Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2023 r.
18:20

Lubelski startup Walletmed chce zrewolucjonizować pomiar poziomu glukozy

Autor: Zdjęcie autora Oprac. BAS

Wszystko dzięki implantowi optycznemu. – W badaniach jednoznacznie widać wysoką korelację między wynikami uzyskanymi optycznie za pomocą naszego nowego urządzenia, a wynikami FreeStyleLibre firmy Abbott. Podobnie w przypadku standardowego badania glukozy z krwi za pomocą igły i strzykawki – mówi Wojtek Paprota, prezes i współzałożyciel Walletmed.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stworzony przez Wojtka Paprotę z Lublina startup Walletmed ogłosił przełomowe odkrycie w dziedzinie monitorowania poziomu glukozy, które może zrewolucjonizować życie osób cierpiących na cukrzycę na całym świecie. Badania przeprowadzone przez firmę wykazały, że precyzyjny pomiar glukozy w płynie międzykomórkowym jest teraz możliwy dzięki implantowi optycznemu, który nie wymaga wymiany, czy kalibracji. Dzięki temu wynalazkowi, pacjenci być może będą mogli na zawsze zapomnieć o nakłuwaniu palca, czy regularnej wymianie popularnych na rynku sensorów.

Wyniki i badania

Badania przeprowadzone przez Walletmed, trwające od lipca do początku października tego roku, pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk, stanowią przełom w dziedzinie monitorowania poziomu glukozy.

Prototyp implantu optycznego, który został poddany testom, pozwala na dokładne i stałe badanie poziomu glukozy bez potrzeby jego wymiany. W ramach eksperymentu przeprowadzono podawanie glukozy świniom, a wyniki były porównywane z danymi uzyskanymi za pomocą standardowych oraz konkurencyjnych urządzeń do pomiarów glukozy. Rezultaty wyraźnie potwierdziły zarówno hipotezy naukowe, jak i bardzo wysoką skuteczność prototypu, otwierając nową erę w podejściu do cukrzycy.– Przedkliniczne badania na świniach naszego prototypu w skali makro przyniosły świetne wiadomości o skuteczności implantu. W badaniach jednoznacznie widać wysoką korelację między wynikami uzyskanymi optycznie za pomocą naszego nowego urządzenia, a wynikami FreeStyleLibre firmy Abbott.

Podobnie w przypadku standardowego badania glukozy z krwi za pomocą igły i strzykawki – mówi Wojtek Paprota, prezes i współzałożyciel Walletmed.

Komfort i miniaturyzacja

Rozwijany przez Walletmed implant optyczny ma potencjał, by zmienić życie osób z cukrzycą oraz innymi chorobami metabolicznymi. Urządzenie eliminuje potrzebę ciągłego nakłuwania palca, czy wymiany sensorów, co przekłada się na wygodę oraz znaczne oszczędności dla pacjentów. Sprzęt, który był testowany, to wciąż jeszcze prototyp, co oznacza, że istnieje możliwość jego dalszej miniaturyzacji, przyczyniając się do zwiększenia komfortu użytkowania implantu.

Według planów firmy, implant optyczny ma zostać wprowadzony na rynek w roku 2025. Jego docelowy rozmiar wynosić będzie zaledwie 3 mm na 16 mm, co czyni go niewidocznym i komfortowym w noszeniu.

Implant będzie też w pełni bezpieczny, a to za sprawą między innymi użycia w nim biokompatybilnych i hipoalergicznych komponentów.

Aplikacja i bioinformatyka

Walletmed nie ogranicza się jednak tylko do implantów: firma oferować będzie również opcjonalny smartwatch, który będzie odczytywać dane z implantu umieszczonego pod nim, co znacząco ułatwi monitorowanie poziomu glukozy, zwłaszcza osobom z cukrzycą typu 1. Oprócz tego w planach jest stworzenie aplikacji mobilnej opartą o zaawansowaną bioinformatykę oraz portal do konsultacji swoich wyników ze specjalistami, a nawet zakup odpowiednich leków.

Badania na glukozie to tylko początek

Walletmed planuje wykorzystać tę samą technologię do pomiaru innych metabolitów znajdujących się w płynie międzykomórkowym, co teoretycznie oznacza możliwość przeprowadzania bardzo pogłębionych, klinicznych badań poziomu przeszło tysiąca protein, znajdujących się w ludzkim organizmie: od hormonów przez witaminy aż po wykrywanie anomalii i skorelowanie ich z czynnikami zewnętrznymi. Z tego też powodu Walletmed rozpoczyna współpracę z grupą polskich naukowców zajmujących się badaniami nad pulsoksymetrią wysokiej rozdzielczości. Celem jest opracowanie w implancie Walletmed funkcji pulsoksymetrii o wysokiej rozdzielczości, która będzie dokładnie wykrywać różne problemy z sercem, w tym wady zastawek, chromanie przestankowe, rozwój choroby Parkinsona, arytmię serca i mikrozawały.

Przejrzystość i precyzja

Co ważne, żadna ze świni użytych w badaniach nie ucierpiała, a eksperymenty na tych zwierzętach są standardową procedurą w testowaniu wyrobów medycznych, ze względu na podobieństwo organizmu świń do organizmu ludzi. Badania przeprowadzono we współpracy z Polską Akademią Nauk w Instytucie Fizjologii i Żywienia Zwierząt w Jabłonnej z najwyższą troską o dobro zwierząt, zgodnie z procedurami, które przewyższają aktualne normy bioetyczne.

– Walletmed jest otwarty na współpracę z potencjalnymi inwestorami, którzy chcieliby wesprzeć rozwój tej innowacyjnej technologii. Doskonałe rezultaty badań potwierdzają, że nasz wizjonerski pomysł może wkrótce zdominować globalny rynek, dając gigantyczne oszczędności czasu i pieniędzy zarówno dla samych pacjentów, jak i dla narodowych funduszy zdrowia w poszczególnych państwach – uważa Michał Gąsior, współzałożyciel Walletmed.

– Wykorzystanie przy odczytach spektrometrii Ramana (specjalistyczna analiza odbitego światła, w której uzyskuje się charakterystyczne sygnały – pasma, specyficzne dla danej substancji – przyp. aut.) są bardzo zachęcające. Wykazują one wyjątkowy poziom przejrzystości i precyzji, który przekracza nasze oczekiwania. Ten postęp oznacza duży krok naprzód w naszych trwających testach, zapewniający wyższy stopień dokładności i wiarygodności odczytów – dodaje Jakub Buszyński, Chief Technology Officer w Walletmed.

 

Czterech ekspertów

Walletmed to startup biotechnologiczny tworzony przez zespół ekspertów, którzy połączyli swoje pasje, wiedzę i doświadczenie, aby przyczynić się do przełomowych rozwiązań w opiece zdrowotnej. Głównym celem jest przekształcenie opieki zdrowotnej dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań do monitorowania wielu metabolizmów i budowanie samowystarczalnego, zapętlonego, kompleksowego ekosystemu medycznego.

Wykorzystując zaawansowane technologie, takie jak spektrometria Ramana, sztuczna inteligencja i NFC, Walletmed dostarczy pacjentom i lekarzom w czasie rzeczywistym narzędzia pozwalające na kompleksową i spersonalizowaną opiekę medyczną. Za projektem stoi lublinian Wojtek Paprota, dyrektor generalny, założyciel Walletmed. Trzej pozostali współzałożyciele to Jakub Buszyński, absolwent fizyki stosowanej na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mający bogate doświadczenie w zakresie certyfikacji medycznej, dr n. med. Andrzej Miturski, lekarz z Lublina (doktorat w zakresie zdrowia metabolicznego) oraz Michał Gąsior z Warszawy, absolwent University of Pennsylvania, posiadający ponad 20-letnie doświadczenie w marketingu, sprzedaży i rozwoju, doradca wielu startupów z branży technologii medycznych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

 Radny Konrad K.

Radny z klubu burmistrza usłyszy wyrok za jazdę po alkoholu

Przyłapany na jeździe po pijanemu radny z Międzyrzeca Podlaskiego w lutym usłyszy wyrok. Konrad K. cały czas bierze udział w sesjach rady miasta.

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

Lubelskie szkoły mogą już zgłaszać się do tegorocznej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Rekrutacja startuje 6 lutego i potrwa do 13 lutego. Inicjatywa skierowana jest do dzieci w wieku 6-10 lat.

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

We wtorek podczas prac budowlanych na terenie zakładów PZL Świdnik natrafiono na pocisk z czasów II wojny światowej.

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice
Sportowiec Roku
film

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice

Jeszcze tylko dwa tygodnie „z kawałkiem” i kończymy głosowanie w naszym plebiscycie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 r. Kropkę postawimy 20 lutego o północy.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty