Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 sierpnia 2003 r.
21:17
Edytuj ten wpis

Lato pełne filmów

Seans plenerowy na Małym Rynku to dla niektórych największa atrakcja. Na ekranie film "Droga do zat
Seans plenerowy na Małym Rynku to dla niektórych największa atrakcja. Na ekranie film \"Droga do zat

Wstawał dzisiejszy ranek, gdy w Kazimierzu Dolnym kończył się trzeci festiwalowy dzień. W grupkach rozrzuconych na Rynku, nad Wisłą i przy zamku rozprawiano jeszcze o obejrzanych filmach, szczególnie o uratowanym od zniszczenia, a pokazanym pod wygwieżdżonym niebem, legendarnym filmie "Dzisiejsze czasy” Charlie Chaplina. Komentowano zwierzenia o filmie i życiu Agnieszki Holland

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od 1 sierpnia wszystkie drogi prowadziły do filmowego Kazimierza, gdzie na wiślanym brzegu stanął olbrzymi namiot mogący pomieścić 900 osób (tu głównie wyświetlane są filmy fabularne), a obok mniejszy, 300-osobowy (spektakle TVP i dokumenty). Z nastaniem zmroku projektor terkoce także na Małym Rynku, podczas kochanej przez publiczność - nie tylko dlatego, że jest za darmo - plenerowej projekcji. I rzadko na którymś z seansów nie ma kompletu.
Im mniej kin w Polsce, tym więcej uczestników ma kazimierskie "Lato Filmów”. Bo lubimy filmy, lecz nie mamy ich gdzie oglądać. A jeśli nawet jest kino, zazwyczaj ze względów komercyjnych na długie dni blokuje je jakaś "lokomotywa”.

Chaplin jak żywy

Bezsprzecznie największym wydarzeniem wczorajszego dnia była plenerowa projekcja na Małym Rynku legendarnego, a uratowanego w tej postaci filmu Charlie Chaplina "Dzisiejsze czasy”. Film ten - kosztem 100 tys. zł - poddany został obróbce cyfrowej, czego rezultatem doskonała jakość obrazu i "nieśmiertelność”. Był to pierwszy pokaz filmu w zdigitalizowanej wersji w Polsce. O ile znajdą się środki, obróbce takiej poddanych zostanie 150 zagrożonych tytułów ze zbiorów Filmoteki Narodowej.

Spotkania z ludźmi

Maria Sitawska z Poznania, Anna Szofer z Wolina (tak, ta wyspa) i Marcin Piątyszek z Czarnkowa (Wielkopolskie) są studentami II roku polonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przyjechali obejrzeć trochę dobrych filmów. - Kochamy kino. Szczególnie takie, które zaprasza do myślenia. W Kazimierzu jest chyba jedyna okazja, ażeby zobaczyć najlepsze filmy dokumentalne. Jesteśmy też ciekawi spotkań z autorami. Dlatego, przy pomocy rodziców, wybraliśmy taki rodzaj wakacji. Wpadliśmy też w sidła Kazimierza. Miasteczko jest urocze, a ludzie gościnni. 25 zł za dobrą kwaterę, to cena przyzwoita - zapewnia trójka studentów.
Józef Miłosz jest gorącym zwolennikiem festiwalu. - Są dobre filmy, ale także wiele innych imprez. Dodatkowo moją sympatię budzą młodzi przybysze. Mimo że jest ich prawdopodobnie ponad 10 tysięcy, nie ma z nimi, jak to bywa na innych imprezach, najmniejszych kłopotów. A i dla właścicieli lokali gastronomicznych, kwater, ogródków niebagatelne jest i te parę złotych, które zostawią - mówi Józef Miłosz, jeden z mieszkańców festiwalowego miasteczka.

Holland, Holland...

Festiwal nabiera rozmachu. Spośród zaplanowanych do pokazania ok. 300 filmów, w tym blisko 100 fabuł, głównie zagranicznych. Wyjątkowo gorąco przyjęte zostały obydwa obrazy Agnieszki Holland: "Strzał w serce” (historia mordercy, który mimo obowiązującego moratorium, domaga się wykonania na sobie kary śmierci), a w szczególności "Julia wraca do domu” (bohaterka w poszukiwaniu ratunku dla swojego ciężko chorego dziecka wyrusza do Polski, gdzie nawiązuje kontakt z rosyjskim uzdrowicielem).
Pani Agnieszka opowiadała podczas spotkania w klubie festiwalowym m.in. o swojej emigracji, bo w przeddzień stanu wojennego była w Szwecji. - Robię filmy tam, gdzie są na to pieniądze. Ale jest w nich dużo o Polsce. Mam nadzieję, że znajdą się środki na dokończenie zaawansowanej pracy nad "Janosikiem” - mówi A. Holland.
Jej córka, Kasia Adamik, we wtorek pokaże swój debiutancki film fabularny, świeżo zrealizowany w USA, pt. "Szczek”. I jeszcze jeden sympatyczny przejaw aktywności pani Agnieszki. Całą niemal niedzielę poświęciła na poprowadzenie warsztatów filmowych z piętnastoma młodymi fanami kina, wśród których jest siedmioosobowa grupa "Grillersów” z Lublina, którzy przywieźli do Kazimierza swoją realizację pt. "S.O.S.” - pokaz w najbliższy piątek.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty