Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 października 2017 r.
14:48

Gdzie są uprzejmi sąsiedzi, a gdzie najniższe ceny w sklepach. Najlepsze dzielnice Lublina

Autor: Zdjęcie autora jsz
0 22 A A

Najbezpieczniej jest Czubach Północnych, a najlepszych sąsiadów spotkamy na Węglinie Południowym. Takie wyniki przynosi badanie atrakcyjności dzielnic Lublina. Wady i zalety swojej okolicy wskazywali sami mieszkańcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zestawienie przygotował serwis nieruchomości Otodom pod nadzorem agencji badawczej PBS. Wyniki badania mogą być pomocne w poszukiwaniu najlepszej dzielnicy do zamieszkania. W Lublinie przepytano blisko 2 tys. osób, które oceniały prawdziwość zdań na temat różnych aspektów życia w swojej dzielnicy. Każdy mógł  wystawić ocenę w skali od 1 do 7.

Spokojne dzielnice

W kategorii „Bezpieczeństwo” najlepiej wypadły Czuby Południowe i Sławin, uzyskując oceny w granicach 6 punktów. Minimalnie gorzej wypadł Węglin Północny. Z badania wynika, że mieszkańcy większości dzielnic nie boją się wracać po zmroku do domu. Wyjątkiem są Tatary, Kośminek i Kalinowszczyzna, które jako jedyne dzielnice uzyskały notę poniżej 5.

– Zróżnicowanie stanu poczucia bezpieczeństwa w naszym mieście z pewnością wynika z charakteru poszczególnych dzielnic – wyjaśnia nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Tzw. „sypialnie” charakteryzują się mniejszą liczbą zdarzeń kryminalnych w porównaniu do dzielnic przemysłowych, takich jak Tatary czy Kośminek.

Jak wynika z ogólnopolskich wyników przeprowadzonego przez Otodom badania, Lublin jest jednym najbezpieczniejszych miast w kraju.

Uprzejmi sąsiedzi

Autorzy badania sprawdzili również nasze relacje z sąsiadami. Mieszkańcy poproszeni o ocenę uprzejmości i przyjaznego nastawienia sąsiadów, ocenili je na 4,87. Wśród 10 największych miast Polski, Lublin wraz z Krakowem znalazłby się pod tym względem na 5. miejscu.

Wśród lubelskich dzielnic najlepiej wypadł Węglin Południowy z oceną 5,64. Na podium znalazły się też Czuby Południowe i Konstantynów. Oceny powyżej piątki padły także na Czechowie Północnym, Węglinie Północnym, Czechowie Południowym i Ponikwodzie.

– Od kilku lat dzielnica dynamicznie się rozrasta i w drugiej, nowej jej części bardzo szybko przybywa bloków, w których mieszkają głównie młodzi ludzie z dziećmi. Niestety to typowa „sypialnia”, w której brak terenów zielonych i miejsc, w których można się integrować – mówi Iwona Mańko przewodnicząca Rady Dzielnicy Węglin Południowy.

Lublin widziany z dachu nowego biurowca przy ul. Nałęczowskiej 14

Zieleń w okolicy

Bardzo ważne dla jakości życia w mieście jest zielone otoczenie. Pod tym względem najlepiej oceniono dzielnicę Szerokie (6,53). Na podium znalazły się również Węglin Południowy (6,29) oraz Rury (6,23). Z kolei najsłabszy wyniki, poniżej „czwórki” uzyskało Stare Miasto. Oceny niższe od „piątki” zanotowano także w Śródmieściu i w dzielnicy Za Cukrownią.

Niemal 20 proc. powierzchni miasta to tereny zielone, z czego aż tysiąc hektarów to tzw. zieleń urządzona. Atutem Lublina są również niezagospodarowane obecnie tereny wzdłuż rzeki Bystrzycy.,

– Będziemy chcieli go zachować w ramach rozpoczynającej się rewitalizacji doliny Bystrzycy. Chcemy przywrócić rzekę miastu i zachęcać mieszkańców, by korzystali z jej walorów – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wśród ważniejszych miejskich projektów warto wskazać zbliżającą się rewitalizację Parku Ludowego oraz budowę nowych parków, np. przy ul. Zawilcowej. 

Czysta okolica

Lublin to nie tylko jedno z najbardziej zielonych dużych miast w kraju, ale i najczystsze spośród całej dziesiątki największych ośrodków. Czystość okolicy mieszkańcy stolicy Lubelszczyzny ocenili na 5,43. Najlepiej wypadły Konstantynów, oceniony na 6,03 i Czuby Południowe, które otrzymały równą „szóstkę”. Ostatnie miejsce na podium zająłby Wrotków, z oceną 5,87. Dwie lubelskie dzielnice osiągnęły wyniki niższe od „czwórki”. To Stare Miasto i Za Cukrownią (3,83). Notę niższą od „piątki” otrzymały natomiast Śródmieście i Kośminek.

Na generalny, dobry wynik Lublina wpłynął m.in. działający od 2013 roku system gospodarowania odpadami komunalnym. Z posesji odbierana jest każda ilość posegregowanych odpadów. W ramach systemu stworzono punkty , w których można oddawać przeterminowane leki, stare urządzenia elektryczne, zużyte baterie, odpady zielone, remontowo-budowlane, wielkogabarytowe lub zużyte opony.

Zadbane ulice

Mieszkańcy oceniali również, jak służby komunalne troszczą się o utrzymanie ich okolicy. Jako najbardziej „schludny” oceniono Czechów Południowy, który otrzymał ocenę 5,60. Wśród najbardziej zadbanych rejonów Lublina są także Konstantynów (5,51) i Ponikwoda (5,50). Najsłabiej w kategorii „zadbana okolica” wypadły dzielnice jak Za Cukrownią, gdzie padł zdecydowanie najgorszy wynik: 3,50, Stare Miasto (4,0), i Tatary (4,45). Mimo słabych wyników najgorzej ocenionych dzielnic, Lublin należy do najbardziej zadbanych dużych miast w Polsce. Wśród 10 największych miejscowości zajął 3. miejsce.

Dobra komunikacja

Jak oceniamy skomunikowanie dzielnicy z resztą miasta? Najlepiej wypadła Kalinowszczyzna, oceniona na 6,16. Podobny wynik zanotowano na Starym Mieście i w dzielnicy Konstantynów. Co najmniej „szóstkę” otrzymały też: Czechów Północny  Węglin Północny, Rury, Czechów Południowy, Węglin Południowy i Felin. Tylko Sławin otrzymał ocenę niższą od „piątki”:

– Lublin podzielony jest na 2 części i z obu stosunkowo łatwo można dostać się do centrum. Z dzielnic północnych łatwiej, niż z południowo-zachodnich. Wyniki zatem nie zaskakują – ocenia Marek Bruszkiewicz z biura obrotu nieruchomościami KNC City.

Komunikacja nie jest dziedziną, w której Lublin błyszczy wśród 10 największych miast Polski. Pod tym względem jesteśmy na przedostatnim miejscu w kraju.

Sonda: Która dzielnica Lublina jest według Ciebie najbardziej atrakcyjna do mieszkania?

Liczba głosów: 1201
9.49%
Czuby Południowe
8.33%
Czechów Północny
7.41%
Czechów Południowy
6.99%
Sławin
6.83%
Rury
6.08%
Sławinek
5.83%
Czuby Północne
4.75%
Kalinowszczyzna
4.5%
Węglin Południowy
4.41%
Wrotków
4.33%
Wieniawa
3.91%
Śródmieście
3.41%
Bronowice
3.25%
Ponikwoda
2.75%
Tatary
2.75%
Felin
2.75%
Dziesiąta
2.08%
Szerokie
2.08%
Zemborzyce
1.5%
Kośminek
1.42%
Konstantynów
1.42%
Głusk
1.25%
Węglin Północny
1%
Stare Miasto
0.83%
Za Cukrownią
0.5%
Abramowice
0.17%
Hajdów-Zadębie

Ceny w sklepach

Autorzy badania sprawdzili nasze zadowolenie z cen towarów i usług w okolicy. W tej kategorii Lublin jest na 1. miejscu wśród 10 największych miast. Najbardziej zadowoleni z cen są mieszkańcy Kośminka (5,53), Kalinowszczyzny (5,24) i Konstantynowa (5,21). Najgorzej pod tym względem jest natomiast na Starym Mieście (3,69), w Śródmieściu (4,44) i w dzielnicy Hajdów-Zadębie (4,54).

Dzielnica dla dzieci

Wśród dzielnic Lublina najlepiej infrastrukturę dla najmłodszych oceniają mieszkańcy Kalinowszczyzny,

która otrzymała notę 6,24, Felina (6,12) i Czechowa Południowego (6,09). Najniżej ocenione zostało Stare Miasto. Dostało zaledwie „czwórkę” Słabe wyniki uzyskały także dzielnice Szerokie oraz Hajdów- Zadębie. Te ostatnie dzielnice należą do najmniej zamieszkałych w Lublinie. Liczba mieszkańców dzielnicy Hajdów-Zadębie wynosi 1,7 tys. Dla porównania dobrze oceniona Kalinowszczyzna czy Czechów południowy mają ponad 10 razy więcej mieszkańców. To przekłada się na dostępną infrastrukturę.

Polecamy Węglin Południowy

Najbardziej skłonni, do polecenia swojej dzielnicy znajomym, okazali się mieszkańcy Węglina Południowego. Dzielnica ta otrzymała najwyższy wskaźnik rekomendacji, wynoszący 57. Drugie miejsce zajął Węglin Północny z wynikiem 50, a trzecie – Czechów Północny, który otrzymał ocenę 36.

Ujemny wynik otrzymało 5 dzielnic: Za Cukrownią (-54), Tatary (-37), Kośminek (-35), Abramowice (-10) i Stare Miasto (-9). Współczynnik rekomendacji dla całego Lublina wyniósł 12,5. To 3. wynik wśród 10 największych miast Polski.

Źródło: Otodom

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty