Ukraiński Charków był od 2017 roku miastem zaprzyjaźnionym, a od soboty jest już miastem partnerskim Lublina. Prezydent Krzysztof Żuk oraz mer Ihor Terekhov podpisali "korespondencyjnie" umowę o partnerstwie
Ze względu na trwający konflikt ukraińsko-rosyjski, cała uroczystość odbyła się online.
– W czasie wojny jesteśmy i będziemy solidarni z mieszkańcami Charkowa, z Ukrainą. Staramy się koordynować te działania, na które mamy wpływ, czyli pomoc humanitarną dla naszych zaprzyjaźnionych miast, uzyskiwaną z kolei od naszych miast partnerskich z zachodniej Europy. Chciałbym tylko przypomnieć o ogromnej ilości tirów z pomocą humanitarną, którą zapewniły miasta francuskie, niemieckie, pomoc, którą uzyskaliśmy również od społeczności szwajcarskiej czy od dużej organizacji duńskiej, zajmującej się wspieraniem uchodźców – podkreśla Krzysztof Żuk.
I dodaje: – Już dzisiaj widzimy, że w Lublinie mają szansę pozostać na dłużej wybitni przedstawiciele inteligencji Charkowa. Mówimy o sferze kultury, ale chciałbym też podkreślić tę potrzebę zacieśniania współpracy z uniwersytetami w Charkowie i naszymi uczelniami. Mamy bowiem szansę kontynuować projekt idei "podwójnego dyplomu", czyli studenci studiują u siebie, ale studiują jednocześnie w Lublinie i mają dodatkowy dyplom, uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
– Od pierwszych dni wojny Charków jest posterunkiem pólnocno-wschodniej Ukrainy. Przyjmujemy na siebie agresora i walczymy z nim. Bez względu na bardzo duże zniszczenia, nadal pracujemy i walczymy. Rozwój i współpraca z miastami partnerskimi jest jednym z najważniejszych priorytetów. Świadectwem tego jest umowa partnerska między naszymi miastami – zaznacza Ihor Terekhov, mer Charkowa.
Przypomnijmy, że 28 kwietnia Rada Miasta Lublin przyjęła na sesji stosowną uchwałę w tej sprawie. Podpisanie w sobotę umowy o partnerstwie było zatem ostatnim krokiem na tej drodze. To oznacza, że Charków jest ósmym miastem partnerskim Lublina, obok Lwowa, Sum, Starobielska, Iwano-Frankiwska, Równego, Ługańska i Łucka.
Charków był miastem zaprzyjaźnionym Lublina od 2017 roku. Wtedy też podpisano list intencyjny o współpracy. Jak wyglądały te stosunki na przestrzeni lat? Jak informuje Ratusz, delegacje Charkowa rokrocznie uczestniczyły w kolejnych edycjach Kongresu Współpracy Transgranicznej w Lublinie. Przedstawiciele obu miast brali udział we wspólnych projektach, takich jak „Szkoła Merów” czy „Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym – budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie”.
Współpraca przebiegała również na poziomie akademickim. W 2019 roku w Charkowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Droga do Nagrody Europy: wyzwania i perspektywy” z udziałem Lublina, podczas której wymieniano doświadczenia na temat starań o uzyskanie Nagrody Europy (Charków otrzymał tę nagrodę w 2010 r., a Lublin w 2019 r.). Jak dodają urzędnicy, Charków aktywnie wspierał Lublin w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Warto dodać, że Charków jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy. Ma 1.4 mln mieszkańców, leży około 40 km od granicy z Rosją.