Wiosną plac Litewski opanują brukarze. Krzywy asfalt przykryje kostka z granitu. Będzie więcej ławek. Historyczna zmiana czeka toaletę, znikną ustępy "na narciarza”.
- Będzie się po niej zdecydowanie lepiej chodziło niż po tej na Starym Mieście, bo tam jest kostka łupana, a tutaj będzie cięta - zapewnia Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. - Kostka nie będzie gładzona, dzięki czemu nie będzie śliska.
Miasto daje za wygraną w walce z dziką ścieżką biegnącą na skos koło stacji meteorologicznej wprost do przejścia dla pieszych przy Wydziale Politologii UMCS.
Wydeptaną ścieżkę zastąpi wąska, 1,5-metrowa alejka z tej samej kostki, co cały plac. Kostka sięgnie aż do murków fontanny, wokół której nie będzie już żwirku.
- Były z nim same problemy, ludzie wrzucali go do niecki zatykając urządzenia - tłumaczą urzędnicy.
Wymienione będą też płyty z piaskowca w pobliżu pomników. - Będą w tym samym kolorze, co teraz - wyjaśnia Marek Pukaluk z Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Na placu stanie 30 nowych ławek. - Głównie w centralnej części, niedaleko fontanny, bo tam ludzie przesiadują najchętniej - dodaje. Ławki staną tak gęsto, że wręcz utworzą szpaler. Do wymiany pójdzie też całe ogrodzenie placu zabaw.
Zmienić może się też rozmiar klombów w górnej części placu. Magistrat chce nieco powiększyć "fortepiany” tak, by zaczynały się w jednej linii z kwietnikiem między pomnikiem Piłsudskiego, a pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Ale w tym przypadku potrzebna będzie jeszcze zgoda konserwatora zabytków.
Odnowiony ma być też szalet. - Trzeba położyć nową glazurę i odnowić sufit. Koniecznie trzeba też wymienić wielokrotnie przemalowywane drzwi - mówi Andrzej Siemczuk z Urzędu Miasta. - Na pewno wymienimy też toalety starego typu tzw. na narciarza (otwór w podłodze, bez muszli).
Baobab zyska łatwiejszy dostęp do wody, którą teraz dowozi mu beczkowóz. Ratusz chce odzyskać biegnącą w ziemi rurę, którą niegdyś oddał MOSiR-owi na potrzeby składanego lodowiska. Nowe przyłącze pozwoli zamontować przy topoli specjalny kran dostępny tylko dla ogrodników odpowiedzialnych za podlewanie Baobabu.
Wszystkie prace mają się zakończyć przez zaplanowanymi na lipiec obchodami 440 rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej. W takim kształcie plac ma dotrwać do głównej przebudowy.