Już niedługo tegoroczni maturzyści zadecydują, jaki kierunek dalszej edukacji wybrać. Lubelskie uczelnie oferują całą gamę kierunków i próbują zachęcić do siebie abiturientów.
Sprawdziliśmy co oferują lubelskie uniwersytety. Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Na największej lubelskiej uczelni rekrutacja trwa już od połowy kwietnia. Uczelnia w tym roku oferuje 13 nowych kierunków. Nowościami na studiach I stopnia są: Business analytics and data science (studia w języku angielskim, płatne), Inżynieria druku 3D, Inżynieria polimerów, Marketing i lobbing polityczny, Socjologia cyfrowa, Strategiczne studia wschodnioeuropejskie i Studia miejskie. Pojawił się także jeden nowy kierunek na studiach jednolitych magisterskich. Jest nim Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.
Rekrutacja na UMCS trwa od 17 kwietnia i zakończy się 10 lipca. 16 lipca kandydaci poznają listę osób zakwalifikowanych na wszystkich kierunkach. Uniwersytet oferuje dla maturzystów 93 kierunki studiów I stopnia i jednolitych magisterskich.
>>Minister nauki zapowiedział zmiany na uczelniach w trakcie wizyty na UMCS<<
Katolicki Uniwersytet Lubelski
W ofercie uniwersytetu znajduje się blisko 100 kierunków. Rekrutacja podobnie jak na UMCS już się rozpoczęła. Trwa ona od 6 maja i zakończy się 12 lipca. Wyniki zostaną ogłoszone 15 lipca. Od tego momentu osoby chętne do studiowania na KULu będą miały 3 dni na zatwierdzenie swojej decyzji o podjęciu studiów poprzez internetowy system rekrutacji.
W tym roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim nowości będzie niewiele, jednak władze uczelni chcą postawić na rozwój kierunku medycznego i zachęcają kandydatów do podjęcia właśnie tego kierunku studiów.
>>KUL chce uzyskać status uczelni badawczej<<
Politechnika Lubelska
Lubelska uczelnia inżynierów rekrutację rozpocznie już w najbliższy poniedziałek 13 maja. Wybierać można spośród 26 kierunków na studiach I stopnia, takich jak Budownictwo, Architektura, Informatyka, Mechatronika, Finanse i rachunkowość, Sztuczna inteligencja w biznesie, Inżynieria środowiska, Transport, Mechanika i budowa maszyn oraz kilka innych innych.
Uczelnia oferuje blisko 3,9 tys. miejsc, z czego 1890 przypadnie w udziale tegorocznym maturzystom. W ubiegłym roku o możliwość studiowania na Politechnice Lubelskiej ubiegało się ponad 5,8 tys. chętnych. 2,4 tys. osób dostało się na swoje wymarzone studia.
Rekrutacja na tej uczelni potrwa do 11 lipca, jednak osoby chcące studiować Architekturę mają na złożenie swojej kandydatury mniej czasu, bo tylko do 21 czerwca.
>>Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce w rankingu uczelni technicznych<<
Uniwersytet Przyrodniczy
Na tej uczelni wyższej w Lublinie rekrutacja podobnie jak na KULu rozpoczęła się już 6 maja. Kandydaci czas na zgłoszenia mają do 14 lipca. Dwa dni później 16 lipca ogłoszone zostaną pierwsze listy zakwalifikowanych kandydatów.
Uniwersytet Przyrodniczy oferuje między innymi kierunki takie jak: Agrobiznes, Architektura krajobrazu, Behawiorystka zwierząt, Bioinżynieria, Biologia, Gospodarka przestrzenna, ale także Ekonomia czy Inżynieria ekologiczna. Lista kierunków jest jednak znacznie dłuższa.
>>Rektor UP został wybrany ponownie na drugą kadencję<<
Uniwersytet Medyczny
„Medyk” rekrutację rozpoczyna najpóźniej, bo dopiero 3 czerwca. Oferuje takie kierunki jak: Biomedycyna, Dietetyka, Elektroradiologia, Higiena stomatologiczna, Kosmetologia, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Ratownictwo medyczne, Terapia zajęciowa i Techniki dentystyczne.