Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 grudnia 2015 r.
10:06

Jakub Piątek z Lublina gotowy na Rajd Dakar. Plan: pierwsza dwudziestka

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 14 A A
Jakub Piątek trenował pod nadzorem doświadczonego trenera w Hiszpanii
Jakub Piątek trenował pod nadzorem doświadczonego trenera w Hiszpanii

Jakub Piątek 28 grudnia wsiądzie do samolotu. Po kilkunastu godzinach wyląduje w Argentynie. 2 stycznia wskoczy na motocykl i ruszy do pierwszego etapu drugiego w swoim życiu Rajdu Dakar. Jest jedynym motocyklistą w Orlen Team, dlatego ma ambitny plan. Chce dojechać na metę w pierwszej dwudziestce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzień zaczyna się o trzeciej, czwartej rano. Pobudka, śniadanie, start i na rozgrzewkę kilkaset kilometrów „dojazdówki”. Potem odcinek specjalny i kolejnych kilkaset kilometrów, ale już pełnym gazem, po zabójczych drogach Argentyny i Boliwii. To nie będzie bułka z masłem...

Przygotowania

Dakar uchodzi za najtrudniejszy rajd świata. Każdy element teamu startującego w tym wielkim wydarzeniu musi być niemal z tytanu. Rajdowa maszyna Jakuba Piątka, czyli motocykl KTM 450 Rally Replica, to top wśród tego rodzaju sprzętu. Ale maszyna to tylko narzędzie w rękach człowieka. Tak naprawdę wynik zależy nie tylko od woli walki, ale i od czystej, brutalnej kondycji zawodnika. A ta wymaga wielu miesięcy harówki na siłowni i ciągłych startów w warunkach zbliżonych do dakarowych.
Ostatnie tygodnie Kuby, z małymi przerwami, były nasycone ciężkim treningiem.

Pod nadzorem doświadczonego trenera wylewał wiadra potu pod niebem Hiszpanii.

- Pod okiem Pau Bartolo trenowałem z wieloma dobrymi zawodnikami. Mój trener ma wielkie doświadczenie. To on przygotowywał się do „dakarów” jednego z najlepszych motocyklistów świata: Marca Comę. W Hiszpanii miałem okazję pojeździć jeszcze na motocyklu, pobiegać po górach, czy pojeździć na rowerze górskim. Czuję, że moja forma bardzo się polepszyła przez ten okres i myślę, że jestem dobrze przygotowany na Dakar - mówi Jakub Piątek.

Duże wysokości

Niemal do końca, do dnia wylotu, Jakub nie przestanie trenować.

- Skupiałem się przede wszystkim na treningu siłowym, kondycyjnym, na miejscu w Lublinie. Być może spędzę jeszcze kilka dni w górach, by być lepiej przygotowanym na duże wysokości, jakie czekają na mnie w Boliwii - mówi lublinianin, zawodnik KM Kross.

Wcześniej, przez kilka tygodni, Jakub Piątek szlifował formę w Maroko. W okolicach Zagory, na skraju Sahary, do dziś wspominają młodzieńca Polski pędzącego ma motocyklu w tumanach kurzu...

Jakub Piątek

Ruszamy na start

Zbliżająca się edycja Dakaru będzie dla Kuby drugim podejściem do tego rajdu. Dakar 2016 ruszy 2 stycznia z Buenos Aires. Rajd będzie składał się z prologu i 13 etapów z jednym dniem przerwy.
Zakończy się 16 stycznia Rosario.

Motocykliści i quadowcy będą mieli do pokonania 8984 kilometry, w tym 4701 km odcinków specjalnych.
Kierowcy zmierzą się z trasą o długości 9238 kilometrów, w tym 4792 km odcinków specjalnych.
Dzień na „Dakarze” zaczyna się bardzo wcześnie rano.

- Wstajemy od 3, 4 rano. Śniadanie, rozgrzewka, ostatnie sprawdzenie sprzętu i ruszamy na start - mówi zawodnik z Lublina.

Po kilkuset kilometrach dojazdówki zawodnicy zaczynają - również kilkusetkilometrowy - odcinek specjalny.

- Nie boję się walki, przyrody, nawigacji czy piekielnego zmęczenia. Najbardziej obawiam się awarii technicznej, takiej jak w tamtym roku. Człowiek jest bezsilny wobec banalnej usterki. Nie pomagają błagania, zaklęcia, a nawet wielkie, życzliwie serca kibiców. Po prostu, maszyna umiera. Na to nie mocnych - mówi Kuba Piątek.

Pod wieczór nieziemsko zmęczeni zawodnicy wracają do obozu.

- Kąpiel, kolacja, odprawa, masaż i spanie. Jeszcze przed snem studiuję mapę na kolejny dzień, zaznaczając te najbardziej trudne, zdradliwe miejsca. Nawigacja to podstawa w tym rajdzie. A rano „cyrk straceńców” znowu staje do walki. I nikt z nas nie odpuści, od świtu do zmierzchu - dodaje Jakub Piątek.

W masce

Ten Dakar będzie zupełnie inny niż poprzedni. Nie będzie Chile, co oznacza mniej piasku i wydm.

- Dyrektorem odpowiedzialnym za układanie trasy został Marc Coma, a znając Marca postara się, żeby trasa była jeszcze trudniejsza, szczególnie pod względem nawigacji. Więcej będzie zależało właśnie od nawigacji i od strategii, mniej od prędkości - mówi Jakub Piątek

Jednak największym wyzwaniem będą trzy dni w Boliwii, na wysokości ponad 3500 m.

- Do walki na tej wysokości przygotowywałem się w specjalnej masce. Ale jak wspomniałem, najbardziej obawiam się o motocykl, bo nie wiem, jak będzie spisywać aż tak wysoko. Trzeba będzie go traktować delikatnie, co jednak nie oznacza wolnej jazdy. Walka w Dakarze trwa o startu do mety - dodaj zawodnik z Lublina.

Kuba Piątek jest jedynym motocyklistą w ekipie Orlen Team na Dakar 2016. Po za nim polski zespół składa się z trzech załóg samochodowych. Obok Marka Dąbrowskiego pilotowanego przez Jacka Czachora (toyota hilux) oraz Adama Małysza i Xaviera Panseri (mini), swój pierwszy Dakar za kierownicą samochodu rajdowego rozpocznie Kuba Przygoński z pilotem Andrejem Rudnitskim. Stawkę zawodników Orlen Team uzupełnia tegoroczny zwycięzca Pucharu Świata w kategorii quady Rafał Sonik i nasz motocyklowy Mistrz Świata FIM w kategorii juniorów Jakub Piątek.

Cel mam ambitny

- To jest mój drugi Dakar. Już nie jestem debiutantem, dlatego cel mam ambitny: muszę być w pierwszej 20. zawodników. A jak się uda, to na mecie będzie wielki, pyszny argentyński stek. Nie ma lepszych na całym świecie - kończy nasz zawodnik.

A najbliżsi, mama i sympatia, będą tu z Polski, śledzić zmagania Jakuba na Dakarze. Natomiast tata, Darek Piątek, ja zwykle będzie razem z synem. Wspierając go dobrym słowem i doświadczeniem.
W końcu też jechał w Dakarze i zna go od środka.

KTM 450 RALLY REPLICA
Według najnowszych regulacji startujący w Dakarze mogą używać motocykli o pojemności do 450 ccm. Ograniczenia pojemności przyczyniły się do rozwoju technologii. Obecnie konstrukcja jest bardziej zwrotna oraz lżejsza, co ma ogromne znaczenie zarówno przy pokonywaniu kopnych wydm jak i bardzo technicznych, szutrowych partii.
Maszyna wytwarza około 60 KM, które pozwalają rozpędzić motocykl w terenie do blisko 180 km/h.

•Silnik: jednocylindrowy, 4-suwowy, pojemność 449,3 cc
•Skok tłoka, skok cylindra: 97 x 60,8 mm
•prędkość maksymalna: 178 km/h
•przyspieszenie do 0 do 100 km/h: 4,1 sek.
•Zbiornik paliwa: 36 l
•Sprzęgło: mokre wielotarczowe
•Hamulce przednie/tylne: 300 mm/240 mm
•Rama: Otwarta chromolibdenowa,
•Skok zawieszenia przód/tył : 300/310 mm,
•Masa: 145 kg.

DAKAR
38. edycja legendarnego rajdu Dakar wystartuje 2 stycznia. Zmagania na trasie zawodnicy rozpoczną od uroczystego startu w Buenos Aires, a rajdowy maraton zakończą finiszem 16 stycznia w Rosario. Po wycofaniu się z organizacji rajdu przez Chile oraz Peru trasa niemal w całości przebiegać będzie przez terytorium Argentyny, z krótkim wypadem do boliwijskiego Uyuni

ADAM MAŁYSZ O DAKARZE
- Nasz ostatni występ, w Maroku, pokazał, że nasza załoga ma potencjał. W mocno obsadzonej próbie generalnej przed Dakarem potrafiliśmy z powodzeniem rywalizować o dobre rezultaty. To sprawiło, że z optymizmem czekam na zbliżające się wyzwanie. W najbliższej edycji tej imprezy chciałbym zająć miejsce w pierwszej dziesiątce. To, że powoli zaczynam liczyć się w stawce, motywuje mnie do jeszcze cięższej pracy i wzbudza apetyt na dalsze postępy. Myślę, że jestem już na etapie, na którym kończy się myślenie tylko o osiągnięciu mety, a zaczyna walka o wartościowy rezultat. Jak każdy noszę w sobie odrobinę nadziei na zwycięstwo i to jest wielkie marzenie, lecz na wszystko musi przyjść czas.

Pozostałe informacje

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz. Czy spadnie grad?
AKTUALIZACJA

Poniedziałek pod znakiem burz. Czy spadnie grad?

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru.

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty