Jeśli masz ponad 60 lat to o Tobie. Naukowcy przyglądali się życiu ponad 400 seniorów w Lublinie. Okazuje się, że starsi mieszkańcy żyją w strachu przed poważna chorobą, narzekają na brak pieniędzy na leki i na samotność. Sprawdź czy jesteś typowym seniorem
- Seniorzy muszą mieć możliwość prowadzenia aktywniejszego trybu życia - uważają autorzy raportu. To źle, że badani najwięcej czasu poświęcają na oglądanie telewizji, słuchanie radia zamiast na uprawianie stosownego sportu czy udział w warsztatach zajęciowych, grupie parafialnej lub wolontariacie.
Naukowców z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie interesowała: sytuacja finansowa ankietowanych seniorów, postawa otoczenia wobec nich, poczucie bezpieczeństwa.
Pytali w ankietach przeprowadzonych w czerwcu i lipcu tego roku jakie respondenci mają problemy, czy potrzebują pomocy a jeśli tak, to kto im jej udziela.
Sprawdzali, jakie starsi ludzie preferują formy aktywności i gdzie się dowiadują, jak mogą spędzić czas lub w co się zaangażować.
Starszy pan bardziej starszy
Można się było spodziewać różnic między kobietami i mężczyznami w zakresie aktywności społecznej. Badania to potwierdziły.
Bardziej aktywne są kobiety. Starsze panie częściej angażują się w zorganizowane działania i częściej coś same organizują. Naukowcy nazywają to „podejmowaniem ról liderskich”. I zalecają, by miasto, lokalna społeczność czy bliscy seniorów, w związku z tym, że starsze panie i starsi panowie tak bardzo odmiennie sobie radzą - wspierali mężczyzn. Szczególnie ich aktywizowali i wspierali.
Z badań wynika, że lepiej z upływem lat radzą sobie lubelscy seniorzy z wykształceniem wyższym lub średnim. Są aktywni zawodowo, są animatorami działań społecznych. To osoby korzystające z różnych form działalności. Seniorzy, którzy sami sobie organizują czas i aktywność w większości mają wykształcenie średnie lub zawodowe. Osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym korzystające z pomocy innych.
Wycieczka czyli pielgrzymka
Z odpowiedzi udzielanych ankieterom wynika, że najczęstszą formą aktywności u seniorów są wycieczki. Starsi państwo pytani w czym by najchętniej brali udział i jak by chcieli spędzać czas wolny, wymieniają: wycieczki i pielgrzymki.
Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się wśród nich kursy językowe i rozwijanie umiejętności.
Grupa seniorów aktywnych zawodowo też najchętniej uczestniczyłaby w wycieczkach ale ci respondenci dodawali jeszcze, że chętnie by brali udział w zajęciach rozwijających umiejętności. Oraz w pielgrzymkach.
Co najwięcej czasu zajmuje seniorom? Czym najczęściej się zajmują? W kolejności od najpopularniejszych czynności: oglądanie telewizji i słuchanie radia, modlitwa, spacerowanie, poświęcanie czasu na czytanie książek i prasy.
Nic dziwnego, że telewizja, radio i lokalna prasa to najważniejsze źródła informacji dla starszych ludzi. Do tego dochodzą wiadomości przekazywane przez znajomych. Co ciekawe, najrzadziej dowiadują się oni o różnych wydarzeniach z ogłoszeń w komunikacji miejskiej i ogłoszeń parafialnych.
Czas wolny
Z ankiet wynika, że starsi lublinianie rzadko uprawiają sport, jeżdżą na rowerze, uprawiają ogródek lub działkę. Mało respondentów bierze udział w warsztatach zajęciowych, należy do grupy parafialnej lub pracuje jako wolontariusz.
Autorzy badań uważają, że należy w mieście rozwinąć ofertę bardziej aktywnych form spędzania czasu wolnego, którym towarzyszy poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego.
- Szczególnie cenne byłoby organizowania odpowiednich dla osób starszych zajęć ruchowych oraz wycieczek i pielgrzymek. Wskazane jest tutaj rozwijanie współpracy instytucji wspierających seniorów i parafii - uważają dr Wiesław Poleszak i dr Grzegorz Kata z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, którzy opracowali „Diagnozę sytuacji seniorów na terenie miasta Lublin”.
Starość to mądrość
Generalnie starsi ludzie uważają, że środowisko lokalne obdarza ich grupę umiarkowaną akceptacją. Ale seniorzy, którzy samodzielnie organizujący sobie czas uważają, że inni traktują ich gorzej.
Narzekają na braku szacunku i zrozumienia wobec osób starszych i ich trudności.
Często czują się odrzuceni, mają poczucie, że są intruzem. Problemem staje się samotność, doświadczanie agresji i obojętności.
Autorzy badań proponują by to poprawić. Sądzą, że pomogą w tym kampanie społeczne i zaangażowaniem wszystkich szkół. Młodzi ludzie muszą się dowiedzieć, jaki wkład wnoszą osoby starsze w życie i rozwój regionu. Trzeba pokazać pokoleniu wnuków, że ważne jest doświadczenie życiowe i mądrość.
(oprac. agdy)
„Diagnoza sytuacji seniorów” została przeprowadzona przez zespół WSEI we współpracy i na zlecenie Urzędu Miasta Lublin.
Zespół realizujący badania: dr Wiesława Poleszak, dr Grzegorz Kata oraz studenci WSEI: Kinga Całus, Agnieszka Jaworska, Katarzyna Mazur, Łukasz Dąbrowski, Agnieszka Kiljan, Paulina Suszek, Katarzyna Siwka, Anna Mazur, Klaudia Szuper, Gorycka Anna, Mazur Agnieszka. Wyniki były prezentowane w tym tygodniu podczas konferencji „Seniorzy w Lublinie”.
Kogo pytano o życie
228 osób w wieku 60-70 lat (w tym 67 aktywnych zawodowo)
121 osób w wieku 71-80 lat (w tym 2 aktywne zawodowo)
50 osób w wieku 81-90 lat (1 aktywna zawodowo)
7 osób w wieku 91 lat i więcej
w tym:
78 osób samodzielnie organizujących sobie czas
70 aktywnych zawodowo
67 animatorów działań społecznych
65 seniorów korzystających z działań dla nich
65 osób niesamodzielnych, korzystających z pomocy rodziny
61 osób niesamodzielnych, korzystających z pomocy instytucjonalnej