Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2018 r.
18:15

Nagrobek niemieckiej siostry miłosierdzia na dnie Zalewu Zemborzyckiego. Skąd się tu wziął?

Specjaliści są pewni, że znaleziony nagrobek pochodzi z mało znanego cmentarza przy ul. Nowy Świat
Specjaliści są pewni, że znaleziony nagrobek pochodzi z mało znanego cmentarza przy ul. Nowy Świat (fot. Paweł Małkowski)

W Zalewie Zemborzyckim jest bardzo niski stan wody. Dzięki temu dało się zauważyć, że na dnie leży jakiś spory kamień. Okazało się, że to nagrobek z zachowanym napisem. Nagrobny pomnik na początku XX wieku stał na terenie niewielkiego cmentarza przy ul. Nowy Świat. Kto i dlaczego zatopił go kilka kilometrów dalej? Na razie nie wiadomo

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W płytkiej wodzie znajduje się płyta nagrobna, z której odczytać można kilka liter, w tym nazwisko „Vogel” – opowiada Paweł Małkowski, miłośnik historii, który opublikował w internecie film pokazujący znalezisko. – W pobliżu znajduje się kilka kamieni, które są najprawdopodobniej pozostałościami pomnika. Jeden z nich ma kształt zbliżony do trumny. Podobny znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Sprawa trafiła do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, które poinformowało Wydział Gospodarki Komunalnej UM, a ten z kolei - lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Cmentarz wojenny

- Sprawami grobownictwa wojennego zajmą się właśnie te instytucje – tłumaczy Hubert Mącik, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. - Chcemy żeby kamienne fragmenty nagrobka wydobyć i z powrotem przenieść na cmentarz przy ul. Nowy Świat, gdzie się wcześniej znajdował. Żeby to się stało, konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń.

Specjaliści są pewni, że znaleziony nagrobek pochodzi z mało znanego cmentarza przy ul. Nowy Świat. W roku 1915 miały zostać pochowanych na jego terenie siostry miłosierdzia pracujące w szpitalach wojskowych oraz szpitalu epidemiologicznym.

- Lublin był wtedy centralnym zapleczem szpitalnictwa dla 4 i 5 armii austriackiej – wyjaśnia Grzegorz Sztal z Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki czasu”. - W tym czasie działały w Lublinie cztery wojskowe szpitale, ośrodek amputacyjny i szpital zakaźny.

- Zachowały się materiały archiwalne na temat cmentarza przy ul. Nowy Świat – opowiada Hubert Mącik. - Wiemy, że były pochowane tam m.in. dwie siostry miłosierdzia, które pracowały w szpitalu wojskowym. Na ich mogiłach stały takie właśnie kamienne nagrobki. Żołnierze mieli nagrobki w formie krzyży żeliwnych.

Schwester i wandale

Nagrobek jednej z sióstr z Nowego Światu znajduje się dziś na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej. Trafił tam w latach 80 ubiegłego wieku, bo został znaleziony na Węglinie. To płyta schwester Helene Preibe, która zmarła w sierpniu 1915 r. Grób kolejnej siostry, Klary Geinitz zmarłej we wrześniu tego samego roku, znajdziemy przy ul. Nowy Świat.

- Informacja, że niemal identyczny nagrobek znajduje się gdzieś w zalewie pojawiła się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy także obniżono poziom wody – tłumaczy Mącik. - Pisał o tym w książce na temat cmentarzy z I wojny światowej w województwie lubelskim dr Marcin Dąbrowski. W jakich okolicznościach trafił do zalewu nikt nie wie. To jest zdumiewające, bo musiały trafić tam już po budowie akwenu. Gdyby znajdował się tam wcześniej na pewno zostałyby przeniesiony w inne miejsce.

Cmentarz przy Nowym Świecie był w pewnym momencie dosyć mocno zdewastowany. Być może elementy nagrobków zostały wywiezione właśnie wtedy.

Z mocno startego nagrobka znalezionego pod wodą można odczytać a raczej się domyślać napisu „schwester” – siostra oraz tego, że jej imię zaczynało się od litery H. Dobrze zachowało się za to nazwisko - Vogel.

- Wszystko to pokazuje jednoznacznie, że to osoba, która pracowała w szpitalu, gdzie zajmowała się rannymi i chorymi – uważa Mącik. – Chcemy żeby nagrobek wrócił na swoje miejsce. Mamy też pomysł, żeby uporządkować cmentarz. Teraz teren ten jest regularnie koszony i utrzymywany w czystości. Szykujemy się do szerszego działania. W planach jest m.in. otoczenie go odpowiednim ogrodzeniem stworzonym na podstawie zachowanych projektów.

Hermine miłosierdzia

Litera „H” na nagrobku pod woda to początek imienia Hermine. Hermine Vogel ze wschodniej Westfalii zmarła w Lublinie 23 sierpnia 1915 roku. Jej nazwisko i 260 innych niemieckich pielęgniarek, które zginęły w Wielkiej Wojnie troszcząc się o rannych i chorych można znaleźć na stronie im poświeconej. 1 sierpnia 1914 r. Niemiecki Czerwony Krzyż miał około 6000 wyszkolonych pielęgniarek, 1000 asystentek pielęgniarki i około 7000 pomocniczek. Kobiety, które zmarły w Lublinie – Helena Priebe z Gramenz, 9 wrzesnia 1915; Klara Geinitz z Rostock 24 września 1915 i siostra Hermina Vogel były jednymi z nich.

- Nie mamy czasu, żeby się zmęczyć, kiedy tak wielu czeka na naszą pomoc – pisała jedna z sióstr Czerwonego Krzyża w liście do domu. Wiele z nich nie wróciło z wojny. Co ciekawe, przy informacjach o siostrach zmarłych w Lublinie z powodu choroby jest adnotacja „żadnego znanego grobu”. Co nie jest prawdą

Cmentarz z ul. Nowy Świat

Pochówki prowadzono tu w sierpniu i wrześniu 1915 r. Taką lokalizację wybrano ze względu na sąsiedztwo szpitala wojskowego i koszar. Znajdować miało się na nim ponad 180 mogił: 161 żołnierzy niemieckich i niemieckich sióstr miłosierdzia, 21 żołnierzy carskich zmarłych w szpitalu. Cmentarz miał wielkość około 43 na 31 metrów i był otoczony kamiennym murem.

Dziś, oprócz kamiennych schodków, nie ma już śladu kaplicy, która też tam stała. Na terenie cmentarza oprócz mogił był także pomnik.

Podczas działań wojennych cmentarze powstawały masowo, w miejscach, w których żołnierze ginęli. Referaty grobownictwa wojennego zapisywały miejsca takich pochówków, w po przejściu frontu w latach 1916-1918 specjalnie powoływane w tym celu jednostki składające się z oficerów mających do pomocy jeńców rosyjskich odnajdowali je i przenosili szczątki na nowe duże nekropolie. Jednym z nich był cmentarz przy ul. Białej.

- Cmentarza przy ul. Nowy Świat nie przeniesiono, bo znajdował się blisko zespołu koszar. Był też już w jakimś stopniu urządzony – tłumaczy Mącik.

Pochówki prowadzono tu w sierpniu i wrześniu 1915 r. Taką lokalizację wybrano ze względu na sąsiedztwo szpitala wojskowego i koszar (fot. Krzysztof Mazur)
Nagrobek jednej z sióstr z Nowego Światu znajduje się dziś na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej (fot. Krzysztof Mazur)

Wideo: Paweł z Lublina

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty