Jeszcze do 5 listopada można zgłaszać Urzędowi Miasta wnioski dotyczące planu zagospodarowania wąwozu ciągnącego się pomiędzy Czubami a lasem Stary Gaj. Urząd zapewnia, że chce ochronić dolinę przed zabudową, przeznaczając ją na zieleń publiczną
Rozległy obszar (104 ha), którego przyszłością zajęli się miejscy planiści, ciągnie się od skrzyżowania ul. Nadbystrzyckiej z Wyżynną aż do skrzyżowania ul. Folwarcznej z al. Kraśnicką. W większości są to grunty prywatne.
Wspomniany obszar obejmuje m.in. zbocze doliny naprzeciwko ul. Wyżynnej, gdzie lubelska spółka Global Rent zamierza zbudować biurowiec. Firma chce skorzystać z obowiązującego od 19 lat planu zagospodarowania, który wyznacza tu obszar produkcyjno-usługowy.
Dotychczasowe działania Ratusza wskazują na to, że chce zablokować tę inwestycję, ale na razie to spółka jest górą, bo odmowna decyzja Urzędu Miasta została uchylona i urzędnicy od nowa rozpatrują jej wniosek o decyzję środowiskową dla takiej budowy. Jeśli decyzja nie będzie odmowna, firma będzie mogła wystąpić o pozwolenie na budowę.
Plan zagospodarowania, który dopuszcza zabudowę zbocza koło ul. Wyżynnej ma być zmieniony. Zdecydowała o tym na wrześniowym posiedzeniu Rada Miasta Lublin, o co wnioskował prezydent. Prace nad nową wersją planu, który nie będzie pozwalać na zabudowę, już się zaczęły.
Właśnie teraz jest czas na to, żeby sami mieszkańcy (nie tylko właściciele gruntów w dolinie) powiedzieli Urzędowi Miasta, czego oczekują po nowym planie zagospodarowania wąwozu. – Etap zbierania wniosków do zmiany planu w rejonie wąwozu wzdłuż linii kolejowej i Starego Gaju, potrwa do 5 listopada – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Następnie rozpoczną się prace projektowe, a potem etap uzgodnień i wyłożenie projektu planu do wglądu publicznego.
Dodajmy, że projekt nowego planu będzie musiał być zgodny z uchwalonym w 2019 r. studium przestrzennym Lublina. To dokument, który z grubsza określa przeznaczenie poszczególnych terenów, a wspomnianą dolinę określa już jako teren zieleni, a nie strefę zabudowy.
Jak długo poczekamy na zmianę planu? – Długość procedury jest uzależniona przede wszystkim od treści złożonych wniosków, zarówno przez osoby prywatne jak i przez instytucje – zastrzega Góźdź. – Trudno więc, będąc na początku procedury planistycznej, wskazać konkretny termin jej zakończenia. Zakładamy, że będzie to miało miejsce w przyszłym roku – szacuje. Urząd Miasta nie musi opracować od razu planu dla całego obszaru, może podzielić to na etapy, zajmując się najpierw tymi terenami, dla których zmiany uzna za najpilniejsze.
Wnioski do planu
Można zgłaszać wyłącznie pisemnie, kierując je na adres; Urząd Miasta Lublin Wydział Planowania, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy oraz przedmiot wniosku i oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.