Piwo towarzyszyło staropolskiej kuchni przez wieki. W piwie marynowano mięsa, na piwie gotowano polewki. Golonka i żeberka w piwie to wielki przysmak. Ryba w piwnej panierce zachwyca kruchością, a piwne racuszki z jabłkami to deser nad deserami.
Oto nasz subiektywny ranking najciekawszych potraw, do których przyrządzenia wykorzystuje się różne gatunki piwa. Potrawy ostre i pikantne wolą piwo jasne, słodkie: ciemne.
Biała kiełbasa w piwie
Składniki: 4 białe kiełbaski, szklanka jasnego piwa, 2 cebule, majeranek, sól, cukier, 1 łyżka mąki, masło.
Wykonanie: kiełbaski opiec na patelni grillowej. Zalać piwem, dodać szklankę wody, dodać posiekaną cebulę, gotować 20 minut. Kiełbaski wyjąć, sos zmiksować, dodać zasmażkę z mąki i masła. Doprawić roztartym majerankiem, solą i pieprzem. Wrzucić kiełbaski, odparować sos, podawać z ciemnym chlebem.
Boczek w piwie
Składniki: 1 kg chudego boczku, 12 ząbków czosnku, 3 łyżki suszonego majeranku, pół łyżeczki tymianku, sól, 1 listek laurowy, kilka ziaren jałowca, olej, sól, butelka piwa pszenicznego.
Wykonanie: połowę czosnku rozgnieść, dodać pozostałe zioła i zmielone przyprawy, wymieszać, zalać olejem, wyrobić do uzyskania gęstej pasty. Boczek naszpikować pozostałym czosnkiem, powstałą pastą natrzeć boczek, przełożyć do miski, zalać piwem i schować do lodówki na kilka dni. Przewracać 2 razy dziennie. Piec w temperaturze 180°C przez 60 minut. Podawać na gorąco lub na zimno.
Golonka
Składniki: (dla 4 osób): 4 golonki z kością, butelka jasnego piwa, marchewka, pietruszka, por, seler, przypalona cebula, ziele angielskie, listek laurowy, sól do marynaty.
Wykonanie: 10-12 łyżek soli rozpuścić w 3 litrach wody, dodać 5-6 listków laurowych i kilka ziaren ziela angielskiego. Włożyć golonki do solanki, mają być całe zanurzone w wodzie, odstawić w zimne miejsce na co 2 dni. Następnie wyjąć mięso, wypłukać, przełożyć do rondla, dodać warzywa, listek i ziele. Nie solić! Zalać zimną wodą i piwem, gotować 2-3 godziny. Podawać z pieczywem i chrzanem.
Karp w piwnej panierce
Składniki: 2 tłuste karpie, szklanka piwa, 8 cebul, mąka, jajko, olej, cytryna, sól, pieprz.
Wykonanie: rybę sprawić, pociąć w grube dzwonka, skropić cytryną. Z piwa, mąki i jajka zrobić ciasto. Panierować karpia, smażyć na oleju 15 minut. W ostatnim momencie ogień zwiększyć, by uzyskać chrupiącą skórkę. Posolić do smaku. Na oddzielnej patelni usmażyć cebulę, doprawić solą i pieprzem. Ułożyć mięso na talerzu, nałożyć cebulę, podawać z zimnym piwem
Polewka ułańska
Składniki: litr bulionu, szklanka portera, 15 dag razowego chleba, 1 cebula, 3 suszone grzyby, łyżka masła, 2 łyżki rodzynek, gałka muszkatołowa, sól, pieprz, 3 jajka na twardo, sól.
Wykonanie: grzyby namoczyć, ugotować do miękkości, pokroić, wywar zostawić. Cebulę posiekać, chleb pokroić w kostkę. W rondlu rozgrzać masło, podsmażyć cebulę, wrzucić chleb, lekko zrumienić. Zalać bulionem, piwem, dodać grzyby, wywar z grzybów, rodzynki, pogotować, doprawić. Jajka pokroić w cząstki, dodać do zupy
Racuszki piwne z jabłkami
Składniki: 4 jabłka (reneta), 20 dag mąki, 2 jajka, 1 szklanka ciemnego piwa, sól, cynamon, cukier, olej na smażenie.
Wykonanie: mąkę wymieszać z solą, dodać ubite żółtka i odrobinę oleju. Powoli wlewać piwo i wyrabiać ciasto, odstawić do wyrośnięcia. Jabłka obrać, pokroić w plastry, posypać cukrem i cynamonem. Do ciasto dodać ubite na sztywno białko z jajek, zanurzać plastry jabłek i smażyć na złoto. Można posypać cukrem pudrem.
Żeberka XXL
Składniki: 2 kg żeberek, 4 ząbki czosnku, 1 łyżka słodkiej papryki chili, 4 łyżki oliwy, kilkanaście kropli tabasco, 3 łyżki miodu, 1 szklanka portera, sól, pieprz.
Wykonanie: żeberka pokroić na 4 duże kawałki. Wymieszać z oliwą i przyprawami, zalać piwem, odstawić do lodówki na 3 godziny. Piec na ruszcie w piekarniku, od czasu do czasu smarując żeberka miodem zmieszanym z piwem.