Lubelska fundacja organizuje konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych. Jego celem jest propagowanie postaci świętego Mikołaja jako biskupa Myry.
Konkurs „Święty Mikołaj świadek wiary i opiekun rodziny” organizowany jest przez fundację Szczęśliwe Dzieciństwo z Lublina. Skierowany jest on do dzieci z klas I-VIII szkół podstawowych.
Co należy zrobić by wziąć udział w konkursie?
Konkurs organizowany jest w ramach odbywającego się co roku w Lublinie „Orszaku Świętego Mikołaja”. Uczestnicy konkursu zobowiązani są do przygotowania pracy plastycznej (różne metody) w następujących kategoriach:
- I ty możesz być św. Mikołajem w rodzinie.
- I ty możesz być św. Mikołajem w szkole.
- I ty możesz być św. Mikołajem wśród bliskich i znajomych.
- I ty możesz być św. Mikołajem wśród rówieśników.
- I ty możesz być św. Mikołajem wobec spotkanych ludzi.
- Z okazji przypadającej w 2024 roku rocznicy 550-lecia powstania Województwa Lubelskiego proponujemy dodatkowy temat konkursowy: I ty możesz być św. Mikołajem w Lublinie i Województwie Lubelskim.
Prace przyjmowane są w dwóch kategoriach:
- uczniowie z klas I-III
- uczniowie z klas IV-VIII
Prace plastyczne należy przesłać do 17 listopada 2024 roku za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej. Udział w nim mogą wziąć dzieci nie tylko z Lublina, ale także całej Polski oraz dzieci z rodzin polonijnich. Do wygrania nagrody rzeczowe i pieniężne o łącznej wartości 10 tys. zł. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 5 grudnia 2024 podczas uroczystej gali w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Celem konkursu jest:
- Pogłębianie wśród dzieci wiedzy o życiu i działalności św. Mikołaja – biskupa Myry.
- Rozwijanie wrażliwości dzieci na potrzeby drugiego człowieka, wychowanie do czynnego zaangażowania w różne formy pomocy.
- Odwołanie się do uniwersalnych wartości chrześcijańskich, takich jak: dobroczynność, szlachetność, wrażliwość, miłosierdzie, dzielenie się z innymi nie tylko dobrami materialnymi, ale również duchowymi.
- Budowanie w umysłach dzieci pojęcia świętości, jako synonimu pełnego prawdziwego człowieczeństwa.
- Popularyzacja oryginalnej twórczości plastycznej dzieci, prezentującej ogólnoludzkie wartości moralne.
- Kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka i odpowiedzialności za siebie i innych.
- Przeciwdziałanie depresjom i uzależnieniom wśród dzieci, wynikającym z utraty sensu życia.