Wakacje to czas wytężonej pracy w kuratoriach, które prowadząc kontrole letniego wypoczynku dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – mówi Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. Apeluje też do rodziców, by przed wysłaniem dziecka na kolonie sprawdzili wiarygodność organizatora imprezy oraz reagowali na wszystkie nieprawidłowości.
Zgodnie z prawem organizator letniego wypoczynku musi zgłosić organizowany obóz, czy kolonie we właściwym kuratorium oświaty. Wszystkie informacje publikowane są na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl. Dotychczas zarejestrowano tam 331 organizatorów z województwa lubelskiego, którzy przygotowali ofertę dla 16264 dzieci, w tym 21 wyjazdów zagranicznych dla 6147 dzieci. Na terenie Lubelszczyzny odbyć ma się 156 kolonii i obozów dla 6750 uczniów.
– Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora w tej bazie – tłumaczy Misiuk. – Wypoczynek nie zamieszczony w bazie jest nielegalny, a co za tym idzie nie kontrolowany przez kuratoria i inne wyznaczone do tego służby.
Kuratorium zakłada, że w czasie wakacji skontroluje 40 proc. wszystkich zarejestrowanych form wypoczynku. Zwróci uwagę przede wszystkim na zapewnienie bezpiecznej i fachowej opieki uczestnikom wypoczynku, kwalifikacje kadry, liczebności grup, warunków pobytu oraz realizacji programu wypoczynku. Odrębne kontrole przeprowadzać będzie też policja, sanepid i straż pożarna.
– Dotychczas w województwie lubelskim skontrolowaliśmy już ponad 100 obiektów, w których zorganizowany będzie wakacyjny pobyt dzieci. Tylko w trzech przypadkach wydaliśmy opinie negatywne – mówi st. bryg. Szczepan Goławski, zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
– Kontrole zaczynamy już w poniedziałek – zapewnia Anna Romasiuk z lubelskiego sanepidu. – Skupimy się nie tylko na bazie wypoczynku i warunkach w niej panujących, ale także na terenie przyległym. Bardzo ważne jest m.in. wyposażenie placów zabaw. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w których źle zamontowane bramki lub huśtawki będą przewracać się na dzieci. Sprawdzimy też miejsca składowania odpadków pod kątem ich ewentualnego zagrożenia epidemiologicznego. Nasze kontrole prowadzone będą na początku turnusów.
Służby apelują też do rodziców, aby reagowali na wszystkie niepokojące sygnały o sytuacji na koloniach. – Powinni zgłaszać je do kuratoriów oświaty właściwych ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku – podkreśla Teresa Misiuk. –W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą powiadomić także właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.
Kuratorium Oświaty uruchamia także całodobowy telefon interwencyjny – 781 701 533 – pod którym można zgłaszać problemy dotyczące wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie Lubelszczyzny.