Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 maja 2021 r.
9:35

Kto czytał "Ostatniego Żyda z Węgrowa"? KUL tłumaczy się z zamiany ocen studentom

17 1 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

– Weryfikacja ocen niedostatecznych została dokonana zgodnie z regulaminem studiów KUL – zapewniają władze Wydziału Nauk Humanistycznych najstarszej lubelskiej uczelni. To odpowiedź na nasz wtorkowy artykuł w sprawie zmiany ocen studentom, którzy nie zaliczyli zajęć z historii powszechnej XX wieku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawę nagłośniła Fundacja Science Watch Polska, która działa m.in. na rzecz przestrzegania prawa i etyki w polskiej nauce. Chodzi o sytuację z lutego tego roku, kiedy prodziekan WNH dr hab. Jolanta Klimek-Grądzka zmieniła oceny ze wspomnianego przedmiotu sześciu studentom trzeciego roku historii. Otrzymali oni oceny niedostateczne, po czym zwrócili się do władz wydziału w sprawie zweryfikowania podstaw odmowy udzielenia zaliczenia. Powołana przez panią prodziekan komisja wstawiła pięciu osobom do indeksów oceny bardzo dobre, a jednej – dostateczną.

Według ustaleń fundacji studenci nie zaliczyli zajęć, bo odmówili przeczytania wskazanych przez wykładowcę lektur o tematyce żydowskiej, podważając prawdziwość zawartych w nich informacji. Uczelnia na nasze pytania w tej sprawie odpowiedziała krótko, że z jej strony „nie doszło do naruszenia żadnych przepisów” i wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem KUL.

Podobne stanowisko prezentują w przesłanym po naszej publikacji oświadczeniu władze wydziału. – Nieprawdą jest, jakoby studenci uzyskali oceny niedostateczne wskutek odmowy czytania lektur. Ze zgromadzonej w toku postępowania dokumentacji jednoznacznie wynika, że studenci lektury przeczytali, przygotowali na ich temat notatki oraz zgłosili w sposób udokumentowany chęć ich zaliczenia. Mimo to prowadzący odmówił przepytania studentów i wystawił oceny niedostateczne bez sprawdzenia ich wiedzy – czytamy.

O komentarz poprosiliśmy prowadzącą zajęcia ze wspomnianego przedmiotu dr hab. Sabinę Bober, prof. KUL, która prosiła o niepodawanie jej nazwiska w pierwszym artykule.

– To nieprawda. Te osoby oprócz nieprzeczytania lektur, nie uzbierały punktów potrzebnych do uzyskania oceny pozytywnej – twierdzi wykładowczyni i dodaje, że wśród zadanych lektur były m.in.: „Siódmy milion: Izrael – piętno zagłady” Toma Segeva i „Ostatni Żyd z Węgrowa” Szragi Fajwela Bielawskiego. Zaprzecza też, by uniemożliwiła studentom sprawdzenie ich wiedzy. – Przepytywałam ich i w odpowiedzi usłyszałam, ze pytania są zbyt szczegółowe, a inni mieli łatwiejsze. Poza tym, studenci mieli możliwość poprawienia zaliczenia, ale nawet z niej nie skorzystali, składając od razu skargę.

– Mamy pełną dokumentację na temat każdego etapu tego postępowania. Została złożona w Dziale Organizacyjno-Prawnym 17 marca tego roku. Nie możemy jej udostępnić ze względu na RODO (zawiera dane wrażliwe), ale jej analiza dałaby pełny obraz tego postępowania – odpowiada dr hab. Magdalena Charzyńska-Wójcik, prof. KUL, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych. I zapewnia, że wśród wspomnianych materiałów są dowody na to, że studenci nie zostali przepytani przez prowadzącą zajęcia.

Fundacja Science Watch Polska o zajęcie stanowiska w tej sprawie zwróciła się do będącego profesorem KUL ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Oświadczenie Kolegium Dziekańskiego Wydziału Nauk Humanistycznych KUL na

W związku z artykułem “Z niedostatecznej na bardzo dobrą. Jak KUL poprawia studentom oceny”, opublikowanym w dniu 11 maja br. w “Dzienniku Wschodnim”, oświadczamy, że zawarte w nim informacje prowadzące do postawionej w tytule tezy są nieprawdziwe. 

Podstawą pozytywnego rozpatrzenia wniosków złożonych przez studentów była kolegialna i jednomyślna opinia członków komisji, potwierdzona pisemnie w protokole przedłożonym prodziekanowi ds. studenckich. Przeprowadzone postępowanie miało na celu zbadanie przesłanek odmowy udzielenia zaliczenia w duchu pełnej transparentności. Sytuacje tego rodzaju miały w przeszłości miejsce na Wydziale Nauk Humanistycznych, a wyniki prac powoływanych w ten sposób komisji traktowane były przez dziekana jako wiążące z uwagi na ich kolegialny i merytoryczny charakter. 

Eksperci – specjaliści w zakresie historii XX wieku – po zapoznaniu się z przedmiotową dokumentacją: pracami pisemnymi przygotowanymi na każde zajęcia (referat, notatki zadane na zajęcia, notatki z lektur), materiałami poświadczającymi próby wypełnienia stawianych wymagań (gotowość zaliczenia lektur) oraz kartą przedmiotu zatwierdzoną przez radę programową kierunku i dostępną na stronie internetowej Instytutu Historii, z pełnym przekonaniem i jednogłośnie wyrazili opinię, że wystawienie studentom ocen niedostatecznych było bezzasadne. 

Podkreślić należy, iż nieprawdą jest, jakoby studenci uzyskali oceny niedostateczne wskutek odmowy czytania lektur. Ze zgromadzonej w toku postępowania dokumentacji jednoznacznie wynika, że studenci lektury przeczytali, przygotowali na ich temat notatki oraz zgłosili w sposób udokumentowany chęć ich zaliczenia. Mimo to prowadzący odmówił przepytania studentów i wystawił oceny niedostateczne bez sprawdzenia ich wiedzy. 

Prodziekan ds. studenckich podjął decyzję o weryfikacji ocen, o którą zwrócili się na piśmie studenci historii na podstawie § 25, ust. 8 Regulaminu studiów KUL, w brzmieniu: „W przypadku zajęć kończących się zaliczeniem na ocenę lub bez oceny na wniosek studenta dziekan na podstawie pisemnego wyjaśnienia prowadzącego zajęcia oraz opinii jego bezpośredniego przełożonego może zweryfikować podstawy niezaliczenia zajęć”. Regulamin zatem wyraźnie wskazuje, iż dziekan ma prawo takiej weryfikacji dokonać. By uniknąć w tym zakresie arbitralności, od kilku lat na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL stosowana jest dobra praktyka, polegająca na powoływaniu komisji ds. weryfikacji zakwestionowanych przez studentów ocen. Rozwiązanie takie chroni zarówno studenta, jak i prowadzącego zajęcia, a jednocześnie pozwala uwzględnić zasady oceny, przedstawione w karcie przedmiotu, zatwierdzonej przez radę programową kierunku. Ustalenie składu komisji, która ma stanowić niezależny zespół ekspertów, powierza się koordynatorowi kierunku jako osobie odpowiedzialnej za dydaktykę (Regulamin organizacyjny KUL, zał. nr 2, § 7, ust. 1). 

Podsumowując, weryfikacja ocen niedostatecznych została dokonana zgodnie z Regulaminem studiów KUL, tj. na wniosek studenta, na podstawie pisemnego wyjaśnienia udzielonego przez prowadzącego zajęcia oraz opinii jego bezpośredniego przełożonego (koordynatora kierunku), a decyzja dziekana została oparta na kolegialnej jednomyślnej opinii członków komisji, potwierdzonej pisemnie w protokole. Nie jest ona zatem sygnałem dla studentów, że można lekceważyć swoje obowiązki, lecz przejawem respektowania obowiązujących na Uczelni zasad. Jest także wyrazem dbałości o etykę akademicką i poszanowania godności zarówno studentów, jak i prowadzących, którzy współtworzą społeczność uniwersytecką.

Z wyrazami szacunku Kolegium Dziekańskie WNH

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Te szkoły podstawowe są najlepsze. Znamy wyniki plebiscytu Wasza Edukacja

Te szkoły podstawowe są najlepsze. Znamy wyniki plebiscytu Wasza Edukacja

Internetowy portal waszaedukacja.pl opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. W pierwszej setce znalazły się także placówki z województwa lubelskiego.

Słownik synonimów – klucz do językowej różnorodności

Słownik synonimów – klucz do językowej różnorodności

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ubogim byłby nasz język bez różnorodności wyrażeń? Słownik synonimów to narzędzie, które otwiera przed nami nieograniczone możliwości w wyrażaniu myśli, emocji i idei. Dzięki niemu możemy przekraczać granice prostoty języka i wprowadzać do niego głębię oraz barwność, które nie tylko przyciągają uwagę, ale także pozwalają na bardziej precyzyjne przekazanie treści.

Nie żyje seryjny morderca zwany "Wampirem z Piotrkowa"

Nie żyje seryjny morderca zwany "Wampirem z Piotrkowa"

Nie żyje seryjny morderca i przestępca seksualny Mariusz Trynkiewicz - poinformował PAP.

Na co dzień zmagają się z trudną rzeczywistością. Rodzice osób z autyzmem chcą stworzyć specjalne centrum
film

Na co dzień zmagają się z trudną rzeczywistością. Rodzice osób z autyzmem chcą stworzyć specjalne centrum

Rodzice osób dorosłych z myślą o przyszłości walczą o lepsze jutro dla swoich dzieci. Ten niezwykle trudny i złożony temat w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi staramy się przybliżyć z Urszulą Ochal i Barbarą Siekierzyńską z fundacji "Żyć z autyzmem". Rodzice chcą dla swoich dzieci stworzyć pierwsze w województwie centrum opieki nad osobami dorosłymi z tym spektrum.

Dwudniową przerwę właściciele stacji chcą wykorzystać na solidne naśnieżenie stoku

Stok narciarski zawiesza działalność. Do kiedy przerwa?

Ani dzisiaj, ani jutro nie będzie można pojeździć na nartach w Jacni (gm. Adamów) na Roztoczu. Właściciele stacji podali powód tej przerwy.

Rytm. Improwizacja. Inspiracje

Rytm. Improwizacja. Inspiracje

MUZYKA Jazz został ze mną dłużej niż mogłem się spodziewać. Druga, że jazz faktycznie odpowiedział na moje ówczesne pytania. I postawił wiele nowych – rozmowa z Michałem Aftyką

Kierowca z Chełma w drodze do celi

Chciał przejechać policjantów, może dostać 10 lat

Do 10 lat więzienia grozi 36-latkowi, który próbował staranować interweniujących funkcjonariuszy. Policjanci znaleźli 36-latka siedzącego w samochodzie. Na widok mundurowych mężczyzna z impetem ruszył i próbował staranować interweniujących policjantów, a następnie uciekł z miejsca.

Czerwona kartka Szczęsnego, gol Lewandowskiego i wielkie emocje w meczu Real Madryt - Barcelona

Czerwona kartka Szczęsnego, gol Lewandowskiego i wielkie emocje w meczu Real Madryt - Barcelona

Wielkie emocje w finale Superpucharu Hiszpanii. Real Madryt prowadził z Barceloną 1:0, ale drużyna Roberta Lewandowskiego i Wojciecha Szczęsnego odpowiedziała... pięcioma golami. Ostatecznie pokonała „Królewskich” 5:2 mimo czerwonej kartki polskiego bramkarza.

Europosłanka Marta Wcisło
Sport/Polityka

Marta Wcisło oburzona wypowiedzią ministra. Poszło o planowany stadion żużlowy w Lublinie

Europosłankę z Lublina zdenerwowały słowa Ireneusz Rasia, wiceministra sportu i turystyki. Poszło o stwierdzenie dotyczące ewentualnego dofinansowania budowy stadionu żużlowego. Ministrowi „trudno by było wyobrazić sobie”, aby budżet państwa dołożył do inwestycji, wartej 250-300 mln zł.

 PGE Start Lublin w efektownym stylu pokonał Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski
galeria

PGE Start Lublin w efektownym stylu pokonał Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

To był znakomity występ koszykarzy PGE Startu Lublin. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego nie dość, że wygrali z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski to jeszcze zagwarantowali sobie prawo udziału w turnieju Pekao S.A. Puchar Polski

Kadr z filmu zapisującego poczynania litewskiego kierowcy

„Główna rola” w filmie kosztowała go 1000 złotych

30-letni obywatel Litwy został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych. Tyle kosztowała go brawurowe wyprzedzanie na skrzyżowaniu, nagrane przez innego kierowcę.

Żółte kamery poskromią piratów drogowych

Żółte kamery poskromią piratów drogowych

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości (opp) obejmą nadzorem blisko 400 km dróg ekspresowych i autostrad. To kolejny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Pierwsze nowe urządzenia zaczną rejestrować wykroczenia w połowie 2026 roku. W sumie będzie to 114 opp na polskich drogach nadzorowanych przez CANARD.

Magdalena Szymkiewicz zdobyła w Poznaniu 23 pkt

Polski Cukier AZS UMCS już bez Krzysztofa Szewczyka przegrał w Poznaniu

Trzęsienie ziemi w ekipie z Lublina na pewno nie pomogło koszykarkom. W niedzielę Polski Cukier AZS UMCS już bez Krzysztofa Szewczyka na ławce musiał uznać wyższość rywalek z Poznania. Enea AZS Politechnika niespodziewanie pokonała akademiczki 80:71.

Nowy „szeryf” w Rykach

Nowy „szeryf” w Rykach

W Komendzie Powiatowej Policji w Rykach odbyła się zmiana warty na stanowisku komendanta. Pełnienie obowiązków na tym stanowisku powierzono nadkomisarzowi Łukaszowi Walo, dotychczasowemu I zastępcy komendanta.

Kury i indyki muszą być zaszczepione. Obowiązkowo!

Kury i indyki muszą być zaszczepione. Obowiązkowo!

Obowiązek szczepienia kur i indyków przeciwko chorobie rzekomego pomoru drobiu wprowadził wojewoda lubelski na terenie całego województwa lubelskiego. W regionie dotychczas wykryto dwa ogniska tej choroby.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty