Z okazji 100. rocznicy urodzin Julii Hartwig na placu Litewskim w Lublinie, można oglądać wystawę. To zaproszenie do lektury jej wierszy i fragmentów tekstów oraz oglądania archiwalnych zdjęć
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Julii Hartwig, jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek, a także pisarki, eseistki, tłumaczki z języka francuskiego i angielskiego, autorki wstępów do albumów fotograficznych Edwarda Hartwiga. Poetka miała w dorobku blisko 30 tomów wierszy, była autorką szkiców, felietonów, poematów prozą, monografii pisarzy i poetów, z których za najważniejszą uważa się monografię poświęconą Guillaume Apollinaire'owi.
Z okazji setnej rocznicy urodzin Julii Hartwig Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z miastem, instytucjami i osobami prywatnymi zaplanował szereg wydarzeń mających na celu uczczenie poetki oraz przypomnienie jej związków z Lublinem. W Muzeum Literackim im. Czechowicza można oglądać wystawę „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury”.
Od poniedziałku już oficjalnie kolejna ekspozycja – tym razem plenerowa – pokazuje jak poetka widziała nasze miasto. Na przechodniów czekają wiersze i fragmenty tekstów eseistycznych Julii Hartwig poświęcone Lublinowi. Fotografie z archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego oraz zdjęcia Lublina, które zrobili Ludwik i Edward Hartwig.
Scenariusz wystawy, wybór tekstów i zdjęć: Joanna Zętar; projekt graficzny wystawy: Patryk Pawłowski
Słuchowisko urodzinowe
20 październik o godzinie 17. 00 w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) premiera słuchowiska „Schodzimy się i rozchodzimy“ zainspirowanego listami Julii Hartwig do Anny Kamieńskiej, które przechowywane są w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie. Fragmenty korespondencji zostały w słuchowisku zestawione z innymi tekstami Julii Hartwig – fragmentami eseistycznych rozważań, diarystycznymi zapiskami oraz fragmentami wierszy Scenariusz: Aleksander Wójtowicz; reżyseria: Grażyna Lutosławska; występuje: Stanisława Celińska.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: czechowicz@mnwl.pl.
Premiera radiowa 24 października o godz. 10.15 na antenie Radia Lublin w programie „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”. Słuchowisko powstało w ramach współpracy z Polskim Radiem Lublin.