Kolejne pnącza na Starym Mieście, nowe drzewa w Śródmieściu czy działania w dzielnicach – to tegoroczne plany dotyczące zagospodarowania terenów zielonych w mieście. Za ich realizację będzie odpowiadać nowy miejski architekt zieleni.
Od 2014 roku za kształtowanie i ochronę terenów zielonych w Lublinie odpowiada miejski architekt zieleni. Od początku tę funkcję Hanna Pawlikowska, która z końcem stycznia tego roku przeszła na emeryturę. Jej miejsce zajęła właśnie Katarzyna Antoń. To wicedyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta, od 10 lat związana zawodowo z jednostkami i komórkami magistratu odpowiedzialnymi za zieleń.
– Miejski architekt zieleni jest osobą, której powierzamy odpowiedzialność za koordynowanie działań wszystkich wydziałów w tym zakresie, ale również inicjatyw, które uzgodniliśmy z radami dzielnic. W porozumieniu z nimi chcemy także realizować projekt „Zielone Serce Miasta” i tu pokładamy sporą nadzieję w inicjatywie i profesjonalizmie nowej pani architekt – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
– W pierwszej kolejności zamierzam skupić się na kontynuacji rozpoczętych już działań – zapowiada Katarzyna Antoń. I wymienia trwające prace mające służyć poprawie warunków życia drzew przy ul. Lubartowskiej. – Do tej pory wykonaliśmy rozbruki, została dowieziona ziemia. W przyszłym tygodniu będziemy sadzić jesiony. Całość będzie obsadzona różą okrywową – wylicza.
W przyszłym tygodniu zacznie się rozbiórka części nawierzchni z kostki brukowej przy ul. Królewskiej. Dziewięć rosnących tu klonów srebrzystych zostanie przesadzonych, a ich miejsce zajmą nowe okazy. W dalszej kolejności planowana jest realizacja podobnego zadania przy ul. Sądowej, gdzie jesienią dosadzone zostaną nowe lipy i krzewy. W planach jest także dalsza rewitalizacja rozjeżdżonych trawników przy ul. Skłodowskiej oraz na odcinku ul. Chopina od Okopowej do Lipowej. W tym roku ma także powstać koncepcja zagospodarowania ulic Narutowicza i Okopowej.
Na Starym Mieście pojawią się nowe pnącza. W ubiegłym roku donice z pnącymi roślinami zostały ustawione w Zaułku Hartwigów i przy ul. Świętoduskiej.
- W tym roku planujemy posadzenie ich przy ul. Kowalskiej pod numerami 3 i 17 oraz na Olejnej 5. Zostaną postawione jeszcze w kwietniu – informuje Antoń.
Jeśli chodzi o działania w dzielnicach, w trakcie przygotowania jest projekt polany centralnej w wąwozie między ul. Szeligowskiego i al. Kompozytorów Polskich na Czechowie. Niedługo zostanie ogłoszony przetarg na realizację skweru przy ul. Herbowej, a jeszcze w tym miesiącu mieszkańcom Kośminka zostanie przedstawiona koncepcja zagospodarowania terenów nad Bystrzycą w okolicach ul. Wspólnej.
- Nasze podejście w tym zakresie, zarówno w dzielnicach Śródmieście i Stare Miasto, jak i pozostałych będzie polegać na tym, że przede wszystkim chcemy słuchać głosu mieszkańców, tego, co jest im najbardziej potrzebne i jakich form urządzenia zieleni od nas oczekują – zapowiada Blanka Rdest-Dudak, dyrektor miejskiego Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.