Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 marca 2013 r.
21:36
Edytuj ten wpis

Jak się zmieni plac Litewski? Wiemy jakie będą zmiany

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 13 A A
Nie będzie rewolucji, jeśli chodzi o przebieg dróg dla pieszych. Przed zajmowanymi przez UMCS pałaca
Nie będzie rewolucji, jeśli chodzi o przebieg dróg dla pieszych. Przed zajmowanymi przez UMCS pałaca

Za miesiąc poznamy dwie koncepcje przebudowy pl. Litewskiego. Wiemy, jakie zmiany czekają
to miejsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie mieliśmy problemu z wymaganiami stawianymi przez Urząd Miasta, bo są zbliżone do tego, co proponowaliśmy w ostatnim konkursie dotyczącym placu – mówi Jacek Ciepliński z biura architektonicznego Idea, które jest liderem konsorcjum mającego zaprojektować przebudowę tego miejsca.

Konsorcjum wygrało w ogłoszonym przez Ratusz postępowaniu mającym wyłonić projektanta. Dostanie blisko 400 tys. zł zapłaty. Za miesiąc ma pokazać dwie koncepcje, które trafią do konsultacji z mieszkańcami. Za pół roku przedstawi gotowy projekt i na jego podstawie do września 2014 r. plac ma być przebudowany.

Zielono nam

– Chcemy, żeby było jak najwięcej zieleni. Przed pałacami powinny zostać zachowane przestrzenie ogrodowe, które należy powiązać z pomnikami – mówi Ciepliński. Właśnie dlatego z osi łączącej gmach Wydziału Politologii UMCS i pomnik Unii Lubelskiej zniknąć ma stacja meteorologiczna. Nie wiadomo jeszcze, gdzie dokładnie trafi, wiadomo za to, że lokalizacja zostanie wybrana w porozumieniu z uczelnią, do której stacja należy.

W jak największym stopniu zachowane mają być rosnące już na placu drzewa. – Jeśli specjaliści zakwalifikują któreś z nich do wycinki, to oczywiście będziemy je wycinać, ale będziemy chcieli zastąpić je nowymi nasadzeniami. Nie powinny to być jednak młode sadzonki, ale duże drzewa.

Przed zajmowanymi przez UMCS pałacami mają się znaleźć zieleńce. Tak, by budynki zyskały oprawę i nie były już posadowione praktycznie na krawężniku jezdni.

Ogrodowa część placu ma być miejscem wypoczynku dla wszystkich grup wiekowych. Starsi będą mogli odpocząć na ławce, młodsi biwakować na trawnikach. Odpoczynek na trawie ma być możliwy wszędzie tam, gdzie nie będzie to w sposób oczywisty niestosowne. Powstać ma też psia toaleta: ogrodzona, z podajnikiem torebek na odchody i pojemnikami do ich wyrzucania. Toaleta dla ludzi będzie tu, gdzie jest, ale ma być zbudowana od nowa i również będzie podziemna. Niepełnosprawni dostaną się do niej windą.

Fontanna, fontanna, fontanna…

W nowej koncepcji możemy spodziewać się co najmniej trzech elementów wodnych. Mowa jest o kaskadzie, klasycznej fontannie i jeszcze jednej, bardziej zautomatyzowanej. – Nie należy się spodziewać fontanny, która gra, śpiewa i robi watę cukrową, bo nie jest ona głównym elementem placu – mówi Ciepliński. Niewykluczone, że czwarty, mniejszy akcent wodny znajdzie się na tyłach pomnika Unii Lubelskiej skomponowany np. z kwiecistym klombem.

Pomniki do korekty

Będą korekty ustawienia pomników (nie dotyczy to pomnika Unii Lubelskiej), zwłaszcza Konstytucji 3 Maja i Nieznanego Żołnierza. – Chcemy je połączyć – mówi Jacek Ciepliński. – To nie jest nowy pomysł, taka koncepcja istniała już przed wojną. Mógłby to być jeden organizm wyeksponowany na tle żywopłotu. Oczywiście będziemy wszystko to uzgadniać z organizacjami kombatanckimi i związanymi z ochroną miejsc pamięci narodowej. Teraz pomniki na placu są ustawione w patologiczny sposób, a przecież nie powinno się ich stawiać byle gdzie, tylko w przemyślanych, skomponowanych miejscach.

Spacer z górnej półki

Nie będzie rewolucji, jeśli chodzi o przebieg dróg dla pieszych. Nie czeka nas zatem powtórka z tego, co stało się na skwerze przy Centrum Kultury noszącym obecnie imię Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej plac na skos przecinała alejka służąca pieszym do przejścia od ul. Kołłątaja do Okopowej, teraz jest tu sieć prostopadłych chodników. – Nie będziemy budować wymysłów w poprzek przyzwyczajeń lublinian – zapewnia architekt.

