Do rozbudowy sortowni śmieci przy Metalurgicznej przymierza się spółka Kom-Eko, która stara się w Urzędzie Miasta o decyzję środowiskową konieczną do starań o pozwolenie na budowę. Z raportu przedstawionego przez spółkę wynika, że nowa instalacja ma przetwarzać nawet 30 tys. ton odpadów rocznie.
Przed wydaniem decyzji Ratusz musi zapytać o zdanie mieszkańców, bo taka jest procedura. I właśnie pyta. – Wszyscy zainteresowani mogą do 10 sierpnia zgłaszać swoje uwagi naszemu Wydziałowi Ochrony Środowiska – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Uwagi zostaną rozpatrzone przez prezydenta przed wydaniem decyzji.
Jeżeli mieszkańcy będą mieli dużo zastrzeżeń, to Ratusz będzie mógł zażądać od firmy dodatkowych wyjaśnień lub uzupełnienia raportu o możliwym oddziaływaniu sortowni na środowisko.
Taki raport właśnie wpłynął do Urzędu Miasta. Z dokumentu dowiadujemy się, że nowy zakład ma powstać na bazie istniejącej sortowni przy ul. Metalurgicznej. Jego rozbudowa ma polegać na połączeniu i rozbudowie dwóch hal. Stojące w nich urządzenia mają być rozebrane, sprzedane i zastąpione nową „instalacją do segregacji odpadów zebranych selektywnie i produkcji paliwa alternatywnego”.
Śmieci zwożone na Metalurgiczną miałyby być segregowane i rozdrabniane na tzw. paliwo RDF. Spółka przyznaje, że mogłaby poprzestać na samej sortowni, ale przekonuje, że byłby to „wariant mniej korzystny dla środowiska”. Inwestor tłumaczy, że w takiej sytuacji odpady należałoby wozić do oddzielnej instalacji co „wiązałoby się z dodatkowym źródłem emisji zanieczyszczeń do powietrza”.
Lubelskie Centrum Recyklingu, bo tak ma się nazywać nowy zakład, będzie przetwarzać odpady z tzw. zbiórki selektywnej, czyli surowce wtórne. W raporcie czytamy, że takie śmieci „nie posiadają praktycznie frakcji organicznej, która jest odpowiedzialna za powstawanie zapachów”. Sortownia miałaby pracować na dwie zmiany, przez 250 dni w roku. Autorzy raportu środowiskowego przyznają, że planowany zakład zalicza się do „instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości”.
Gdzie z uwagami?
Uwagi, skargi i wnioski można składać w formie papierowej, przez internet, osobiście i telefonicznie. Przyjmowane będą do 10 sierpnia w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska przy Zana 38 (od poniedziałku do piątku, od godz. 7.30 do 15.30) oraz pod numerem telefonu 81 466 26 36. Adres poczty elektronicznej: srodowisko@lublin.eu.