Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 listopada 2017 r.
9:08

Lubelska posłanka PiS chce zakazać organizacji Halloween w szkołach

Najpierw będą listy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, potem MEN naciśnie na kuratoria, a te zakażą w szkołach zabaw halloweenowych, których symbolem jest dynia. Taką akcję zapoczątkowała lubelska posłanka PiS Gabriela Masłowska. Ma wsparcie partyjnych kolegów i Kościoła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zapytam panią minister edukacji Annę Zalewską, czy jej resort ma przemyślenia dotyczące organizacji zabaw halloweenowych w szkołach. Nie chodzi mi o to, żeby ich zabraniać. W domu każdy może robić to, co uważa za stosowne. Warto natomiast poddać pod dyskusję zasadność organizowania Halloween w placówkach oświatowych – mówi nam Gabriela Masłowska. – Trzeba się zastanowić, co taka impreza urządzana w szkole przyniesie dobrego. Być może istnieją ciekawsze i skuteczniejsze sposoby wychowawcze – dodaje.

PiS: Zakazać!

Zdaniem posłów PiS z sejmowej komisji edukacji, minister Zalewska mogłaby za pośrednictwem kuratoriów zabronić organizowania w szkołach imprez kojarzących się z horrorem i niezgodnych „ani z polską, ani z chrześcijańską tradycją”.

– Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

– Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się dziecka na działanie złych duchów – twierdzą natomiast egzorcyści z Diecezji Płockiej.

– Skoro Episkopat wydaje takie oświadczenia, to przeanalizował wnikliwie temat. Nad sprawą pochylali się teologowie, psycholodzy, lekarze i filozofowie. Trzeba się zastanowić nad ich zdaniem – uważa posłanka Masłowska.

– Halloween nie jest świętem, które wzbudza mój entuzjazm, ale nie jestem za urzędowym zakazem jego obchodzenia – komentuje natomiast Wojciech Wilk, poseł Platformy Obywatelskiej. – W przypadku imprez dla dzieci decyzja powinna należeć do rodziców, dyrektorów i nauczycieli, którzy najlepiej wiedzą, jakie wydarzenia mogą być organizowane w szkołach.

Dlaczego Kościół jest przeciwny Halloween?

Holy Wins!

Tymczasem, bez niczyjej interwencji, szkolna moda na organizację zabaw halloweenowych mija. W żadnej ze szkól na Lubelszczyźnie, do których zwróciliśmy się z pytaniami o podobną zabawę, nie była ona w tym roku zorganizowana.

– Mam wrażenie, że w Polsce bardziej przyjęły się walentynki niż Hallowen, choć to drugie święto nie jest ani dobre, ani złe. To rodzaj pewnej zabawy, happeningu – mówi prof. Włodzimierz Piątkowski, kierownik Zakładu Socjologii Zdrowia, Medycyny i Rodziny UMCS.

Alternatywą dla Halloween mają być Bale Wszystkich Świętych, albo marsze świętych po hasłem Holy Wins, czyli Święty Zwycięża. Taki marsz zorganizowała 31 października Parafia pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie.

– Chcemy wracać do kultu świętych, który był w Kościele od zawsze – wyjaśnia ks. proboszcz Mirosław Matuszny. – Czasem dzieci i młodzież biorą przykład z różnych postaci filmowych, zupełnie fikcyjnych, my chcemy głośno powiedzieć o ludziach z przeszłości chrześcijańskiej, którzy swoją wiarą pokazali miłość do Boga i bliźniego. Chcemy zachęcić i dzieci, i starszych do naśladowania świętych.

Halloween

Zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach 31 października, czyli w wigilię Wszystkich Świętych. Najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Do Polski to święto zawitało w latach 90.

Sonda: Czy Halloween powinno być zakazane w szkołach?

Liczba głosów: 591
67.34%
Nie
32.66%
Tak

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty