- Województwo lubelskie jest pod względem atrakcyjności turystycznej bogate w wiele walorów, zarówno naturalnych jak i tych, które stworzył człowiek. Głównym motywem łączącym poszczególne elementy niniejszego szlaku rowerowego są zabytki renesansu lubelskiego – szczególnego rodzaju stylu architektonicznego, jaki rozwinął się na ziemiach regionu w pierwszych dekadach XVII w. - pisze nasz Czytelnik.
Szlak, który opracowałem składa się z kilkunastu obiektów znajdujących się w siedmiu miejscowościach. Składają się na nie zarówno kościoły, jak i kamienice czy też budynki stanowiące niegdyś obiekty gospodarcze. Niezwykłym wydaje się dziś podejście ówczesnych budowniczych, którzy tak różnorodne pod względem użytkowym obiekty tworzyli od podstaw w założeniu swoistych architektonicznych dzieł sztuki. Świadczą o tym charakterystyczne zdobienia nie tylko na budynkach sakralnych, co wydaje się oczywiste, ale także na budynkach mieszkalnych, jak kamienice, czy w końcu spichlerzach! To wszystko można zobaczyć wybierając się na rowerową wycieczkę Szlakiem Renesansu Lubelskiego.
Długość szlaku wynosi około 243 km, a rozpościera się on od Gołębia k/Puław do Uchań położonych blisko granicy z Ukrainą. Taka długość daje turystom rowerowym szerokie możliwości, zarówno pod kątem stopnia trudności, jak również dostępności szlaku oraz dużego zróżnicowania pejzażu. Poniżej pokrótce scharakteryzowane są poszczególne odcinki.
1. Gołąb – Kazimierz Dolny
Trasa liczy około 27 km, a jej pokonanie zajmuje około dwóch godzin. Zaczyna się w Gołębiu, miejscowości, w której znajduje się rzadko spotykany, jak na renesans, bo murowany kościół (nietynkowany). Jednonawowy kościół został zbudowany w latach 1628-1636. Oprócz odsłoniętej czerwonej cegły, niderlandzki wpływ renesansu zdradzają płaskorzeźby w tynku w obramowaniach okien, górnych częściach pilastrów i gzymsach. Między dwiema wieżami, szczyt dachu zasłania wysoka attyka. Podobna znajduje się w miejscu łączenia nawy z absydą. Wewnątrz kościół przesklepiony jest kolebką ze sztukateriami lubelskimi, a masywne gzymsy dźwigane są przez kolumny ustawione w parach (Kozak 1991). Atrakcją Gołębia jest także Muzeum Nietypowych Rowerów, którego charakter niewątpliwie koresponduje z początkiem rowerowego szlaku.
Po drodze mijamy Puławy z kompleksem pałacowo-parkowym Czartoryskich oraz pierwszym polskim muzeum, założonym w 1801 roku przez Izabelę Czartoryską. Trasa ta przebiega niemalże wzdłuż Wisły, która wzbogaca krajobraz.
Jadąc w kierunku Kazimierza Dolnego mijamy Parchatkę, przez którą przebiega Nadwiślański Szlak Turystyczny oraz czarny – z Puław do Parchatki właśnie.
2. Kazimierz Dolny – Lublin
Odcinek liczy około 47 km, a jego pokonanie może zająć około pięć godzin. W Kazimierzu Dolnym zabytkami szczególnie wartymi polecenia są następujące:
Spichlerz Ulanowskich (Mikołaja Przybyły) zbudowano w czwartej lub piątej dekadzie XVII w. Jego wysoki dach jest zasłonięty szczytem z wolutami i sterczynami, dzielącym się gzymsami na trzy poziome części. Z przodu znajduje się przybudówka wykazująca duże podobieństwo do wieży kościoła farnego, będąca wejściem do budynku z dodanymi w późniejszym czasie skarpami. Są w niej także schody prowadzące na dwa piętra budynku. Spichlerz jest podzielony wzdłuż na parterze i dwóch kondygnacjach na równe połowy, które oprócz parteru nie mają przejścia w ścianie działowej. Z lewej połowy drugiego piętra prowadzą schody na strych (Żurawski 1998, Husarski 1957).
Spichlerz Feuersteina (Krzysztofa Przybyły) zbudowano około połowy XVII w., przebudowany został w 1838 r. przez Mejera Wulfa Feuersteina, o czym świadczy data na fasadzie. Dodano mu wówczas drugie piętro. Zmieniono drastycznie wygląd budowli, który w późniejszym czasie został przywrócony według stanu pierwotnego. Dach jest zasłonięty szczytem z wolutami i sterczynami. Z przodu znajduje się przybudówka podobna do wieży kościoła farnego, na której była zapewne wzorowana, będąca wejściem do budynku. Mieszczą się w niej schody prowadzące na oba piętra. Spichlerz jest podzielony wzdłuż na równe połowy, które są między sobą połączone okienkami (Żurawski 1998, Husarski 1957).
Kościół farny p. w. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym.
Kościół noszący znamiona gotyku został odbudowany przez Jakuba Balina po wielkim pożarze miasta z 1561 r. w stylu renesansu lubelskiego. Pierwszy etap odbudowy miał miejsce w latach 1586-1589 z fundacji Mikołaja Przybyły (starszego), a drugi w latach 1610-1613 z fundacji Przybyłów oraz Jana Firleja.
Fara jest uważana za wzór tego stylu, ponieważ składa się z jednej nawy z węższym od niej prezbiterium, posiada sklepienie kolebkowe z lunetami, a na nim bogatą sieć siatek sztukateryjnych będących szczególnym wyznacznikiem stylu. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kościoła ściany posiadają zdobione pilastry i gzymsy. Ozdobne szczyty wzbogacone są w woluty i obeliski. Do nawy głównej dobudowane są trzy kaplice. Pierwsza z nich to kaplica Borkowskich ufundowana z końcem roku 1612 i skończona w 1615, usytuowana od strony północnej. Druga to kaplica Górskich znajdująca się przy południowej ścianie, budowana w latach 1625-1629. Kolejną jest kaplica Królewska, pierwotnie nazywana kaplicą Wniebowzięcia N. M. P., zbudowana około roku 1631. Na chórze muzycznym znajdują się wielkie organy z oprawą rzeźbioną w stylu gdańskim (Husarski 1957).
Kamienica Celejowska w Kazimierzu Dolnym.
Zwana inaczej kamienicą pod św. Bartłomiejem. Renesansowa budowla z XVII w. została ufundowana przez Bartłomieja Celeja. Fasada jest podzielona gzymsem na dwie części. Dolna pokryta boniowaniem oraz dekoracją otworów i górna, którą stanowi bogato zdobiona attyka będąca osobliwością architektoniczną w skali kraju. W jej niszach środkowych znajdują się posągi Chrystusa jako króla świata i Maryi jako królowej niebios. W bocznych - św. Jana Chrzciciela z krzyżem i św. Bartłomieja z nożem (Husarski 1950, 1957).
Po drodze mijamy Wąwolnicę nad rzeką Bystrą, w której znajduje się figura Matki Boskiej Kębelskiej, będąca obiektem licznych pielgrzymek. Ten odcinek obejmuje także znany z uzdrowiska i skąpany w zieleni Nałęczów ze wspaniałym parkiem zdrojowym.
Trasa liczy około 39 km, a pokonuje się ją w czasie około trzech godzin. Lublin jest skarbnicą ciekawych miejsc o bogatej historii. Spośród tych o renesansowym rodowodzie warto przybliżyć kilka. Oto niektóre z nich:
Kościół Dominikanów p. w. św. Stanisława w Lublinie.
Ufundowany w 1342 r. przez Kazimierza Wielkiego. Przebudowany po pożarze z 1575 r. Na początku XVII w. gotycki szczyt otrzymał za pomocą gzymsów i pilastrów renesansowy podział na kondygnacje i przęsła. Wnętrze przesklepiono kolebką z lunetami. Kaplica nawy południowej, ufundowana w 1615 r. przez biskupa Henryka Firleja, zbudowana jest na planie kwadratu i przykryta kopułą z latarnią, dekorowaną siatkami sztukaterii o układzie geometrycznym. Jej ściany zdobią pilastry utrzymujące ozdobny gzyms. Jej twórcą był Jan Wolff. W nawie północnej znajduje się kaplica Matki Boskiej Opieki ufundowana przez Katarzynę Ossolińską. Wieńczy ją kopuła ozdobiona sztukateriami (Gawarecki, Gawdzik 1976; Denys, Wyszkowski 2000)
Kościół p. w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.
Kościół z końca XV w., pierwotnie halowy, został po pożarach przekształcony na system bazylikowy podczas przebudowy w latach 1602-1607. Nadano mu wówczas cechy stylu renesansu lubelskiego. Szczyt nad zakrystią ma konstrukcję esownicową. Kolebkowe sklepienie pokryto siatką geometrycznych wzorów sztukateryjnych. Autorem tej przebudowy był lubelski murator włoskiego pochodzenia Jakub Balin, z którym współpracował Rudolf Negroni (Tatarkiewicz 1966, Majewski, Wzorek 1969, Gawarecki, Gawdzik 1976).
Kościół Karmelitów Bosych p. w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Lublinie.
Kościół budowany w latach 1635-1644 z fundacji Katarzyny z Kretków Sanguszkowej. Jedyna nawa z węższym od niej prezbiterium podzielona jest na trzy przęsła za pomocą pilastrów dźwigających gzyms. Kolebkowe sklepienie z lunetami pokrywa kompozycja sztukaterii geometrycznych. Bogato zdobiona jednoprzęsłowa fasada składa się z trzech kondygnacji. Środkowa i górna zawierają arkadowe nisze, w których widnieją kompozycje malarskie przedstawiające Matkę Bożą Szkaplerzną, św. Józefa,
św. Teresę z Avila i św. Jana od Krzyża (Wanat 1979, Denys, Wyszkowski 2000).
Odcinek z Lublina do Gardzienic wiedzie przez malownicze rejony podlubelskiej wsi, która szczególnie urokliwa jest w okresie majowym, gdy pola przeplatają się żółto-zielonymi kolorami rozkwitającego rzepaku i wschodzących zbóż.
4. Gardzienice – Turobin
Odcinek ten liczy około 35 km i pokonuje się go w około 4 godziny. Gardzienickie budynki dworskie zbudowane zostały w końcu XVII w. i pierwszej połowie XVIII w. Wewnątrz przesklepione kolebką z lunetami oraz sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Ściany zwieńczone profilowanymi gzymsami.
Pałac wzniesiony w pierwszej połowie XVII w., odbudowywany po pożarach. W XIX w. przekształcony na spichlerz, by w XX w. stać się na nowo mieszkalną rezydencją. Filary i łuki arkad rustykowane, podobnie jak naroża fasady frontowej. Ściana północna zwieńczona szczytem zdobionym ornamentem okuciowym i wolutami. Wewnątrz sklepienia klasztorne i kolebkowe z lunetami (Brykowski R., Rowińska E., Winiarz-Tryzybowicz Z. 1967).
Mijając kościół w Częstoborowicach warto zatrzymać się na chwilę, Abu zobaczyć bliźniacze drzewa stanowiące pomnik przyrody. Poza nimi, atrakcyjne z przyrodniczego punktu widzenia są na trasie strome pagórki i przecinające ją gdzieniegdzie strumyki.
5.Turobin – Zamość
Odcinek liczy około 46 km. Pokonuje się go w czasie około pięciu godzin. Zaczyna się w Turobinie. Znajduje się w nim murowany kościół jednonawowy z kamienia i cegły, wzniesiony w 1530 r., rozbudowany w latach 1620-1623 z fundacji Tomasza i Elżbiety Zamoyskich przez Jana Wolffa. Posiada kolebkowe sklepienie z lunetami. Nad prezbiterium jest ono ozdobione siatką geometrycznych sztukaterii w typie renesansu lubelskiego. Do nawy przylegają charakterystyczne dla stylu lubelskiego kaplice ze zdobionymi wewnątrz kopułami, zwieńczone latarniami (Turski, Wyszkowski 2006).
Jadąc w kierunku Zamościa mijamy znany w całej Polsce Szczebrzeszyn słynący z powiedzenia "w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Miejscowość ta jest położona nad rzeką Wieprz, będącą w całości rzeką lubelską, ponieważ ma ona swój początek i koniec właśnie na terenie tego województwa.
6.Zamość – Uchanie
Ostatni odcinek szlaku liczy około 49 km, a pokonuje się go w czasie około pięciu godzin. Początek ma w Zamościu – mieście z założenia idealnym pod względem architektonicznym. Jeszcze przed nastaniem wieku XVII hetman Jan Zamoyski zakładając nowe miasto Zamość, sprowadził do niego włoskich architektów, na czele których stał Bernardo Morando. Architekt z rejonu Veneto zaprojektował "miasto idealne” w roku 1579, a projekt ten zakładał od początku powstanie miasta będącego jednocześnie dziełem sztuki architektury renesansu.
Na czasy ówczesne taka koncepcja była pierwszą w Polsce i jedną z nielicznych w skali całej Europy. Charakter zabudowy wiąże się ściśle z Padwą, w której studiował zarówno Morando, jak i fundator Zamoyski. Miasto zostało zaprojektowane na kształt pięcioboku z szachownicowym układem ulic i otoczone bastionowymi fortyfikacjami, wznoszonymi w latach 1585-1621. Do miasta można było się dostać przez Starą Bramę Lubelską będącą również łukiem triumfalnym (zamurowano ją w 1604 r.), Starą Bramę Lwowską i Bramę Szczebrzeską, wybudowane w okresie jego powstawania. Na początku trzeciej dekady XIX w. przebudowano w stylu klasycystycznym Bramę Szczebrzeską oraz wzniesiono Nową Bramę Lubelską i Nową Bramę Lwowską.
Warto tu zobaczyć m. in. katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Budowę bazyliki rozpoczęto w 1587 roku. Twórca – Bernardo Morando łączy w niej wzory włoskie z miejscowymi warunkami oraz sugestiami fundatora – Jana Zamoyskiego. Stiukowe sztukaterie na sklepieniu prezbiterium zostały wykonane w latach 1594-1600 przez samego Morando. Po jego śmierci wykonano je także na sklepieniu naw i kaplic (lata 1600-1630). Zdobienia te były zapowiedzią powstania i rozwoju stylu renesansu lubelskiego (Kozakiewiczowa 1978, Kwiatek, Lijewski 1998, Zamość. Miasto idealne 2011).
Szlak kończy się na miejscowości Uchanie, w której znajduje się kościół p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zbudowany na początku XVII w. z fundacji podskarbiego wielkiego koronnego Mikołaja Daniłowicza oraz jego syna Jana przez muratora Jana Wolffa. Sklepienie kościoła zdobią wykonane w latach 1625-1630 dekoracje stiukowe w stylu renesansu lubelskiego (Turski, Wyszkowski 2006, Zin [w:] Spaleniec 2006).
1. Brykowski R., Rowińska E., Winiarz-Tryzybowicz Z. (red.), 1967: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. Województwo lubelskie. Powiat lubelski. T. VIII, Z. 10. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Pracownia Inwentaryzacji Zabytków, Warszawa.
2. Denys M., Wyszkowski M., 2000: Lublin i okolice. Przewodnik. idea MEDIA, Lublin.
3. Gawarecki H., Gawdzik Cz., 1976: Ulicami Lublina. Przewodnik. Wydawnictwo Lubelskie, Lublin.
4. Husarski W., 1950: Kamienice renesansowe w Kazimierzu Dolnym. Wojewódzka Rada Kultury i Sztuki. Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Lublin.
5. Husarski W., 1957: Kazimierz Dolny. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
6. Kozak B., 1991: Zabytki Gołębia. Towarzystwo Przyjaciół Gołębia, Gołąb.
7. Kozakiewiczowa H., 1978: Renesans i manieryzm w Polsce. Auriga. Oficyna Wydawnicza. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa.
8. Kwiatek J., Lijewski T., 1998: Leksykon miast polskich. MUZA SA, Warszawa.
9. Majewski K., Wzorek J., 1969: Twórcy tzw. renesansu lubelskiego w świetle nowych badań. Biuletyn Historii Sztuki, Nr I, XXXI, 127-131.
10. Tatarkiewicz W., 1966: O sztuce polskiej XVII i XVIII wieku. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
11. Turski S., Wyszkowski M., 2006: Lubelszczyzna. Przewodnik. BESPOL, Lublin.
12. Wanat B. J., 1979: Zakon Karmelitów Bosych w Polsce. Klasztory Karmelitów i Karmelitanek Bosych 1605-1975. Wydawnictwo oo. Karmelitów Bosych, Kraków.
13. Zamość. Miasto idealne, 2011, Informator turystyczny, wydanie II, ATUT Biuro Promocji, Zamość.
14. Zin W., 2006: Kościół uchański. [w:] K. Spaleniec (red.), Dzieje Uchań 1484-2006. POLIHYMNIA, Uchanie, 177-202.
15. Żurawki J., 1998: Spichlerze zbożowe Kazimierza Dolnego. Historia i teraźniejszość. Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami, Kazimierz Dolny.
16.http://www.maps.google.pl