Tężnia solankowa w Wojsławicach w powiecie chełmskim. Ta zamojska ma być bardziej okazała

Kto zbuduje miastu tężnię? Szukają wykonawcy

Nie udało się w zeszłym roku, może w tym projekt zostanie wykonany. Miasto Zamość ogłosiło właśnie przetarg na budowę tężni przy parku. To inwestycja za pieniądze z budżetu obywatelskiego.

Świąteczne drzewka powinny być rozebrane z ozdób i wystawione w okolicach śmietnika

Śmieciarki przyjadą po choinki. Sprawdź harmonogram odbioru

Można pozbyć się ich na własną rękę, np. odwożąc do PSZOK albo poczekać aż po świąteczne drzewka przyjadą śmieciarki. PGK Zamość w tym tygodniu rusza z akcją odbioru choinek.

Chełm zagrał dla WOŚP
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm zagrał dla WOŚP

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmie już za nami. Atrakcji a przede wszystkim chęci pomagania nie zabrakło również w tym roku. Sprzyjająca pogoda tłumnie przyciągnęła chełmian, którzy otworzyli swoje serca i portfele.

Przed rokiem na prezentacji Motoru w Galerii Olimp pojawiły się tłumy kibiców

Motor w środę zaprasza kibiców do Galerii Olimp na Autografiadę

Kibice Motoru podczas zimowych przygotowań nie mieli okazji, aby zobaczyć w akcji swoich pupili. W środę klub z Lublina zaprasza jednak do Galerii Olimp na spotkanie z drużyną przy okazji „Autografiady”. Będzie można zebrać podpisy piłkarzy oraz zrobić sobie z nimi zdjęcie. Wydarzenie wystartuje o godz. 17.

1,3 promila i kierowca „tira”

1,3 promila i kierowca „tira”

Kierowca ciężarowej Scanii zamiast na rozładunek trafił do policyjnego aresztu. 33-latek z powiatu lubelskiego kierował ciężarówką mając prawie półtora promila alkoholu w organizmie. W Gołębiu zatrzymali go policjanci z puławskiego Wydziału Ruchu Drogowego, po tym jak ktoś zauważył jego niepewną jazdę i zadzwonił na numer 112. Mężczyzna stracił prawo jazdy, czeka go sprawa w sądzie i surowa kara finansowa.

33. finał w Lublinie
galeria

100 mln. zł już na koncie WOŚP

W niedzielę o godz. 20 w Warszawie i innych polskich miastach rozbłysło "Światełko do nieba", które jest kulminacyjnym momentem każdego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już wtedy na koncie Orkiestry było już 100 mln. zł. A będzie jeszcze lepiej…

LubJam 2025, czyli 48-godzinny maraton gier w Lublinie

LubJam 2025, czyli 48-godzinny maraton gier w Lublinie

Od piątkowego wieczora do niedzielnego popołudnia w Lubelskiej Akademii WSEI trwał LubJam 2025, wydarzenie, które jest częścią 11. edycji Global Game Jamu. Podobne maratony odbywają się w tym samym czasie w różnych miejscach na świecie.

Karnawałowe szaleństwa w Berecie
foto
galeria

Karnawałowe szaleństwa w Berecie

Jak dziewczyny idą w miasto, to nie ma to tamto. Szaleństwo do rana. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo w Berecie, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

światełko do nieba w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Światełko do nieba rozbłysło nad Lublinem!

Nieodłączny element finału WOŚP, czyli światełko do nieba zakończyło wielki finał 33. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław
galeria

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław

Dzisiaj w sali widowiskowej Domu Chemika - Puławskiego Ośrodka Kultury, publiczność miała okazję obejrzeć finałowy koncert laureatów 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Występy najlepszych wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Na koniec podzielono jubileuszowy tort.

PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:2, mimo że prowadziła już 2:0

PZL Leonardo Avia Świdnik przywiozła z Bielska-Białej tylko punkt

Mimo że PZL Leonardo Avia Świdnik prowadziła z BBTS Bielsko-Biała już 2:0 w setach, ostatecznie przegrała 2:3

Rafał Siwek
Lubelska premiera opery

Nadrabiam wieloletnie zaległości w polskich występach

Rafał Siwek: laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. Regularnie występuje na najlepszych scenach operowych na całym świecie. Siwek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych w Polsce. W lubelskim „Don Giovannim” wcielił się w rolę Komandora. Rozmawiamy o współczesnej operze, o trudnościach związanych z zawodem i o tym, dlaczego włoska publiczność jest najlepsza na świecie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium