Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 października 2021 r.
12:07

Lublin. Górki czechowskie znowu w sądzie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

19 października Naczelny Sąd Administracyjny zajmie się sprawą dotyczącą górek czechowskich. Jego decyzja – jakakolwiek będzie – pozwoli lubelskim sędziom wrócić do rozpatrywania zasadniczego sporu o możliwość budowy bloków na dawnym poligonie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwa lata nie wystarczyły sądom na doprowadzenie do finału sporu o przyszłość górek czechowskich. Sprowadza się on do pytania, czy zgodna z prawem jest uchwała Rady Miasta dopuszczająca budowę bloków na terenie dawnego poligonu.

Badaną przez sądy uchwałą jest tzw. studium przestrzenne Lublina, zatwierdzone przez radnych w lipcu 2019 r. Wyznacza ono na górkach kilka stref pod bloki. Jego prawidłowość podważył ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek (obecnie poseł i minister edukacji), który zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Pierwszy wyrok zapadł w grudniu 2019 r., stwierdzał nieważność studium w części obejmującej górki czechowskie i został zaskarżony przez miasto do wyższej instancji. Był nią Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który orzekł, że lubelscy sędziowie źle ocenili sprawę, uchylił ich wyrok i polecił im ponownie rozpatrzeć skargę wojewody.

W ten sposób sprawa wróciła do lubelskiego WSA, gdzie miała być rozpoznana 29 czerwca, ale niemal w ostatniej chwili posiedzenie odwołano. To efekt wniosków złożonych przez dwie organizacje (Fundację Wolności oraz Towarzystwo dla Natury i Człowieka), które chcą przystąpić do sporu na prawach strony, co pozwoliłoby im składać pisma procesowe.

Na udział obu organizacji w sporze nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny. 25 czerwca wydał dwa odmowne postanowienia, które mogły być jeszcze zaskarżone przez działaczy do wyższej instancji. Właśnie dlatego WSA postanowił wstrzymać się z badaniem skargi wojewody do czasu, gdy będzie wiadomo, kto ostatecznie może uczestniczyć w sporze o los górek czechowskich. A to powinno się wyklarować 19 października, bo na ten dzień wyznaczono posiedzenia NSA, który zajmie się zażaleniami działaczy starających się o prawo do udziału w postępowaniu.

– Jeżeli 19 października nastąpią rozstrzygnięcia, jeżeli nie zaistnieją żadne przeszkody, to spodziewamy się akt pod koniec miesiąca – mówi nam sędzia Ryszard Hałabis, rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. – W takiej sytuacji, zakładając optymistycznie, sprawa górek może być skierowana na wokandę w pierwszej połowie grudnia.

– Jeśli zostaniemy dopuszczeni do udziału w sprawie, zamierzamy zapoznać się z materiałem zgromadzonym przez sąd – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. – Będziemy też chcieli uzupełnić materiał, jeżeli będzie w nim brakować np. inwentaryzacji przyrodniczej górek czechowskich, którą otrzymaliśmy po odwołaniu się do sądu, bo prezydent nie chciał nam jej udostępnić.

Teoretycznie wciąż są szanse (choć niekoniecznie duże) na to, że wyrok WSA w sprawie studium przestrzennego może być ogłoszony jeszcze przed sylwestrem. W sporze o górki ścierają się dwa stanowiska. Wojewoda twierdził, że radni wyznaczając strefy pod bloki przedłożyli prywatny interes deweloperskiej firmy TBV (jest właścicielem części górek) nad interesem mieszkańców Lublina. Ratusz twierdzi, że oba te interesy zostały dobrze wyważone.

Sąd pierwszej instancji uznał, że nawet częściowa zabudowa górek czechowskich „zaburzyłaby istniejący tu układ przyrodniczy”, co wpłynęłoby na całość obszaru, „powodując, że przestałaby ona być obszarem zielonym i stała się terenem zabudowy mieszkaniowej”.

Sąd drugiej instancji orzekł, że miasto zdołało „pogodzić interes prywatny właściciela gruntu, umożliwiając mu zabudowę stanowiących jego własność terenów w ograniczonym zakresie, a jednocześnie, pozyskując tereny zielone, odpowiedziano na potrzeby interesu społecznego”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty