Przed nowym sezonem wymieniona będzie obsługa gastronomiczna Mostu Kultury. Nowa zostanie wybrana w konkursie, w którym oceniane ma być m.in. proponowane menu i estetyka punktu. Właśnie wygląd był ostatnio powodem zamieszania, gdy na moście stanęły za wysokie kontenery i zbyt krzykliwa reklama
Most Kultury to sezonowe, plenerowe miejsce spotkań i imprez urządzane od kilku lat na zabytkowym moście na Bystrzycy, którym kończy się (lub zaczyna) ul. Zamojska. Odbywają się tu m.in. nieszablonowe potańcówki, średniej wielkości koncerty i inne wydarzenia. Ich organizowaniem zajmuje się miejskie Centrum Kultury. Pomysł doceniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznając trzyletnie dofinansowanie imprez na moście.
Na miejscu można też coś wypić i przekąsić, ale zapewnianiem tych atrakcji nie zajmuje się już bezpośrednio miejska instytucja, tylko jej gastronomiczny partner. Ten ostatni nieco podpadł zeszłego lata (szczegóły poniżej), więc Centrum Kultury wybiera sobie nowego.
– Partnera gastronomicznego na następny sezon wybieramy w otwartym konkursie, bo szukamy nowej formuły oraz sposobu zagospodarowania przestrzeni mostu odmiennej od tego jak to miało miejsce w ubiegłym roku – wyjaśnia Szymon Pietrasiewicz, który w Centrum Kultury odpowiada za most. Taki konkurs właśnie został ogłoszony.
Jakie są warunki? • Klienci muszą mieć do dyspozycji co najmniej 100 krzeseł, a punkt musi być otwarty 1 czerwca i działać do 2 września włącznie. • Narzucone są również godziny otwarcia: w dni powszednie od 8 do 23, zaś w weekendy o godzinę dłużej, do północy. • Na moście dostępna ma być mała gastronomia oraz „napoje nisko- i średnioprocentowe” (koncesję trzeba sobie załatwić samodzielnie). • Gastronom będzie musiał zapewnić klientom toaletę i dorzucać się do ochrony.
• Menu nie jest narzucone, ma być jednym z punktów ocenianych przez komisję konkursową. Liczyć ma się ponadto oferta dla ducha, czyli pomysły gastronoma na własne wydarzenia, w tym koncerty, spotkania tematyczne, warsztaty i zajęcia edukacyjne. • Oceniany ma być również pomysł na wygląd punktu z jedzeniem i piciem.
To właśnie wygląd okazał się problemem w minionym sezonie, ponieważ na moście stanął piętrowy, rzucający się w oczy kontener z reklamami, a jego wygląd nie był uzgodniony z konserwatorem zabytków. – Wyciągniemy z tego naukę – obiecywał latem Aleksander Szpecht, dyrektor CK i zapewniał, że w następnym sezonie takich problemów nie będzie. – Wystrój zostanie uzgodniony z komisją powołaną przez Centrum Kultury, ale niezależnie od tego najemca będzie zobligowany do uzgodnienia wystroju z konserwatorem zabytków – zastrzega Pietrasiewicz.
Centrum Kultury nie będzie pobierać czynszu za most. O pieniądze upomni się Zarząd Dróg i Mostów, naliczając opłatę za „zajęcie pasa drogowego”, której stawki są dokładnie określone w uchwale Rady Miasta. – Za ogródek kawiarniany to 70 groszy, za kiosk lub pawilon 80 groszy za mkw., za reklamę 1,50 zł za mkw. reklamę, za inne zajęcie, np. pod urządzenia stawka wynosi 50 gr za mkw. – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Wszystkie wymienione przez niego kwoty są stawkami za jedną dobę.
• Pieniądze nie są jednak bez znaczenia. Jednym z kryteriów ocenianych w konkursie ogłoszonym przez Centrum Kultury ma być „propozycja wsparcia finansowego (sponsorskiego) wydarzeń odbywających się w ramach projektu Most Kultury”
Termin składania ofert konkursowych do CK upłynie 2 stycznia w południe.
Most na Bystrzycy
Wybudowany w 1909 roku, był jednym z pierwszych żelbetowych mostów na terenie południowo-wschodniej Polski. Zachowała się tabliczka żeliwna z napisem w języku polskim i rosyjskim: Most żelazno-betonowy systemu Hennebique zbudowany przez inżyniera Mariana Lutosławskiego, Warszawa, Boduena 1. Pseudogotycka szata architektoniczna stanowi o wartości artystycznej zabytku. Natomiast o jego wartości jako zabytku techniki decyduje zastosowanie przez Lutosławskiego metody wstępnie sprężonego betonu. W 2009 obiekt wymagał remontu i został wyłączony z ruchu. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się prace przy renowacji. Dwa lata później powstał Most Kultury.
(na podstawie www.teatrnn.pl)