Zamiast po spękanym, pofałdowanym asfalcie i chwiejących się płytach chodnikowych będziemy stąpać po wysokiej jakości kamiennych nawierzchniach. – Plac będzie wyłożony materiałami z najwyższej półki – deklaruje Ciepliński. Zapowiada różne rodzaje nawierzchni. W części frontowej, reprezentacyjnej znajdą się duże, kamienne płyty. Przebieg zamkniętej i zamienionej w deptak jezdni Krakowskiego Przedmieścia zostanie zaznaczony innym rodzajem nawierzchni, a wzdłuż jej boków znajdą się parkingi dla rowerów.

Dalsza część placu zostanie wyłożona kamiennym brukiem. Będzie gładki, bez wybrzuszeń i z takimi spoinami, które nie będą uciążliwe dla pań na szpilkach. Wykorzystana zostanie istniejąca kostka bazaltowa: ta, która już teraz jest na powierzchni i ta, która prawdopodobnie skryta jest pod asfaltem jezdni wzdłuż Poczty Głównej.

Gdzie na imprezę

Zgodnie z wymogami Urzędu Miasta w kilku punktach placu powstaną przyłącza dla organizacji imprez. W specjalnych studzienkach znajdą się zakończenia instalacji elektrycznych, wytypowane będą miejsca do montowania scen. Ma być ich kilka, tak by stworzyć miejsca zarówno dla dużych, jak i dla małych występów.

Teraz wystawy plenerowe instalowane są zazwyczaj na górnym poziomie placu, w okolicach Baobabu. Po zmianach mają trafić w miejsce zajmowane obecnie przez plac zabaw, którego nie zobaczymy już w obecnej formie. Atrakcje dla dzieci mają być rozproszone po całym obszarze. W miejscu ogródka jordanowskiego ma być przestrzeń dla wystaw, pokazów tańca, czy zajęć plastycznych pod gołym niebem.

Nie tylko Litewski

Architekci mają też zawrzeć w swym projekcie przebudowę pobliskiego pl. Krąpca. Mowa jest o miejscu na spotkania plenerowe, uporządkowaniu zieleni, m.in. poprzez nasadzenie szpalerów drzew. Miejsce to ma mieć charakter ogrodu pałacowego.

Czego na placu nie będzie

– Żałujemy bardzo, że nie udało się przekonać miasta do pomysłu na wykorzystanie ruin po cerkwi prawosławnej. Pozostały tu jej piwnice i z tego, co udało nam się znaleźć w Archiwum Państwowym mają około 5 m głębokości. Byłaby to wspaniała okazja, żeby zaistniał pod placem obiekt muzealny. Pomysł niestety został odrzucony – mówi Ciepliński. Koncepcja zakładała połączenie tych piwnic z… fontanną. Jej dno byłoby jednocześnie świetlikiem w stropie podziemnego muzeum.

Pozostałe informacje

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora tak znanych pomników jak np. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty, niezależnie od wewnętrznej ekspozycji podziwiać można rzeźby Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II

Jest plan, by zmienić plan. A galerię wyprowadzić

Teraz można tam prowadzić jedynie działalność związaną z turystyką. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego się zmieni, to budynku obecnej galerii rzeźby mógłby powstać dzienny dom opieki dla seniorów. Radni dali na to zgodę. Ale decyzję poprzedziła dyskusja, bo nie wszystkim pomysł się podobał.

Fryderyk Janaszek strzelił w sobotę gola w meczu przeciwko GKS Tychy, ale Górnik nie zdołał sięgnąć po wygraną

Górnik Łęczna formalnie zakończył rundę jesienną. Stali się specjalistami od remisów

Górnik Łęczna zakończył rundę jesienną zremisowanym meczem z GKS Tychy. Nie było to jednak ostatnie spotkanie zielono-czarnych w tym roku kalendarzowym. Podopiecznych trenera Pavola Stano czekają jeszcze dwa starcia z rundy rewanżowej

Robert Lis

Cztery lata dyrektora Lisa. Powody odejścia ze szpitala

Robert Lis z końcem roku rozstaje się ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Potwierdza, że na rezygnację z dyrektorskiego stanowiska złożyły się głównie względy osobiste. A placówkę zostawia w dobrej kondycji.

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"
film

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"

Lubelscy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami ze stolicy zatrzymali 46-letniego mężczyznę poszukiwanego za pedofilię. Najbliższe 6 lat spędzi w więzieniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty