Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 marca 2005 r.
21:58
Edytuj ten wpis

Kto myśli, ten dostanie

Do 100 tys. zł unijnej dotacji na założenie plantacji, zakup środków transportu, utworzenie pensjonatu i inne ciekawe projekty, podnoszące poziom życia mieszkańców wsi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wciąż możesz sięgnąć po unijną pomoc dla wsi. Są jeszcze pieniądze m.in. na „Różnicowanie działalności”. Można je otrzymać pod warunkiem, że ma się oryginalny pomysł na biznes. Takim może być między innymi założenie plantacji roślin energetycznych, zrobienie z własnego domu placówki agroturystycznej, założenie stawu, zakup sprzętu turystycznego
czy środków transportu

Pomysł to podstawa
Jeśli masz pomysł na dobry, atrakcyjny produkt, zacznij od zrobienia planu jego realizacji, następnie zgromadź załączniki, wypełnij wnioski, podpisz umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Wtedy możesz zainwestować swoje (lub pożyczone) pieniądze, a po zakończeniu wszystkich prac, liczyć na zwrot połowy kwalifikowanych kosztów. Maksymalna wysokość pomocy dla jednego uprawnionego i jednego gospodarstwa wynosi 100 tys. złotych

Na plantację lub pensjonat
W ramach programu współfinansowane będą projekty związane np. z:
– wytwarzaniem materiałów energetycznych z biomasy,
– działalnością agroturystyczną,
– zakładaniem plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne,
– sprzedażą bezpośrednią produktów pochodzących w większości z własnego gospodarstwa.
Nie można za unijne pieniądze na agroturystykę zbudować nowego domu, ale można je przeznaczyć na rozbudowę lub remont już istniejących budynków mieszkalnych. Można za nie wyposażyć pokoje gościnne, łazienki, kuchnie albo urządzić miejsce wypoczynku dla gości. Wchodzi w to także zakup sprzętu rekreacyjnego oraz zwierząt do celów terapeutycznych, sportowych lub rekreacyjnych.
Dotacje można też przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń i narzędzi, sprzętu komputerowego i oprogramowania lub środków transportu (na więcej niż 8 osób) do świadczenia usług transportowych.
Jeśli zakładamy plantację roślin energetycznych, dotację możemy przeznaczyć na zagospodarowanie terenu i zakup roślin.

Co jeszcze musisz zrobić

Aby uzyskać pomoc, właściciel gospodarstwa powinien złożyć zgodnie z określonymi przepisami, wniosek wraz z załącznikami w Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularze są dostępne w oddziałach agencji, urzędach gmin, niektórych bankach spółdzielczych, ośrodkach doradztwa rolniczego i Internecie. Projekty zgodne z wszystkimi wymaganiami określonymi dla danego działania, przyjmowane są do realizacji według kolejności złożenia. Formalnie start inwestycji następuje z chwilą zawarcia umowy. Określa ona zobowiązanie ARiMR wobec rolnika do współfinansowania planowanego projektu. Natomiast ten drugi zobowiązuje się zrealizować go w określonym zakresie i terminie, udokumentować poniesione koszty i dotrzymać zobowiązań wynikających z zasad udzielania pomocy. Płatność dokonywana jest po zrealizowaniu inwestycji i złożeniu wniosku wraz z załącznikami o refundację oraz sprawdzeniu przez ARiMR zgodności projektu z umową.

Warunki
...uzyskania pomocy są zróżnicowane w zależności od tego, czy korzysta z niej rolnik, czy firma:
a) jeśli jest to osoba fizyczna, to powinna m.in.:
– być właścicielem lub dzierżawcą gospodarstwa rolnego albo domownikiem,
– nie pobierać renty w związku z orzeczeniem całkowitej, trwałej niezdolności do pracy, stałej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury,
– zobowiązać się do prowadzenia działalności współfinansowanej w ramach programu przez 5 lat oraz do niedokonania w tym okresie zmiany przeznaczenia projektu, w tym sprzedaży, wydzierżawienia maszyn, narzędzi, budynków, ziemi, inwentarza żywego.
b) osoba prawna może otrzymać pomoc, jeśli:
– podmiot zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym ma na celu (zgodnie z wpisem) prowadzenie działalności rolniczej,
– zobowiąże się do prowadzenia działalności współfinansowanej w ramach programu przez 5 lat oraz do niedokonania w tym okresie zmiany przeznaczenia projektu, w tym sprzedaży, wydzierżawienia maszyn, narzędzi, budynków, ziemi, inwentarza.
Projekt
Może być zakwalifikowany, jeśli:
- w trakcie oceny wniosku otrzymał co najmniej 2 punkty; kryteria – bezrobocie na danym terenie, dochód podatkowy gminy na mieszkańca, ilość ziemi na osobę w gospodarstwie (najwyżej 15 ha) spełnienie kryterium wielkości gospodarstwa niskotowarowego,
- jest uzasadniony ekonomicznie,
- jest realizowany w miejscowości liczącej do 5 tys. mieszkańców,
- spełnia lub spełniać będzie wymagania w zakresie higieny produkcji, bezpieczeństwa żywności, ochrony środowiska oraz dobrostanu zwierząt;
W przypadku działalności agroturystycznej potrzebna będzie także opinia stowarzyszenia – jednostki prowadzącej kategoryzację obiektów.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty