Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie jako pierwsza w Polsce eksperymentalnie uruchomiła swoją stronę w Internecie. Zajrzeliśmy pod adres www.lublin.rio,gov.pl. Znaleźliśmy raporty opisujące grzechy naszych władz samorządowych wykryte przez inspektorów RIO.
Na internetowych stronach RIO możemy przeczytać, że pracownik Urzędu Gminy w Uścimowie sprawując funkcję kasjera nie przekazał na rachunek budżetu gminy pobranych wpłat – ponad 2,4 tys. zł. Część innych wpłat odprowadzał ze zwłoką sięgającą w niektórych przypadkach nawet... kilkuset dni.
Oryginalnie wyglądały przetargi. W przypadku postępowania na wykonanie oczyszczalni ścieków w Uścimowie zamówienia udzielono firmie, której oferta powinna być odrzucona. Wskazała ona, że zaoferowana cena będzie... podlegała waloryzacji. Dzięki klauzuli waloryzacyjnej oferta okazała się droższa aż o prawie 72 tys. od propozycji najkorzystniejszej.
Nawet w Filharmonii Lubelskiej nie wszystko grało. Kontrola RIO wykazała, iż nie rozliczono zaliczki udzielonej pracownikom na pokrycie kosztów podróży zagranicznych pracowników filharmonii do Niemiec i Danii. Z ustaleń inspektorów wynika, iż nadpłacono łącznie kwotę 10 940 zł.
Wiele przekroczeń prawa wykryli kontrolerzy RIO również w Kąkolewnicy. Na 26 poddanych badaniu spraw o przyznanie dodatku mieszkaniowego nieprawidłowości stwierdzono w 19 przypadkach, tj. w 73 %. Samorząd wybiórczo przeprowadzał postępowania windykacyjne, rezygnował z obowiązku waloryzowania czynszów za lokale, zbywał nieruchomości komunalne w sposób niezgodny z prawem. – Było dużo takich „kwiatków”. Teraz staram się, aby nie było już takiej grandy – mówi Janusz Skupiński, obecny wójt Kąkolewnicy.
W Wojciechowie zaś pominięto opodatkowanie lasów o powierzchni 116 ha. Decyzje wójta gminy w sprawie umorzenia zaległości podatkowych nie zawierały żadnego uzasadnienia. Stwierdzono również, że opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych ustalano i pobierano w nieprawidłowej wysokości.