Honor, jaki mnie dziś spotyka, jest porównywalny ze zdobyciem olimpijskiego złota – mówi Tomasz Wójtowicz, jeden z najlepszych siatkarzy świata, który odebrał we wtorek tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin przyznany mu w marcu przez Radę Miasta.
Tomasz Wójtowicz urodził się w Lublinie w 1953 r. – Można powiedzieć, że został skazany na siatkówkę, bo była to dyscyplina rodzinna. Swoją sportową karierę zaczynał w MKS Lublin – przypomina dziennikarz sportowy Wiesław Pawłat, który wygłaszał laudację podczas wtorkowej uroczystości. – W swojej dyscyplinie wygrał praktycznie wszystko, co było do wygrania.
Lista sportowych sukcesów Wójtowicza jest bardzo długa. – Oprócz złotych medali na Mistrzostwach Świata w 1974 r. i Igrzyskach Olimpijskich w 1976 r. zdobył m.in. wicemistrzostwo Europy w latach 1975, 1977, 1979 i 1983 oraz Puchar Europy Mistrzostw Klubowych z włoskim klubem Santal Parma w 1985 r. – wylicza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta.
Wójtowicz jest zaliczany do grona najlepszych piłkarzy świata, jest pierwszym Polakiem uwzględnionym w siatkarskiej galerii sław Volleyball Hall of Fame. – Jest niezwykle oddany swojej dyscyplinie i w ogóle środowisku sportowemu – podkreśla prezydent miasta Krzysztof Żuk. – To nie tylko wielka kariera sportowa, to także wielki człowiek – stwierdza Tomasz Jasina, dziennikarz i komentator sportowy.
Uhonorowany sportowiec chwalony jest również za to, że na każdym kroku podkreśla to, że pochodzi z Lublina. – Dopóki pozwolą mi siły, będę promował to miasto – obiecuje Wójtowicz. Zapowiada, że chce współorganizować międzynarodowy turniej, który mógłby promować Lublin. – Jeżeli się uda, to taki coroczny turniej będzie miał miejsce – dodaje sportowiec, który od pewnego czasu prowadzi twardą rozgrywkę z chorobą.
Dotychczas tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin przyznano jeszcze 16 innym osobom. A są to (w porządku chronologicznym): prof. Wiesław Chrzanowski, prezydent Lublina Marian Chojnowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, prof. Rocco Buttiglione, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies, abp Bolesław Pylak, św. Jan Paweł II, o. Hubert Czuma, ks. infułat Grzegorz Pawłowski, o. Ludwik Wiśniewski, prof. Giuseppe Guarnaccia oraz ks. prof. Andrzej Szostek.