Rusza „Stasie Radio”. To okazja dla uczniów, aby poznać pracę dziennikarza, ale również kreatywnie spędzić czas bez telefonu oraz nabrać ciekawości świata, krytycznego myślenia czy przemawiania.
W piątek, oficjalnie działalność rozpoczęło radio w I Liceum im. Staszica w Lublinie. Uczniowie od września mieli czas na oswajanie się z mikrofonem. Na swoim koncie mają już kilka audycji i programów radiowych. Pomysł został zrealizowany dzięki inicjatywie dyrektora szkoły, który chciał oderwać uczniów od smartfonów i zaproponować inny sposób na spędzanie czasu w przerwach od zajęć.
- Obserwując to, że uczniowie cały czas siedzą w telefonach komórkowych, przewijają jakieś rolki, tiktoki chciałem, żeby znowu zaczęli ze sobą rozmawiać. Żeby dyskusja wzięła górę nad obrazami, nad bezsensownym przerzucaniem obrazów, z których nic nie wynika. Na wielu płaszczyznach pomoże to uczniom, którzy będą chcieli sprawdzić się w pracy w radiu czy odkryć swoją drogę. Będą mieli tutaj możliwość np. nagrywania podcastów czy prowadzenia audycji. To dla nich szansa na wypowiedzenie się. W związku z tym, że współpracujemy ze szkołą dziennikarstwa i realizacji dźwięków w Warszawie, został nam polecony wysokiej klasy sprzęt - mówi Kamil Kamiński, dyrektor I LO w Lublinie.
Dyrektor ma nadzieję, że rozgłośnia stanie się wspólną przestrzenią do rozmowy i swego rodzaju łącznikiem między uczniami, a absolwentami. Na ten moment w radiu pracuje około 20 osób, w tym 14 redaktorów dziennych. Jak w każdym radiu, tak i w tym przypadku, działalność rozgłośni koordynuje redaktor naczelny.
- Jest takie przekonanie, że młodzież przez fakt, w jakim jest wieku, niekoniecznie może zebrać myśli w całość, powiedzieć coś, co ma sens albo coś wartościowego i to jest błędne myślenie. Uważam, że radio uczniowskie jest bardzo cenną inicjatywą, ponieważ można dzięki temu rozwijać bardzo wiele różnych umiejętności m.in. krytyczne myślenie i podejście, a także konkretne umiejętności, które pozostaną z nimi na zawsze takie jak synteza informacji, kreatywne pisanie czy przemawianie oraz logiczne układanie fragmentów w całości. To przyda się w dalszej drodze życia, w przyszłej pracy lub na studiach - zaznacza Hanna Szczepanek, redaktor naczelna „Stasiego Radia”.
Radio będzie działać w formie internetowej. W rozkładówce znalazły się audycje i programy pt. Ciekawostki, Historia na płycie, KoreAn i Muzyczne Podróże.