Neurolodzy będą się łączyć przez internet ze specjalistami z innych ośrodków i na żywo konsultować pacjentów. Ma to pomóc szczególnie w przypadku najciężej chorych, których stan nie pozwala na transport. Taki pilotaż e-konsyliów rozpocznie się w styczniu w szpitalu przy ul. Jaczewskiego.
- Takie rozwiązanie telemedyczne to w neurologii zupełna nowość, a bardzo potrzebna. Dzięki temu lekarze z oddziałów neurologicznych, którzy mają pacjentów w ciężkim stanie i nie mogą ich przetransportować do innych ośrodków, będą mogli skonsultować się ze specjalistami z innych ośrodków w kwestii dalszego leczenia – tłumaczy prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i pomysłodawca tego projektu. – System, który chcemy wprowadzić, umożliwia między innymi obserwowanie na żywo badań diagnostycznych i badania neurologicznego.
Lubelska klinika wprowadza projekt e-konsyliów neurologicznych jako pierwsza w kraju. Na jego realizację zdobyła grant naukowy od firmy Roche.
– W województwie lubelskim mamy 18 oddziałów neurologicznych i wszystkie zapraszamy do współpracy. Pierwsze próby połączeń i konsultacji on-line chcielibyśmy prowadzić już w styczniu – zapowiada prof. Rejdak. Tłumaczy, że oddziały, które chciałyby przystąpić do pilotażu, muszą pobrać bezpłatną aplikację. – Do samego połączenia i konsultacji potrzebny jest komputer z włączoną kamerą, to wystarczy. Oczywiście będziemy umawiać się wcześniej na konkretny termin na konsultację, bo fizycznie nie jest możliwe, żeby specjaliści byli dostępni w ramach tego systemu całą dobę.
– Widzimy duży potencjał tego rozwiązania i korzyści dla pacjentów. Zwiększy się znacznie jakość leczenia, zmniejszymy koszty i oszczędzimy czas – dodaje neurolog i zapowiada, że po pilotażu i korektach systemu, program będzie mógł zostać zastosowany w całym kraju. – Projekt będzie realizowany przez rok, a jego efekty zostaną upublicznione – dodaje prof. Rejdak.