Plastikowa, podobna do bankomatowej, karta ubezpieczenia zdrowotnego, w skrócie EKUZ, od początku tego roku zastąpiła formularz E 111, czyli obowiązujący do końca grudnia 2005 r. dokument potwierdzający nasze prawo do świadczeń medycznych na terenie innych krajów unii
Dla kogo karta
Prawo do EKUZ mają osoby ubezpieczone w NFZ. Każda osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własną kartę. Karta wydawana jest osobom wyjeżdżającym czasowo, np. w celach: turystycznych, w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych, w związku z krótką podróżą służbową, w celu podjęcia studiów oraz pracownikom oddelegowanym do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę.
Jak ją uzyskać
Trzeba się zgłosić z wypełnionym wnioskiem (lub wypełnić go na miejscu) do sekcji, które do tej pory wydawały formularze E -111 (adresy podajemy niżej) wraz z dokumentem potwierdzającym opłacanie składki:
• renciści i emeryci – z legitymacją lub ostatnim odcinkiem renty czy emerytury
• osoby prowadzące działalność gospodarczą – z dokumentem opłacenia składki do ZUS (tzw. odcinkiem)
• osoby pracujące w firmie czy przedsiębiorstwie – z drukiem ZUA, RMUA lub innym zaświadczeniem wypisanym przez księgową czy dyrektora i potwierdzającym odprowadzenie składki zdrowotnej
• uczniowie, studenci – z trzema dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do świadczeń (ubezpieczenie ojca lub matki), zgłoszenie do ubezpieczenia członka rodziny oraz legitymacją uczniowską lub studencką.
Gdzie się zgłosić
Adresy sekcji wydających EKUZ w naszym regionie:
20-137 Lublin, ul. M. Koryznowej 2d, tel. (81) 94-88, 748-36-57 wew. 173, faks (81) 748-36-57 wew. 165.
Adres do korespondencji: 20-124 Lublin, ul. Szkolna 16.
22-100 Chełm, ul. Ceramiczna 1, tel. (82) 562-22-04, faks (82) 562-22-0.
21-500 Biała Podlaska, ul. Warszawska 12c, tel. (83) 344-93-05, faks (83) 344-93-21.
22-400 Zamość, ul. Partyzantów 3, tel. (84) 677-64-10, faks (84) 677-64-21
e-mail: formularze@nfz-lublin.pl
Uwaga!
Osobie, która zgłosi się do sekcji, karta powinna być wydana na poczekaniu. Wnioski można również przesłać pocztą, drogą elektroniczną lub faksem. Jeżeli wniosek wysyłamy pocztą, kartę powinniśmy otrzymać w ciągu tygodnia.
Okres ważności karty
...zależy od statusu osoby ubezpieczonej:
– Osoba wyjeżdżająca jako turysta – od dnia wydania karty do końca następnego miesiąca
– Studenci uczący się za granicą – otrzymują kartę na semestr
– Uczniowie – na okres nauki
– Bezrobotni – na 30 dni
– Emeryci – do pięciu lat
– Renciści – w przypadku renty stałej: na pięć lat; w przypadku okresowej: na okres przyznanej renty
– Członkowie rodzin osoby ubezpieczonej – na dwa miesiące (każda osoba otrzymuje oddzielną kartę).
Wystarczy pokazać
Gdy, przebywając za granicą, potrzebujemy pomocy lekarskiej, wystarczy pokazać kartę w przychodni czy szpitalu – i już się nami zajmą Należy jednak pamiętać, że karta EKUZ, podobnie jak formularz E-111, nie zwalnia ze wszystkich opłat za leczenie – leczymy się w danym kraju na podobnych zasadach, jak jego mieszkańcy. Jeżeli pacjenci mieszkający w danym kraju muszą płacić określoną kwotę, np. za pierwszą wizytę u lekarza, realizację recepty, pierwszych trzech dni pobytu w szpitalu, my też, choć okażemy kartę EKUZ, nie będziemy od niej zwolnieni.
Jeżeli zapomnisz
Jeżeli masz uprawnienia do posiadania karty, a zapomniałeś o nią wystąpić przed wyjazdem, możesz skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby, która jest w Polsce z oddziałem NFZ w Twoim miejscu zamieszkania. Urzędnicy z NFZ wystawią Ci wówczas certyfikat zastępczy – papierowy dokument zastępujący EKUZ, który można przesłać Ci pocztą lub faksem.
Jeżeli nie uda Ci się tego załatwić i będziesz musiał pokryć pełne koszty leczenia, to zachowaj rachunki. Po powrocie do kraju możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy.