Powstanie nowa ulica
Do końca lipca przyszłego roku powstać ma nowa jezdnia łącząca ul. Chodźki i Szeligowskiego, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym i pętli trolejbusowej. Cała droga będzie mieć ponad 460 m, z czego 117 m stanowić będzie nowa jezdnia, a pozostałe blisko 350 m to istniejąca jezdnia, która zostanie przebudowana.
Zbadasz cukier w… trolejbusie
Nie dość, że nie trzeba będzie mieć biletu, to jeszcze będzie można za darmo zmierzyć poziom cukru we krwi. Tak Lublin włączy się w obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Jutro w godz. 10-16 na trasie linii 156 kursować ma tu zabytkowy trolejbus ZIU-tek. Każdy zainteresowany będzie mógł wsiąść do pojazdu i zmierzyć poziom cukru we krwi oraz otrzymać materiały edukacyjne poświęcone cukrzycy. Przejazd "słodką linią” będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych. Akcję organizuje Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Mundurowi chcą patrona
Imię płk. Kazimierza Bąbińskiego otrzymać może Placówka Straży Granicznej w Lublinie. Z takim wnioskiem wystąpił jej komendant; w poniedziałek swoją opinię wyrazi Rada Miasta.
Płk Bąbiński był organizatorem i dowódcą 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, która jest patronem Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, czyli jednostki nadrzędnej nad lubelską placówką SG.
Kupcom bez przetargu
W poniedziałek Rada Miasta zajmie się przygotowanym przez klub Prawa i Sprawiedliwości projektem uchwały powierzającej kupcom sprzed cmentarza na Majdanku teren do handlu. Umowy dzierżawy z dziesięcioma osobami miałyby być zawarte na czas oznaczony, do 5 lat, z pominięciem procedury przetargowej.
Przypomnijmy: grupa kupców handlujących w swych pawilonach (część z nich stanowiły tzw. szczęki) nie chciała przenieść się do nowych kiosków, choć miała do tego pierwszeństwo. Sprzedawcy tłumaczyli, że warunki proponowane przez zarządcę nowych pawilonów, podległą miastu spółkę MKK, były niekorzystne. Ratusz nie zgadza się na to, by dzierżawić im teren przy cmentarzu.
– Wyczerpaliśmy możliwości uprzywilejowania tych kupców – wyjaśnia Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta. – Poza tym tylko czterech kupców nie przeniosło się do pawilonów MKK.
Wiemy, kto zbuduje park
Do połowy grudnia ukończony ma być pierwszy etap budowy nowego parku przy Zawilcowej na terenach po byłej oczyszczalni ścieków i wysypisku śmieci. Ratusz właśnie rozstrzygnął przetarg na jego budowę. Stanęły do niego cztery firmy, najtańsza okazała się lubelska spółka Wodrex. – Jej oferta opiewa na 340 tys. złotych – mówi Anna Machocka z Urzędu Miasta.
Zlecenie obejmuje budowę dwóch górek saneczkowych, schodów prowadzących do parku od ul. Krokusowej a także części alejek. Poza tym utwardzony ma być teren pod plac zabaw, na którym urządzenia do zabawy mają być zamontowane wiosną. Magistrat zleca też wycinkę 59 drzew, na razie nie będą sadzone nowe drzewa. Nasadzenia planowane są dopiero w kolejnych etapach budowy parku, których rozpoczęcie miasto uzależnia od pozyskania unijnej dotacji.
PiS dostanie więcej miejsca
Prawo i Sprawiedliwość dostanie dodatkowe 23 mkw. w staromiejskiej kamienicy przy ul. Jezuickiej 4. Taką powierzchnię ma lokal, któremu Zarząd Nieruchomości Komunalnych jeszcze kilka dni temu chciał szukać nowego najemcy w trybie przetargu. Teraz ZNK wycofał lokal z przetargu, a pomieszczenia po Lubelskiej Fundacji Odnowy Zabytków zagospodaruje mieszczące się w tym samym budynku PiS. Z przetargu wyłączony został tez lokal przy Konopnickiej 4, gdzie 56 mkw. przypadnie Fundacji Wspierania Inicjatyw Twórczych w Technice "Pro Novum”. (DRS)