Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 kwietnia 2002 r.
21:06
Edytuj ten wpis

Komenda pod nadzorem

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rzecznik praw obywatelskich domaga się szczegółowej kontroli lubelskiej policji. Jest zbulwersowany stosunkami panującymi wśród policjantów. Sugeruje nadzór ministra sprawiedliwości i ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Wczoraj raport dotarł do lubelskich związkowców. Liczy 7 stron. Główny nacisk położony jest na przebieg śledztwa, dotyczącego kradzieży pieniędzy z szafy wydziału dochodzeniowo-śledczego KWP. 21 lutego nadkomisarz Grzegorz S. pracownik wydziału popełnił samobójstwo. W opinii kolegów został wrobiony w kradzież, czego dowodzi podrzucony pierścionek.
Jak ustalili pracownicy biura Rzecznika Praw Obywatelskich, 29 grudnia 2001 roku w wydziale obchodzone były huczne imieniny jednego z pracowników. Udział w imprezie brała spora grupa osób. Według funkcjonariuszy nie było dla nikogo tajemnicą, że nadkomisarz Grzegorz S., posiada zdeponowane w swojej szafie pieniądze. Dostanie się do jego szafy nie stanowiło większego problemu. Klucze znajdowały się w otwartym pudle u dyżurnego. Oprócz tego funkcjonariusze posiadali dodatkowe, nie ewidencjonowane egzemplarze kluczy, które nosili przy sobie. - Kierownictwo wydziału uważało taki system zabezpieczenia za prawidłowy - czytamy w raporcie.
Osobnym problemem jest sposób zabezpieczenia pieniędzy. Według rzecznika odbyło się to wbrew przepisom kodeksu postępowania karnego. Prokurator nie wydał postanowienia o przekazaniu depozytu do banku. Funkcjonariusze wydziału twierdzą, że prokuratura nie miała pieniędzy na opłacenie kosztów związanych z przekazaniem depozytu do banku.

Nie wytrzymał presji

Z relacji żony tragicznie zmarłego policjanta wynika, że prowadzący śledztwo w sprawie samobójstwa policjanci i prokuratorzy zachowywali się niewłaściwie: "Od przerażonej sytuacją 16-letniej córki domagali się wskazania miejsca, gdzie tatuś ukrył skradzione pieniądze, zaś starszą (19 lat) wypytywali o to, czy za ukradzione pieniądze został zakupiony samochód (...). Prokurator prowadzący oględziny, kazał córce zmarłego przytrzymywać pasek w miejscu zaczepienia zwłok po to, aby on mógł wykonać pomiary potrzebne do protokółu oględzin. (...)”
Raport zawiera również opis sytuacji, kiedy znaleziono pierścionek. Funkcjonariusz prowadzący śledztwo (...) "wsadził rękę do biurka i wbrew zasadom procesowym trzymając pierścionek w ręku zniszczył istniejące na nim ślady linii papilarnych. Właściwie nie było wiadomo, czy funkcjonariusz wyjął swój pierścionek, czy jakiś inny. (...) Grzegorz S. załamał się faktem znalezienia pierścionka w jego biurku. Zemdlał i został odwieziony do szpitala.
4 marca - jedenaście dni po śmierci policjanta - dwie pracownice KWP, przedstawiając się jako psychologowie odwiedziły żonę zmarłego. "(...) Pani S. potraktowała tę wizytę jako wyraz troski przełożonych zmarłego męża o jej stan psychiczny i chęć niesienia pomocy w trudnej sytuacji życiowej. Jednakże wizytujące nie interesowały się zdrowiem rozmówczyni, (...) zadawały pytania dotyczące kolegów męża, jego kontaktów towarzyskich (...) w tym samym czasie do domu rodziców zmarłego męża udali się inni funkcjonariusze KWP w Lublinie i wypytywali o to samo. (...)”

Rozwiązany wydział

15 marca - decyzją komendanta wojewódzkiego - wydział rozwiązano. Wszczęto postępowanie dyscyplinarne przeciwko naczelnikowi byłego wydziału. - Jednakże nie został on zawieszony w czynnościach służbowych, a przeciwnie, otrzymał propozycję objęcia stanowiska eksperta do spraw analizy kryminalnej KWP w Lublinie - czytamy w raporcie.
Kilku funkcjonariuszy rozwiązanego wydziału zwróciło się do przedstawicieli RPO. Uznali, że fakt kradzieży należy łączyć z kierownictwem wydziału, "bowiem (...) panujący bałagan i beztroska w zabezpieczaniu kluczy od szaf i pomieszczeń był przez nie tolerowany. (...)”.

Wzajemne powiązania

Rozmówcy przedstawiciela RPO stwierdzili w raporcie, że kierownictwo KWP jest wzajemnie powiązane i nie interesują go losy funkcjonariuszy. "(...) Komendant Głowacki nie przyjmuje funkcjonariuszy na rozmowy w celach prywatnych. Po to zaś, aby zamienić z Komendantem kilka słów policjanci oczekują na niego od godz. 6 przed wejściem do budynku Komendy nie mając pewności, czy Komendant zechce z nimi rozmawiać. (...)”.
Rzecznik podkreśla w swoim raporcie, że o metodach kierowania jednostką świadczy także i to, "że komendant swoją osobistą decyzją, nie umocowaną w przepisach prawnych, określił funkcjonariuszom limit prowadzonych telefonicznych rozmów służbowych na kwotę 50 zł miesięcznie. Jeśli zaś rachunek wyniósł więcej, Wydział Finansowy dokonywał potrąceń z pensji policjantów.”

Usatysfakcjonowani związkowcy

– Jesteśmy usatysfakcjonowani stanowiskiem rzecznika praw obywatelskich – mówi Julian Sekuła, przewodniczący ZW NSZZ Policjantów w Lublinie. – Ocena rzecznika dotycząca sytuacji lubelskiej policji jest, niestety, bardzo krytyczna. Zgadza to się z naszą. Mamy nadzieję, że to się zmieni.
Według przewodniczącego, związkowcom nie chodzi o zmianę na stanowisku komendanta wojewódzkiego. – To jest najmniej istotny problem. – podkreśla Sekuła. – Musi się zmienić styl zarządzania. Policjanci nie mogą pracować w atmosferze strachu i niepewności. To może doprowadzić do kolejnych tragedii.
– Nie znam treści raportu – mówi podinsp. Bibianna Bortacka, rzecznik prasowy KWP w Lublinie. – Nie otrzymaliśmy go od rzecznika.

Pozostałe informacje

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty