Ten tradycyjny wypiek z cebulą i makiem to dla wielu mieszkańców Lublina świętość. Dlatego jeden z naszych czytelników obruszył się, gdy zobaczył nazwę „lubelskiego cebularza” na koszulce firmy „Pan tu nie stał”. – Czy to w ogóle legalne – zastanawia się mieszkaniec.
Nie od dziś wiadomo, że Lublin to miasto cebularzy, a sam placek od 2014 roku jest wyrobem chronionym w Unii Europejskiej. – Dlatego, trochę mnie zdziwiło, gdy wyświetliła mi się reklama firmy odzieżowej z koszulką opatrzoną nazwą „cebularz lubelski”. To chyba znak zastrzeżony? – dopytuje nasz czytelnik.
Taką koszulkę wyprodukowała firma „Pan tu nie stał” z Łodzi, która ma w swojej ofercie ubrania z nietuzinkowymi napisami. Twórca marki nie kryje zdziwienia. – Dopiero teraz dowiedziałem się o tym. Dzwoniła do mnie pani ze stowarzyszenia „Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego" i wyjaśniła jak się sprawy mają. Rozpoczęliśmy procedurę uzyskania zgody, niestety po fakcie, ale prawdopodobnie nie będzie z tym większego problemu – stwierdza Maciej Lebiedowicz z „Pan tu nie stał”.
Ale Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno–Spożywczych nie widzi tutaj żadnego naruszenia.
– Nazwa "cebularz lubelski", zastosowana na koszulce w przedmiotowej sprawie nie podlega ochronie prawa żywnościowego. Inspekcja nie prowadzi licencjonowania stosowania takich nazw na odzieży– zaznacza Joanna Narożniak, główna specjalistka ds. mediów w inspektoracie.
Przypomina też, że tradycyjny placek z Lublina został zarejestrowany jako „chronione oznaczenie geograficzne” na podstawie unijnego rozporządzenia w 2014 roku. – Ochronie prawnej podlegają co do zasady artykuły rolno–spożywcze– podkreśla Narożniak. Przepisy wskazują, że ochrona obejmuje także etykiety i materiały reklamowe takich produktów.
– W tym przypadku odzież nie jest materiałem reklamowym konkretnego artykułu rolno–spożywczego i dlatego nadruk na koszulce powołujący się na produkt „cebularz lubelski” nie podlega ochronie prawnej w ramach chronionych oznaczeń geograficznych – wyjaśnia specjalistka z inspekcji.
- Cebularz lubelski
To wyrób piekarniczy w formie okrągłego placka, o średnicy 5–25 cm i grubości ok. 1,5 cm. Ciasto wyrabia się z pszennej mąki. Na powierzchni placka powinien być farsz z grubo pokrojonej cebuli wymieszanej z makiem, solą i olejem roślinnym. W Lublinie działa regionalne muzeum cebularza przy ulicy Szewskiej 4.