347 540 uczniów w województwie lubelskim otrzyma dzisiaj świadectwa ukończenia kolejnej klasy. We wrześniu uczniowie wrócą do zupełnie innej, bo zreformowanej szkoły.
Największe zmiany zajdą w gimnazjach. Nie odczują ich jedynie uczniowie klas trzecich (20 598 osób), którzy we wrześniu będą uczyć się w liceach lub technikach. Natomiast 20 055 uczniów dzisiejszych klas drugich i 20 345 z klas pierwszych kształcić będą się już nie w gimnazjach, a… w oddziałach gimnazjalnych w szkołach różnego typu, w jakie przekształcają się ich macierzyste placówki. Wszystko za sprawą wejścia w życie reformy oświaty wygaszającej gimnazja. Za jej sprawą w tym roku nie prowadzono już naboru do tego typu szkół, a 20 361 uczniów obecnych klas szóstych podstawówek nie zmieni szkoły, tylko przez kolejne dwa lata będzie uczyło się w ośmioletnich już szkołach podstawowych. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III.
Z kolei uczniowie zasadniczych szkół zawodowych, których w województwie jest 7607, od 1 września kontynuować będą naukę w zreformowanych placówkach, bo dotychczasowe 3-letnie ZSZ przekształcą się w 3-letnie branżowe szkoły I stopnia.
Dziś mury techników na Lubelszczyźnie opuszcza 29 844 uczniów. Blisko 7 tys. z nich to absolwenci ostatniej, IV klasy, którzy zdali już maturę i są w trakcie egzaminów zawodowych. Na wyniki matur czeka też 11 tys. trzecioklasistów z liceów ogólnokształcących, przed którymi rekrutacja na studia. Ich koledzy z młodszych klas (22 270 osób) rozpoczyna właśnie zasłużone wakacje.
Reforma oświaty zakończy się w roku 2021/2022 r. Docelowa struktura szkolnictwa będzie obejmowała: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 2-letnią branżową szkołę II stopnia oraz szkołę policealną i 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy.