Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2018 r.
18:15

Nagrobek niemieckiej siostry miłosierdzia na dnie Zalewu Zemborzyckiego. Skąd się tu wziął?

Specjaliści są pewni, że znaleziony nagrobek pochodzi z mało znanego cmentarza przy ul. Nowy Świat
Specjaliści są pewni, że znaleziony nagrobek pochodzi z mało znanego cmentarza przy ul. Nowy Świat (fot. Paweł Małkowski)

W Zalewie Zemborzyckim jest bardzo niski stan wody. Dzięki temu dało się zauważyć, że na dnie leży jakiś spory kamień. Okazało się, że to nagrobek z zachowanym napisem. Nagrobny pomnik na początku XX wieku stał na terenie niewielkiego cmentarza przy ul. Nowy Świat. Kto i dlaczego zatopił go kilka kilometrów dalej? Na razie nie wiadomo

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W płytkiej wodzie znajduje się płyta nagrobna, z której odczytać można kilka liter, w tym nazwisko „Vogel” – opowiada Paweł Małkowski, miłośnik historii, który opublikował w internecie film pokazujący znalezisko. – W pobliżu znajduje się kilka kamieni, które są najprawdopodobniej pozostałościami pomnika. Jeden z nich ma kształt zbliżony do trumny. Podobny znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Sprawa trafiła do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, które poinformowało Wydział Gospodarki Komunalnej UM, a ten z kolei - lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Cmentarz wojenny

- Sprawami grobownictwa wojennego zajmą się właśnie te instytucje – tłumaczy Hubert Mącik, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. - Chcemy żeby kamienne fragmenty nagrobka wydobyć i z powrotem przenieść na cmentarz przy ul. Nowy Świat, gdzie się wcześniej znajdował. Żeby to się stało, konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń.

Specjaliści są pewni, że znaleziony nagrobek pochodzi z mało znanego cmentarza przy ul. Nowy Świat. W roku 1915 miały zostać pochowanych na jego terenie siostry miłosierdzia pracujące w szpitalach wojskowych oraz szpitalu epidemiologicznym.

- Lublin był wtedy centralnym zapleczem szpitalnictwa dla 4 i 5 armii austriackiej – wyjaśnia Grzegorz Sztal z Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki czasu”. - W tym czasie działały w Lublinie cztery wojskowe szpitale, ośrodek amputacyjny i szpital zakaźny.

- Zachowały się materiały archiwalne na temat cmentarza przy ul. Nowy Świat – opowiada Hubert Mącik. - Wiemy, że były pochowane tam m.in. dwie siostry miłosierdzia, które pracowały w szpitalu wojskowym. Na ich mogiłach stały takie właśnie kamienne nagrobki. Żołnierze mieli nagrobki w formie krzyży żeliwnych.

Schwester i wandale

Nagrobek jednej z sióstr z Nowego Światu znajduje się dziś na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej. Trafił tam w latach 80 ubiegłego wieku, bo został znaleziony na Węglinie. To płyta schwester Helene Preibe, która zmarła w sierpniu 1915 r. Grób kolejnej siostry, Klary Geinitz zmarłej we wrześniu tego samego roku, znajdziemy przy ul. Nowy Świat.

- Informacja, że niemal identyczny nagrobek znajduje się gdzieś w zalewie pojawiła się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy także obniżono poziom wody – tłumaczy Mącik. - Pisał o tym w książce na temat cmentarzy z I wojny światowej w województwie lubelskim dr Marcin Dąbrowski. W jakich okolicznościach trafił do zalewu nikt nie wie. To jest zdumiewające, bo musiały trafić tam już po budowie akwenu. Gdyby znajdował się tam wcześniej na pewno zostałyby przeniesiony w inne miejsce.

Cmentarz przy Nowym Świecie był w pewnym momencie dosyć mocno zdewastowany. Być może elementy nagrobków zostały wywiezione właśnie wtedy.

Z mocno startego nagrobka znalezionego pod wodą można odczytać a raczej się domyślać napisu „schwester” – siostra oraz tego, że jej imię zaczynało się od litery H. Dobrze zachowało się za to nazwisko - Vogel.

- Wszystko to pokazuje jednoznacznie, że to osoba, która pracowała w szpitalu, gdzie zajmowała się rannymi i chorymi – uważa Mącik. – Chcemy żeby nagrobek wrócił na swoje miejsce. Mamy też pomysł, żeby uporządkować cmentarz. Teraz teren ten jest regularnie koszony i utrzymywany w czystości. Szykujemy się do szerszego działania. W planach jest m.in. otoczenie go odpowiednim ogrodzeniem stworzonym na podstawie zachowanych projektów.

Hermine miłosierdzia

Litera „H” na nagrobku pod woda to początek imienia Hermine. Hermine Vogel ze wschodniej Westfalii zmarła w Lublinie 23 sierpnia 1915 roku. Jej nazwisko i 260 innych niemieckich pielęgniarek, które zginęły w Wielkiej Wojnie troszcząc się o rannych i chorych można znaleźć na stronie im poświeconej. 1 sierpnia 1914 r. Niemiecki Czerwony Krzyż miał około 6000 wyszkolonych pielęgniarek, 1000 asystentek pielęgniarki i około 7000 pomocniczek. Kobiety, które zmarły w Lublinie – Helena Priebe z Gramenz, 9 wrzesnia 1915; Klara Geinitz z Rostock 24 września 1915 i siostra Hermina Vogel były jednymi z nich.

- Nie mamy czasu, żeby się zmęczyć, kiedy tak wielu czeka na naszą pomoc – pisała jedna z sióstr Czerwonego Krzyża w liście do domu. Wiele z nich nie wróciło z wojny. Co ciekawe, przy informacjach o siostrach zmarłych w Lublinie z powodu choroby jest adnotacja „żadnego znanego grobu”. Co nie jest prawdą

Cmentarz z ul. Nowy Świat

Pochówki prowadzono tu w sierpniu i wrześniu 1915 r. Taką lokalizację wybrano ze względu na sąsiedztwo szpitala wojskowego i koszar. Znajdować miało się na nim ponad 180 mogił: 161 żołnierzy niemieckich i niemieckich sióstr miłosierdzia, 21 żołnierzy carskich zmarłych w szpitalu. Cmentarz miał wielkość około 43 na 31 metrów i był otoczony kamiennym murem.

Dziś, oprócz kamiennych schodków, nie ma już śladu kaplicy, która też tam stała. Na terenie cmentarza oprócz mogił był także pomnik.

Podczas działań wojennych cmentarze powstawały masowo, w miejscach, w których żołnierze ginęli. Referaty grobownictwa wojennego zapisywały miejsca takich pochówków, w po przejściu frontu w latach 1916-1918 specjalnie powoływane w tym celu jednostki składające się z oficerów mających do pomocy jeńców rosyjskich odnajdowali je i przenosili szczątki na nowe duże nekropolie. Jednym z nich był cmentarz przy ul. Białej.

- Cmentarza przy ul. Nowy Świat nie przeniesiono, bo znajdował się blisko zespołu koszar. Był też już w jakimś stopniu urządzony – tłumaczy Mącik.

Pochówki prowadzono tu w sierpniu i wrześniu 1915 r. Taką lokalizację wybrano ze względu na sąsiedztwo szpitala wojskowego i koszar (fot. Krzysztof Mazur)
Nagrobek jednej z sióstr z Nowego Światu znajduje się dziś na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej (fot. Krzysztof Mazur)

Wideo: Paweł z Lublina

Pozostałe informacje

19-latek z Chełma prowadzony przez funkcjonariuszy policji
wypadki
film

Sprawca katastrofy drogowej w Chełmie aresztowany. Odpowie za śmierć nastolatków

Najbliższe trzy miesiące za kratkami spędzi 19-latek, który pijany doprowadził do wypadku, w których zginęły dwie osoby. Samochód uderzył w słup latarni. Osobowym autem podróżowało dziesięć młodych osób.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny
patronat

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny

Z racji tego, że rok 2025 w Lublinie jest rokiem prof. Andrzeja Nikodemowicza, to w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie wystąpi męski zespół wokalny Kairos. Koncert ten zainauguruje oficjalne obchody.

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

"Kwiaty zła" to nowa instalacja artystyczna, którą mogą podziwiać lublinianie i turyści odwiedzjący miasto. Autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara.

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm
Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Problemy emocjonalne, trudności w relacjach czy przewlekły stres to tylko niektóre sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog może pomóc w znalezieniu skutecznych sposobów radzenia sobie z różnymi wyzwaniami i poprawić jakość życia. Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł.

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Joga to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Aby jednak czerpać z niej pełne korzyści, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawiają one, że ćwiczenia jogi są bardziej komfortowe i efektywne. Jakie są niezbędne akcesoria do jogi?

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Szukasz sposobu na niedrogie i komfortowe podróżowanie? Autokar może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Dzięki dobrze dobranym biletom nie tylko oszczędzisz, ale też zyskasz wygodę i swobodę planowania. Zobacz, jak podejść do tematu mądrze i wycisnąć z podróży jak najwięcej.

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Czy mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Wrotków słusznie boją się skutków otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców przy Diamentowej? Podczas wczorajszej konferencji marszałek Jarosław Stawiarski zapewnił, że ze wszystkich centrów na Lubelszczyźnie korzystają głównie obywatele Ukrainy.

Bright Ede swój debiut na boiskach PKO BP Ekstraklasy uczcił bramką

Bight Ede (Motor Lublin): To był dla mnie wyjątkowy dzień

Debiut na poziomie PKO BP Ekstraklasy, debiut w nowej drużynie, a na koniec jeszcze debiut przed kamerami Canal+Sport. Bright Ede ma za sobą kapitalny występ w niedzielnym meczu Motoru Lublin ze Stalą Mielec (4:1) i na pewno na długo tego spotkania nie zapomni.

Coś spadło w okolicach Cycowa

Obiekt nieznanego pochodzenia spadł na pole pod Cycowem. Czy to fragment rakiety?

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty