Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 kwietnia 2008 r.
16:57
Edytuj ten wpis

Gudzowaty i jego Monument Tolerancji

0 0 A A

Jeden z najbogatszych Polaków Aleksander Gudzowaty opowiada nam o swoim przedsięwzięciu w Jerozolimie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Latem ubiegłego roku opinia publiczna została zelektryzowana Pańską ideą wzniesienia Monumentu Tolerancji w Jerozolimie. Pomnik został przetransportowany na miejsce, miał być zmontowany i odsłonięty w październiku ub. roku. To jednak nie nastąpiło. Dlaczego?
- Powodem były protesty oponentów odsłonięcia pomnika w tym miejscu. Rekrutowali się z ugrupowań tzw. Zielonych. Ostatecznie jednak zwyciężył zdrowy rozsądek. Uruchomione przez Merostwo Jerozolimy procedury odwoławcze okazały się wystarczające dla uzasadnienia sensu Monumentu Tolerancji i jego lokalizacji.
• Jakich argumentów używali oponenci Monumentu Tolerancji? Podobno ugrupowanie Partii Zielonych wysuwało jakieś powody proceduralne, a niektóre grupy palestyńskie mówiły, że będzie nazbyt przykuwał uwagę i odwracał ją od tradycyjnych elementów pejzażu jerozolimskiego...
- Nie znam ich dokładnie. Wiem tylko tyle, iż nie przekonały izraelskich sędziów i to jest najważniejsze.
• Jak staraliście się wraz z władzami Jerozolimy i Fundacją Jerozolimską, waszymi sojusznikami, przezwyciężać te wątpliwości? Kto najbardziej pomagał?
- W tym incydencie ważne jest to, iż nie używano żadnych "nacisków”, spraw został rozstrzygnięta wyłącznie w trybie prawno-administracyjnym przy decydującym zaangażowaniu władz Jerozolimy.
• Monument został już ustawiony. Jaki budzi refleksje?
- Pomnik został zamontowany na miejscu przeznaczenia, wzgórzu Armon Hanatziv 13 marca br. Ważne jest, aby teraz kojarzył się z ideą, dla której został stworzony i postawiony. Oczywiście, trudno nie podkreślić znaczenia faktu, że to w mieście Jerozolima powstaje idea tolerancji, jako czynnika niezbędnego dla życia w przyjaźni i pokoju. Tego zwłaszcza wymagają mocno zdegenerowane realia globalnego świata. Podążamy w bardzo niebezpiecznym kierunku i ważne jest, że to w Jerozolimie rozpoczyna się wołanie o tolerancję. Jedno jest pewne. Już w tej chwili można spokojnie powiedzieć, że Monument przeszedł oczekiwania wszystkich. Uznany jest za wybitne dzieło, które swoją powagą wpisuje się w prestiż Jerozolimy.
• Kiedy nastąpi inauguracja pomnika? Mówi się, że podczas obchodów 60-lecia proklamowania Państwa Izrael. Czy znany jest już scenariusz uroczystości odsłonięcia?
- Trudno powiedzieć, kiedy nastąpi oficjalna inauguracja. To sprawa władz lokalnych, a termin wyznaczy Merostwo Jerozolimy. Wiemy, że istnieje coś w rodzaju akceptacji Palestyńczyków, którzy zadeklarowali, iż chcą uczestniczyć w tej ceremonii. To dobrze rokuje całej sprawie.
• Podobno Monumentem zainteresowane są także inne miasta na świecie. Jakie?
- Rozważając cały projekt programu tolerancji, braliśmy pod uwagę ustawienie replik Monumentu Tolerancji w kilku miastach, m.in. Nowym Jorku. Wyobrażamy sobie to jako misję, w której "impuls jerozolimski” będzie powtarzany w szlachetnym zamiarze podtrzymania idei.
• Kiedyś myślał Pan nawet o... Pekinie, jako właściwym miejscu? Czy w obliczu tego, co się dzieje w Chinach jest szansa, aby oni monument o takiej symbolice do siebie wpuścili?
- Istotnie, przez moment nawet myśleliśmy o Pekinie, ale skończyło się na marzeniach.
• W najbliższym czasie ma się Pan dwukrotnie spotkać z Szimonem Peresem. Podczas obchodów 65. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim i podczas 60. rocznicy powstania Izraela. Czy może powiedzieć Pan coś o Waszej przyjaźni? Jak Poznaliście się? Co Was łączy? Jakie macie wspólne plany?
- Poznaliśmy się z Szimonem Peresem lata temu, u mnie w domu, podczas jednej z jego wizyt. Na pańskie pytanie: "Co nas łączy?” odpowiem, że oprócz sympatii, męska przyjaźń o podłożu intelektualnym. Nie można nie brać pod uwagę, że Peres wyrasta ponad każdą znaną... nieprzeciętność światowej polityki, a poprzez swą niestrudzoną walkę o pokój stał się Obywatelem Świata, co podkreśla m.in. Pokojowa Nagroda Nobla, jaką otrzymał w 1994 roku. To wszystko także wzmacnia mój szacunek dla Niego.
• Jaką refleksję wywołuje w Panu 60-lecie istnienia państwa żydowskiego, o którego prawo istnienia walczył m.in. dzielny polski emisariusz Jan Karski?
- To temat na książkę. Owe 60 lat to czas niezwykle ważnych wydarzeń i walk, ale także bezprecedensowego sukcesu, co potwierdza oczywistą myśl i prawdę, że każdy naród musi mieć swoje miejsce na ziemi. To, że dostrzegał to w swojej misji na rzecz powstrzymania Holocaustu, bohaterski polski emisariusz Jan Karski, definiuje jak wielkim był człowiekiem.
Rozmawiał: Waldemar Piasecki, Nowy Jork-Jerozolima

ALEKSANDER GUDZOWATY

Urodzony w 1938 roku w Łodzi jest jednym z pięciu najbogatszych Polaków, którego majątek oblicza się na 1,2 mld dolarów, prezesem i właścicielem holdingu "Bartimpex”. Sukces finansowy osiągnął na początku lat 90., kiedy kupował od Gazpromu gaz ziemny dla Polski, płacąc barterowo artykułami spożywczymi. Ostatnio inwestuje w sektor biopaliw, jest także większościowym udziałowcem Banku Współpracy Europejskiej.

Fascynuje się sztuką, religioznawstwem i ekumenizmem. Wchodzi w skład 9-osobowej Rady Gubernatorów Centrum Pokoju Shimona Peresa. Fascynuje go Ziemia Święta i Jerozolima. Tam postanowił wznieść Monument Tolerancji, projekt entuzjastyczne zaakceptowany przez Żydów, Arabów i wspólnotę chrześcijańską. Jego odsłonięcie będzie międzynarodowym wydarzeniem najprawdopodobniej w maju br. podczas obchodów 60-lecia powstania Izraela.

Pozostałe informacje

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty