Podpowiadamy gdzie można wybrać się w niedzielę w Lublinie.
WYDARZENIE
CENTRALNY PLAC ZABAW
Boardmania – Festiwal Gier Planszowych i Karcianych, godz. 10, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Przez cały miesiąc w budynku Centrum Kultury, będzie można korzystać z ogromnej biblioteki gier z kolekcji Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza”, a w kolejne weekendy odbywać się będą wydarzenia tematyczne, prelekcje, turnieje oraz konkursy z nagrodami. Pojawią się również czołowi polscy producenci i projektanci gier, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zaprezentują swoje plany wydawnicze. Spotkanie w ramach inauguracji Centralnego Placu Zabaw poświęcone będzie głównie grom historycznym.
Twórczy recykling, godz. 15, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
W ramach proponowanych warsztatów uczestnicy wezmą udział w lekcji teoretycznej z zakresu ekologii i gospodarki odpadowej, przeprowadzą zbiórkę surowców wtórnych oraz będą uczestniczyć w praktycznych warsztatach sztuki recyklingowej, których efektem będą prace/modele przestrzenne wykonane z materiałów „bezużytecznych”. Efekt tej pracy pokazany zostanie w formie ekspozycji plenerowej.
Slackline, godz. 15, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Slacklinerzy chodzą, skaczą i wykonują wszelakie ewolucje na taśmie zawieszonej od 50cm nad ziemią do najwyższych partii górskich. Slackline Lublin to najbardziej dynamicznie rozwijająca się grupa w kraju. Jej członkowie to organizatorzy/koordynatorzy większości imprez o tej tematyce we wschodniej Polsce. Trenerzy, a zarazem założyciele grupy należą do czołówki slacklinerów w kraju.
Nowy Cyrk, godz. 16, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Warsztaty prowadzone przez doświadczonych instruktorów cyrkowców z Fundacji Sztukmistrze. W odróżnieniu od pracy prowadzącej do występowania na profesjonalnej scenie, chodzi tutaj o propagowanie takich cech i wartości jak systematyczna praca nad sobą, cierpliwość, skupienie, współpraca, pokonywanie własnych słabości i budowanie silnego charakteru w oparciu o wyznaczanie sobie celów i dążenie do ich realizacji.
Koncert Ayarise, godz. 19, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Koncerty pod hasłem „Dla ucha malucha” to nowatorska forma edukacji muzycznej.
W trakcie koncertu organizatorzy zadbają o przyjazną dla dzieci przestrzeń, by mogły przebywać blisko muzyków i obserwować co dzieje się na scenie, a także o odpowiedni poziom głośności – bezpieczny dla niemowlaków. Koncert przygotowany jest z myślą o dzieciach i rodzicach, którzy z powodu rodzicielskich obowiązków nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Pomiędzy utworami wykonawcy opowiedzą dzieciom, skąd wzięła się muzyka reggae, jakie są jej charakterystyczne elementy, dźwięki i instrumenty.
SnuS, godz. 21.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Seans w klimacie muzyki ambient, drone, field recording, musique concrète, electroacoustic improvisation, space, NASA. W muzyce tej odnaleźć można zastygłe dźwięki zimnych ludów północy, instrumentalne mantry, rozciągłe pasaże, przestrzenne zaśpiewy, zgrzyty i chrobotania.
POZOSTAŁE
Kulturalny Targ Biesiadny, godz. 10, Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Główna ideą wydarzenia jest integracja mieszkańców przy weekendowych biesiadach na Kulturalnym Targu oferującym, poza kulinarnymi doznaniami, produkty wytwórców żywności (również wegetariańskiej, EKO i BIO) oraz wszelakie produkty twórczości i rękodzieła artystycznego. Kulturalny Targ Biesiadny to nowe miejsce na kulinarnej i artystycznej mapie Lublina, prezentacja i promocja twórców, projektantów, producentów i sprzedawców.
Wystawa zwierząt egzotycznych, godz. 15, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego
Czy wiedzieliście, że to w Lublinie powstał pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacji i opieki nad bezdomnymi zwierzętami egzotycznymi? To właśnie pracownicy i wolontariusze Lubelskiego Egzotarium powołali do życia w 2011r. Fundację Epicrates. Na Moście Kultury przedstawią swoich podopiecznych, ale przede wszystkim wyjaśnią, na czym polega właściwa opieka nad zwierzętami egzotycznymi.
Koncert piosenki francuskiej, godz. 18, Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim, Aleje Racławickie, wstęp wolny
Głosem, który wprowadzi słuchaczy w niezapomniany klimat tego miasta, będzie głos Ani Michałowskiej, która występuje na scenie już od przeszło 10 lat. Historia jej śpiewu zaczęła się od sukcesów na konkursach piosenki francuskiej. Towarzyszyć jej będą muzycy: gitarzyści Jakub Kotynia, Michał Lewartowicz oraz kontrabasista Bartłomiej Raban. Inspiracją dla nich jest Paryż lat 30. i 40. XX wieku, gdzie królował cygański gitarzysta Django Reinhardt tworzący styl zwany Gypsy Swing.
KINO
Poranki w Multikinie, godz. 10.30, Multikino, ul. Al. Spółdzielczości Pracy 34, bilety 12 zł.
Poranki o 10.30 to pokazy bajek adresowane do dzieci powyżej 2. roku życia. Są one doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Dzieci mają możliwość obejrzenia swoich ulubionych bohaterów na wielkim ekranie oraz dodatkowo w wybranych kinach skorzystać z licznych atrakcji. W lipcu o 10.30 Multikino zaprasza na przygody z mieszkańcami planety „Agi Bagi”.
Kino Perła: „Dzień Świra”, godz. 21, ul. Bernardyńska 15, wstęp wolny
Adaś Miauczyński, 49-letni rozwiedziony polonista, żyje w kręgu swoich natręctw, nie potrafiąc wyrwać się z nudy i rutyny dnia codziennego.
WARSZTATY
Sensoryka dla smyka, godz. 12, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego
Istotą „brudnych warsztatów” jest stymulacja polisensoryczna (wielozmysłowa), czyli bazowanie na wszystkich zmysłach dziecka oraz wykorzystanie ich do poznawania świata podczas wspólnej zabawy.
Warsztaty kulinarne, godz. 17, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego
Poznaj Polskę od jej smakowitej strony. W trakcie wszystkich warsztatów będzie można nauczyć się i posmakować klasyków Lubelszczyzny i Podlasia, pyszności z Warmii, Mazowsza czy Małopolski. Uczestnicy będą eksperymentować, bawić się smakami, tradycyjnymi przepisami, by tworzyć nowe, pyszne potrawy.