W ostatnich dniach połowę wezwań pogotowia stanowią te do zasłabnięć. I lekarze radzą: Nie ma się co zastanawiać. Jeśli ktoś stracił przytomność, nie trzeba go klepać po policzkach, tylko od razu wzywać karetkę.
Pokaż jak spędzasz wakacje i znosisz letnie upały (WASZE ZDJĘCIA)
– Mam żylaki i problemy z krążeniem – mówi. – Jestem już na emeryturze, więc nie muszę iść do pracy w ten upał. Po zakupy wychodzę zaraz po szóstej rano, jak jeszcze jest chłodniej. Ale martwię się, bo zaniedbałam działkę, nie mam siły jej podlewać. Trudno, zdrowie jest ważniejsze. Chociaż w domu też nie ma czym oddychać...
Uwaga na zakrzepy
W mieście wysoka zabudowa, rozgrzany asfalt, spaliny, brak przewiewu powodują dyskomfort, uczucie duszności i odczuwalna temperatura jest wyższa. Upał może być przyczyną omdlenia, a słońce dla osób z problemami krążenia nie jest wskazane. Ci, którzy mają żylaki, czują się dużo gorzej. Jest zwolniony przepływ krwi, częściej dochodzi do zakrzepów. Te osoby nie powinny wychodzić na upał, a poleżeć w chłodnym miejscu z nogami wyżej. I ważne, żeby dużo pić.
Uwaga na serce!
Trzeba unikać otwartego słońca. Powinno się nosić przewiewne ubranie, kapelusz i pić dużo wody mineralnej. Przebywanie na ostrym słońcu może spowodować odwodnienie, a co za tym idzie – zaburzenia rytmu serca. Jeśli się pije dużo wody mineralnej i soki, to jednocześnie uzupełnia się utratę pierwiastków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania serca.
Uwaga na dzieci!
Organizm chłodzi się poprzez pocenie. Udar słoneczny to właśnie przegrzanie organizmu spowodowane m.in. jego odwodnieniem. Omdlenie i niektóre objawy świadczą o niedotlenieniu mózgu. Jakie? Na przykład mroczki przed oczami, kłopoty z utrzymaniem równowagi, uczucie, że się zaraz upadnie. Słońce i upalna temperatura mogą np. wywołać atak niezdiagnozowanej wcześniej u dziecka padaczki o charakterze fotogennym. Również u dzieci występują udary, szczególnie, jeśli rodzice nie nakłaniają ich do picia.
Uwaga na skórę!
Opalanie się jest niemodne, a jednak eksponujemy na słońce swoje ciało. A słońce może być także szkodliwe! Skóra może doznać oparzeń różnego stopnia od niewielkiego rumienia do pęcherzy U niektórych osób mogą pojawić się plamy i przebarwienia Może wystąpić fotoalergia, szczególnie jeśli zażywają jakieś leki. Taki odczyn alergiczny może być w różnych miejscach – na twarzy, dekolcie, na rękach i nogach, w każdym miejscu eksponowanym na słońcu. Wreszcie u niektórych ludzi, jako efekt zbyt długiego przebywania na słońcu, można zaobserwować rogowacenia słoneczne. U 70 proc. chorych na łuszczycę słońce łagodzi ich chorobę, ale u 30 procent pogłębia ją.
Uwaga na oczy!
Słońce może wyrządzić ogromną krzywdę oczom. Jest bardzo niebezpieczne dla tych, którzy cierpią na suchość rogówki – pogłębia ją. Przyspiesza zaćmę. Siatkówka w oku jest odpowiedzialna za centralne widzenie, pod wpływem promieni słonecznych może dojść do jej oparzenia, a nawet ubytku. Trzeba oko operować.
Pamiętajmy też o tym, że okulary jaśniejsze u dołu stwarzają dostęp promieniom odbitym od wody, piachu, przez co są niebezpieczne. Kupujmy tylko okulary atestowane i z filtrami.
Uwaga na... dentystę!
W czasie upałów nie powinno się usuwać zębów – jest wtedy większa skłonność do długich krwawień. Jeśli zatem usunięcie zęba nie jest sprawą pilną, warto poczekać na chłodniejszą pogodę.