Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2018 r.
20:06

Lublin: Kto się zajmie gastronomią na Moście Kultury? Ogłosili konkurs

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Nowym miejscem będzie Most Kultury. 8 czerwca o godz. 17 otwarcie mostu na Bystrzycy (ul. Zamojska). Zabytek stanie się domem kultury na wodzie na całe wakacje. Tak pisaliśmy w programie Nocy Kultury w … 2013 roku
Nowym miejscem będzie Most Kultury. 8 czerwca o godz. 17 otwarcie mostu na Bystrzycy (ul. Zamojska). Zabytek stanie się domem kultury na wodzie na całe wakacje. Tak pisaliśmy w programie Nocy Kultury w … 2013 roku

Przed nowym sezonem wymieniona będzie obsługa gastronomiczna Mostu Kultury. Nowa zostanie wybrana w konkursie, w którym oceniane ma być m.in. proponowane menu i estetyka punktu. Właśnie wygląd był ostatnio powodem zamieszania, gdy na moście stanęły za wysokie kontenery i zbyt krzykliwa reklama

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Most Kultury to sezonowe, plenerowe miejsce spotkań i imprez urządzane od kilku lat na zabytkowym moście na Bystrzycy, którym kończy się (lub zaczyna) ul. Zamojska. Odbywają się tu m.in. nieszablonowe potańcówki, średniej wielkości koncerty i inne wydarzenia. Ich organizowaniem zajmuje się miejskie Centrum Kultury. Pomysł doceniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznając trzyletnie dofinansowanie imprez na moście.

Na miejscu można też coś wypić i przekąsić, ale zapewnianiem tych atrakcji nie zajmuje się już bezpośrednio miejska instytucja, tylko jej gastronomiczny partner. Ten ostatni nieco podpadł zeszłego lata (szczegóły poniżej), więc Centrum Kultury wybiera sobie nowego.

– Partnera gastronomicznego na następny sezon wybieramy w otwartym konkursie, bo szukamy nowej formuły oraz sposobu zagospodarowania przestrzeni mostu odmiennej od tego jak to miało miejsce w ubiegłym roku – wyjaśnia Szymon Pietrasiewicz, który w Centrum Kultury odpowiada za most. Taki konkurs właśnie został ogłoszony.

Jakie są warunki? • Klienci muszą mieć do dyspozycji co najmniej 100 krzeseł, a punkt musi być otwarty 1 czerwca i działać do 2 września włącznie. • Narzucone są również godziny otwarcia: w dni powszednie od 8 do 23, zaś w weekendy o godzinę dłużej, do północy. • Na moście dostępna ma być mała gastronomia oraz „napoje nisko- i średnioprocentowe” (koncesję trzeba sobie załatwić samodzielnie). • Gastronom będzie musiał zapewnić klientom toaletę i dorzucać się do ochrony.

• Menu nie jest narzucone, ma być jednym z punktów ocenianych przez komisję konkursową. Liczyć ma się ponadto oferta dla ducha, czyli pomysły gastronoma na własne wydarzenia, w tym koncerty, spotkania tematyczne, warsztaty i zajęcia edukacyjne. • Oceniany ma być również pomysł na wygląd punktu z jedzeniem i piciem.

To właśnie wygląd okazał się problemem w minionym sezonie, ponieważ na moście stanął piętrowy, rzucający się w oczy kontener z reklamami, a jego wygląd nie był uzgodniony z konserwatorem zabytków. – Wyciągniemy z tego naukę – obiecywał latem Aleksander Szpecht, dyrektor CK i zapewniał, że w następnym sezonie takich problemów nie będzie. – Wystrój zostanie uzgodniony z komisją powołaną przez Centrum Kultury, ale niezależnie od tego najemca będzie zobligowany do uzgodnienia wystroju z konserwatorem zabytków – zastrzega Pietrasiewicz.

Centrum Kultury nie będzie pobierać czynszu za most. O pieniądze upomni się Zarząd Dróg i Mostów, naliczając opłatę za „zajęcie pasa drogowego”, której stawki są dokładnie określone w uchwale Rady Miasta. – Za ogródek kawiarniany to 70 groszy, za kiosk lub pawilon 80 groszy za mkw., za reklamę 1,50 zł za mkw. reklamę, za inne zajęcie, np. pod urządzenia stawka wynosi 50 gr za mkw. – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Wszystkie wymienione przez niego kwoty są stawkami za jedną dobę.

• Pieniądze nie są jednak bez znaczenia. Jednym z kryteriów ocenianych w konkursie ogłoszonym przez Centrum Kultury ma być „propozycja wsparcia finansowego (sponsorskiego) wydarzeń odbywających się w ramach projektu Most Kultury”

Termin składania ofert konkursowych do CK upłynie 2 stycznia w południe.

Most na Bystrzycy

Wybudowany w 1909 roku, był jednym z pierwszych żelbetowych mostów na terenie południowo-wschodniej Polski. Zachowała się tabliczka żeliwna z napisem w języku polskim i rosyjskim: Most żelazno-betonowy systemu Hennebique zbudowany przez inżyniera Mariana Lutosławskiego, Warszawa, Boduena 1. Pseudogotycka szata architektoniczna stanowi o wartości artystycznej zabytku. Natomiast o jego wartości jako zabytku techniki decyduje zastosowanie przez Lutosławskiego metody wstępnie sprężonego betonu. W 2009 obiekt wymagał remontu i został wyłączony z ruchu. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się prace przy renowacji. Dwa lata później powstał Most Kultury.

(na podstawie www.teatrnn.pl)

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty