Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 stycznia 2023 r.
17:36

Lubelskie gwiazdy ze zwierzętami. Dla lubelskiego schroniska

Ani Mru Mru
Ani Mru Mru (fot. Krzysztof Werema)

Rozmowa z Krzysztofem Weremą, fotografem i pomysłodawcą akcji „Artyści Zwierzakom”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • W ramach akcji wydaliście państwo kalendarz. Dochód z jego sprzedaży wesprze podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Skąd taki pomysł?

– Od wielu lat angażuję się w przedsięwzięcia charytatywne, oddaję swoje zdjęcia na różne licytacje, tworzę kalendarze, m.in. Kalendarz dla Fundacji Spełnionych Marzeń. Uważam, że pomaganie jest dobre, mam to we krwi. Od wielu lat znam też Bożenę Kiedrowską, dyrektor lubelskiego schroniska, z którą poznałem wiele lat temu przy okazji robienia zdjęć na okładkę płyty Michała Wendekera pod tytułem „ Underdog”. Underdog oznacza kogoś skazanego na porażkę, tak jak te nieszczęsne psiaki ze schroniska. Stąd nasz wybór. Przy okazji zrobiłem kilka zdjęć wizerunkowych na rzecz schroniska. Podczas spontanicznej rozmowy telefonicznej w listopadzie zapytałem Bożenę, czy myślała kiedyś, aby zrobić kalendarz charytatywny wspomagający działalność schroniska? Spytała tylko: „Czy to się uda?”. Stwierdziłem, że nasze kontakty w połączeniu z dobrą woli i z miłością ludzi do zwierząt wskazują, że nie może się nie udać.

  • Kogo zobaczymy na zdjęciach?

­ – Artystów związanych z Lublinem. W powstawaniu kalendarza wzięli udział Anna Maria Sieklucka, Beata Kozidrak, Emilia Komarnicka-Klynstra, Katarzyna Bujakiewicz, Natalia Wilk, Kamila Lendzion, Piotr Selim, Ani Mru-Mru, Piotr Cugowski, Dariusz Tokarzewski, zespół PAWKIN i Tomasz Momot oraz Alan Serval Sobkowicz. Podkreślić trzeba, że żadna z zaproszonych osób nam nie odmówiła! Pracowaliśmy w rekordowym tempie. W mniej niż siedem dni potwierdziliśmy wszystkich uczestników i zaczęliśmy organizować sesje zdjęciowe.

  • Jaki był klucz doboru gwiazd?

– Akcja jest związana z Lubelszczyzną, bo jest to jedyne schronisko dla zwierząt na naszym terenie, dlatego naturalnym wyborem byli lubelscy artyści, nieważne czy mieszkający w Lublinie, urodzeni tu, czy mieszkający od niedawna. Nie wykluczamy, że w innej edycji udział wezmą osoby spoza Lubelszczyny. Wszak cel jest szczytny. Równie ważne było też to, żeby zaproszeni kochali zwierzęta. Zresztą wielu z nich współpracuje na co dzień ze schroniskiem: Beata Kozidrak, Piotr Selim, czy Kasia Bujakiewicz, Ani Mru Mru, Darek Tokarzewski. Znakomita większość artystów z kalendarza ma też własne zwierzęta. To też był ważny klucz: Beata Kozidrak, która ma psa i kocha pieski bardzo chciała mieć zdjęcie właśnie z pieskiem.

  • Swoim czy ze schroniska?

– Wszystkie zwierzęta pokazane w kalendarzu to podopieczni lubelskiego schroniska. Wybierała je dyrektor Bożena Kiedrowska wraz z Darkiem Ornalem, zoopsychologiem, który potrafił wskazać, dla których zwierząt udział w sesji zdjęciowej nie będzie się wiązał ze stresem i z dyskomfortem. Udało się to w stu procentach, może z wyjątkiem żółwików, które nie chciały współpracować i rozpełzły po całym pomieszczeniu. W schronisku są też zwierzęta egzotyczne, dlatego z wężami zapozowały, jako prawdziwi rock'n'rollowcy, chłopaki z Pawkina. Były też koty, które pozowały z chłopakami z kabaretu Ani Mru Mru, które natychmiast na ich rękach zasnęły. Zrobiły to dosłownie w 5 sekund! Właściwie mnie to nie dziwi, bo chłopaki są starymi kociarzami i mają do nich odpowiednie podejście.

  • A pan ma w domu zwierzę?

– Ze względu na moje liczne podróże niestety nie, kiedyś miałem ogara polskiego, który był na co dzień u mojej babci pod Chełmem. Posiadanie zwierzaka to odpowiedzialność, którą nie każdy rozumie. Stąd tyle zwierząt jest w schronisku. Ja wolę poczekać z moim pupilem. Mam nadzieję, że kiedyś będę mógł mieć jeszcze psa.

  • Ile kalendarzy wydrukowano?

– Jest 500 sztuk, z czego 50 z podpisami wszystkich uczestników. To gratka dla kolekcjonerów. Pierwsze kosztują 80 złotych. Drugie - 300 złotych. Cel jest szczytny, mam nadzieję że znajdzie się wiele gorących serc które zechcą wesprzeć inicjatywę. Kalendarz można nabyć wpłacając minimalny datek na rzecz Stowarzyszenia Młodych Naukowców: www.naukowcy.org.pl lub osobiście w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie przy ul. Metalurgicznej 5 (tel.: 81 466 26 42).

  • Za rok będzie druga edycja kalendarza?

– Miejmy nadzieję, że to się uda. Kluczowi będą sponsorzy którzy wspomogą szczytny cel, także liczymy na lubelskich przedsiębiorców o dobrym sercu, oraz na ludzi dobrej woli którzy adoptują czekające zwierzaki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

Lublinianka wygrała ważny mecz w Zamościu, a Tomasovia zostawiła wszystkie punkty w Krasnymstawie

Lublinianka lepsza od Hetmana, Start odwrócił losy meczu, a Granit już bezpieczny

Cała „świąteczna” kolejka została rozegrana w sobotę. Lublinianka wygrała w Zamościu z Hetmanem 2:0 i nadal traci do lidera z Kraśnika tylko trzy punkty. Niespodziewanej porażki doznała Tomasovia, która prowadziła już w Krasnymstawie 2:0. Granit Bychawa zgarnął za to pełną pulę w Lublinie i wskoczył aż na dziesiąte miejsce w tabeli.

Pisanki, dynguśniki i kolędowanie, czyli jak wyglądała Wielkanoc na Lubelszczyźnie
Magazyn

Pisanki, dynguśniki i kolędowanie, czyli jak wyglądała Wielkanoc na Lubelszczyźnie

Wielkanoc na Lubelszczyźnie to nie tylko święto religijne, ale też czas pełen barwnych obrzędów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty