Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 maja 2022 r.
12:07

Zły naczelnik, szef-służbista czy zemsta rozdzielonych kochanków? Co się dzieje w laboratorium policji w Lublinie

37 3 A A
„Budzące niepokój nieprawidłowości” mają trwać od co najmniej 10 lat” – napisali w anonimowym piśmie (podpisanym Pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Policji KWP w Lublinie) skierowanym w listopadzie ubiegłego roku do Zbigniewa Ziobry, komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendanta Głównego Policji, MSWiA i Prokuratury Krajowej
„Budzące niepokój nieprawidłowości” mają trwać od co najmniej 10 lat” – napisali w anonimowym piśmie (podpisanym Pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Policji KWP w Lublinie) skierowanym w listopadzie ubiegłego roku do Zbigniewa Ziobry, komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendanta Głównego Policji, MSWiA i Prokuratury Krajowej (fot. Maciej Kaczanowski)

Obniżenie samooceny, bóle głowy, wymioty, nerwice, poczucie lęku i spazmatyczny płacz – to tylko niektóre dolegliwości, które zgłaszają pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Policjanci i pracownicy cywilni twierdzą, że na zachowanie naczelnika wydziału skarżyli się wielokrotnie. Bez efektu. Dziś mówią o zamiataniu sprawy pod dywan. Ale są też osoby, które naczelnika bronią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Napisanie tego tekstu poprzedziły wielogodzinne rozmowy z pracownikami Laboratorium. Tymi obecnymi i tymi, którzy odeszli już z pracy.

W obu przypadkach to zarówno funkcjonariusze jak i pracownicy cywilni. Okazało się, że o sprawie wie jednak znacznie więcej osób, w tym m.in. adwokaci i prokuratorzy, bo z policjantami znają się z racji obowiązków służbowych i o wielu sprawach rozmawiają mniej lub bardziej prywatnie. Ale, co bardzo mnie zaskoczyło, temat znany jest też w sekretariatach różnych instytucji: zarówno lubelskich jak i warszawskich.

Wystarczy hasło: „policja, laboratorium, Lublin” żeby usłyszeć: „o naczelnika chodzi, tak?”.

Praca nad tekstem to także lektura dziesiątek notatek służbowych, pism, powiadomień i donosów. Padają w nich konkretne nazwiska pokrzywdzonych pracowników. Z uwagi na ich dobro, jak i zastrzegających anonimowość pracowników, z którymi rozmawiałam nie publikujemy ich.

Długo milczeli

– Naczelnik nas poniża i ośmiesza. Stosowanie aluzji i zawoalowanej krytyki podległych to codzienność. Moi koledzy i koleżanki czują się zastraszeni, poniżeni i często upokorzeni – przyznaje jeden z pracowników Laboratorium Kryminalistycznego KWP. Dodaje, że efektem jest m.in. lęk przed szefem, problemy ze snem, zaburzenia żołądkowe, czy konieczność zażywania leków uspokajających. – Sam uczestniczyłem w takich rozmowach, gdzie nie byłem dopuszczany do głosu. Słyszałem za to, że jeśli nie spełnię niedorzecznych roszczeń to naczelnik zadba o to, że „będzie mi bardzo przykro”.

Inny pracownik: – Niezmiennie naczelnik ma swoje humory. Jest opryskliwy i wulgarny w stosunku do pracowników. Nie potrafi się powstrzymać od kąśliwych uwag czy złośliwości w stosunku do podwładnych.

Pracownica, która nie jest w stanie powstrzymać napływających do oczu łez. Mówi łamiącym się od szlochu głosem: – Ja się go po prostu boję. Odczuwam lęk przed tym człowiekiem. Mam takie dni, że po każdym posiłku z nerwów wymiotuję.

 „Budzące niepokój nieprawidłowości” mają trwać od co najmniej 10 lat” – napisali w anonimowym piśmie (podpisanym Pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Policji KWP w Lublinie – przyp. aut.) skierowanym w listopadzie ubiegłego roku do Zbigniewa Ziobry, komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendanta Głównego Policji, MSWiA i Prokuratury Krajowej.

Dlaczego dopiero teraz?

– Wielokrotne rozmowy i próby zmian zachowania naczelnika nie przyniosły żadnego rezultatu, a wręcz doprowadziły do eskalacji problemu poprzez mściwość i poczucie bezkarności – tłumaczą autorzy anonimu. – Po wielu latach sytuacja dojrzała do tego, aby o nieprawidłowościach poinformowani zostali nie tylko przełożeni, ale także organy odpowiedzialne za kontrolę i nadzór, być może jeśli nie przyniesie rozwiązania także media, bowiem skala problemu jest zatrważająca.

W piśmie padają konkretne przykłady.

Po rozmowie z naczelnikiem jedna z biegłych została doprowadzona do „patologicznego roztrzęsienia i spazmatycznego płaczu, co skutkowało utratą przytomności”. Kobieta nie zgłosiła incydentu, a z czasem odeszła ze służby.

Inna policjantka miała zostać doprowadzona do choroby psychicznej, która „była ewidentnie spowodowana ciągłym poniżaniem, dyskryminacją ze względu na płeć i zastraszaniem”. Jej koledzy piszą, że na widok szefa kobietę „dosłownie paraliżowało”. Działań prawnych ze względu na swój stan jednak nie podjęła.

Naczelnik miał też wejść do pokoju, w którym odbywało się szkolenie online. Krzyknął „Ja was k... wszystkich zatłukę!”. Do innych rozmawiających oficerów zwracał się: „Wypad stąd! No już! Jaja sobie robicie!”, a potem na odprawie służbowej miał skomentować sytuację: „Jak ktoś zachowuje się jak gówniarz to będzie traktowany przeze mnie jak gówniarz”.

– Takie zachowanie jest normą – podkreślają pracownicy.

– Z lubością używa wulgaryzmów w kontaktach z podwładnymi rzucając przysłowiowymi „Ku... mi” na prawo i lewo.

Często również personalnie znieważa funkcjonariuszy słowami powszechnie uznanymi za wulgarne i obelżywe.

Za zamkniętymi drzwiami

Pracownicy różnych pracowni nie mogą też ze sobą rozmawiać. Dlaczego? Tego nie wiadomo. Naczelnik chodzi i sprawdza, czy takich rozmów nie ma. Jeśli je usłyszy to mają padać wulgaryzmy.

– Przyjętą zasadą w kontaktach z podwładnymi jest chamstwo, buta i lekceważenie – czytamy w piśmie. – Najczęściej formułuje zdania aby grozić, zastraszać i powodować lęk przed kontaktem między pracownikami.

Konsekwencjami rozmów ma być „uprzykrzanie pracy ciągłymi kontrolami, utrudnianie rozwoju osobistego, brak zgody na odbywanie szkoleń, robienie problemów przy braniu urlopów wypoczynkowych czy po prostu przykre słowa”. Nie lepiej ma być też za zamkniętymi drzwiami, kiedy padać mają słowa: „Pan mnie robi w ch...” lub „Co mi pan pier…” oraz zastraszanie: „Policjanta mogę zwolnić w kilka miesięcy”

– Niektóre osoby naczelnik lubi i one mają dobrze. Zdecydowana większość ma z nim ciągłe zatargi. Po rozmowach z nim nie tylko kobiety wychodzą roztrzęsione lub płaczą – tłumaczy w bezpośredniej rozmowie jeden z pracowników. – Bardzo boli np. ciągłe podważanie naszych kompetencji i zadawanie głupich pytań jak na egzaminie w szkole przy czym żadna odpowiedź nie jest satysfakcjonująca. Każda służy tylko temu żeby negatywnie skomentować naszą wiedzę. Nie ważne, że są poprawne.

Medal za zasługi

– Deprymującym faktem jest, że komendanci przymykają oczy ze względu na bardzo dobre wyniki osiągane przez lubelskie laboratorium Te wyniki są osiągane dzięki oddanej pracy zatrudnionych pracowników, a nie przez patologiczne rządy naczelnika – uważają autorzy listu. Dodają, że naczelnik został niedawno odznaczony złotym medalem za zasługi. Na korytarzach mówi się, że wkrótce ma też awansować.

– Naczelnik od miesięcy szykuje się na stanowisko dyrektora CLKP, bo obecny ma odejść na emeryturę. Brany jest pod uwagę do awansu i wszystkie sprawy zamiatane są pod dywan, żeby miał czysto w papierach – słyszymy.

Odnoszę wrażenie, że to właśnie informacje o potencjalnym awansie sprawiły, że ludzie zaczęli głośniej o sprawie mówić. Chcą, by „do góry” dotarło, że naczelnik ze względu na to jak traktuje ludzi na awans nie zasługuje.

Dlatego w styczniu tego roku pracownicy LK KWP zdecydowali się złożyć do Prokuratury Regionalnej w Lublinie zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa.

Mowa w nim m.in. o „złośliwym i uporczywym naruszaniu praw pracownika”. Pada przykład mężczyzny, który miał ma problemy z kolanem i przez to również z poruszaniem się. Naczelnik nie chciał mu dać uprawnień do wjazdu na parking KWP. Inna kobieta miała być nękana poprzez „ostentacyjne i szydercze zwracanie uwagi odnośnie ubioru w obecności innych pracowników”.

– Sprawdzamy informacje zawarte w piśmie – przyznaje Agnieszka Kępka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie i dodaje: – Weryfikacja jest utrudniona ze względu na ich anonimowy charakter.

Nieoficjalnie wiadomo też, że do prokuratury wpłynęło nie tylko to jedno, a kilka anonimów dotyczących zachowania naczelnika.

Notatki służbowe

Czynności wyjaśniające w tej sprawie zlecił też komendant wojewódzki policji w Lublinie. Sprawą naczelnika pod koniec ubiegłego roku zajmował się Rzecznik Dyscyplinarny KWP w Lublinie. Poskarżyła się pracownica laboratorium, której naczelnik zwrócił uwagę na sposób ubierania się.

Dotarliśmy do notatek służbowych sporządzonych przez pracowników laboratorium, którzy składali wyjaśnienia w tej sprawie. Wszyscy podkreślali, że kobieta jest miła, pracowita i odpowiedzialna.

– Uważam, że sposób ubierania pani nie odbiega od ogólnie przyjętych standardów. Nigdy nie widziałem, by była ubrana w sposób wyzywający, czy zwracający na siebie uwagę.

– Osoba energiczna, pewna siebie, wesoła (...) stawała się osobą sprawiająca wrażenie smutnej i przygnębionej – tak o zmianie zachowania kobiety, po uwagach dotyczących jej stroju, mówiła inna osoba.

Pracownicy wskazywali też na inne sprawy:

– Widziałem, jak inne kobiety z zespołu po rozmowie z panem naczelnikiem były zdenerwowane, a nawet płakały.

– Przyszły do mnie (w tym miejscy padają nazwiska – przyp. aut.), które poinformowały mnie, że naczelnik powiedział, żeby coś ze mną zrobiły, gdyż ode mnie śmierdzi i zapytał co na to ta, która siedzi ze mną w pokoju.

– Powszechnym wśród pracowników laboratorium jest przekonanie, że naczelnik traktuje czyny i słowa podwładnych jako kłamstwa i próby oszustwa. Informacje przekazywane przez podległych sobie pracowników traktuje z dystansem i niedowierzaniem.

Anonimowa ankieta

Czynności wyjaśniające rzecznika zakończyły się w lutym.

– Zebrany materiał nie daje podstaw do zakwalifikowania zachowania Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie wobec pani osoby, którym można przypisać cechy nękania lub charakter mobbingowy – napisała rzecznik dyscyplinarna. – Jednak z uwagi na zawarte treści w przedłożonych notatkach służbowych policjantów i pracowników cywilnych wskazujących na niewłaściwą atmosferę panującą w LK KWP, spowodowaną w przeważającej części postawą naczelnika, zlecone zostanie Sekcji Psychologów KWP zbadanie środowiska pracy/służby.

– W tej ankiecie wyszło, że 80 proc. wydziału ma konflikt z naczelnikiem. Wszystkie sytuacje mają związek z nim, a nie ma konfliktu między pracownikami – mówi jeden z naszych rozmówców.

– Podkreślamy, że będziemy sprawę monitorować i zapowiadamy m.in. przeprowadzenie kolejnej ankiety po kilku miesiącach, aby sprawdzić, czy sytuacja uległa poprawie – informuje kom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy KWP w Lublinie i dodaje: – Warto zaznaczyć, że policja, jako jedna z nielicznych instytucji, rozpatruje i podejmuje czynności w celu wyjaśnienia wszystkich uwag i skarg dotyczących działalności policji, również tych anonimowych.

Służbista i zakochana para

Są też policjanci, którzy naczelnika bronią.

– To osoba trudna w kontaktach. Specyficzna. Gość ma nastawienie typowo służbowe i właśnie to może się niektórym nie podobać. Do wszystkiego podchodzi regulaminowo – słyszymy. – Poza tym to człowiek, który nie ma mimiki twarzy. Ściana. Brak takiej pozawerbalnej komunikacji nie każdy dobrze odbiera. Ale to nie oznacza mobbingu!

– W wydziale pracuje ok. 80 osób i niektórzy nie mają żadnych problemów. Albo rozumieją sytuację. Izolowanie pracowników? Przecież mieliśmy covid. Uwagi co do stroju? Przecież w laboratorium trzeba chodzić w fartuchu. Kropki stawiane za spóźnienia? To chyba w pracy normalne – nasz rozmówca zbija kolejne zastrzeżenia. – Że facet ma plecy, bo naczelnikiem kadr w policji był jego ojciec? To było kilkanaście lat temu. Ma poparcie, bo szefem wydziału kontroli jest jego brat? Jest nim od pół roku, a poza tym ten wydział sprawą się nie zajmował.

W rozmowach przewija się też wątek obyczajowy.

– W laboratorium był taki romans. Pracownik pracował na jednym piętrze, a pracownica na innym. Oboje cały czas przesiadywali u niej. A potem była decyzja żeby panią przenieść do innego budynku, po drugiej stronie miasta. To z tym romansem zresztą nic wspólnego nie miało, bo chodziło o wprowadzenie ułatwień m.in. dla pokrzywdzonych. Tylko, że im się to nie spodobało – słyszymy.

Dalej pada sugestia, że to właśnie ta para „w zemście” zaczęła rozsyłać anonimy. – Bo przecież wcześniej skarg nie było!

– Były znacznie wcześniej – ripostuje jednak inny pracownik laboratorium, który odszedł z niego kilka lat temu. Przyznaje, że jednym z głównych powodów decyzji była atmosfera pracy stworzona przez naczelnika. – Wiem, że jeszcze zanim ten mężczyzna (który ma mieć romans – przyp. aut.) przyszedł do nas do pracy, to co najmniej dwie osoby chodziły do komendantów mówiąc o złej sytuacji. Sam byłem na takiej rozmowie z zastępcą komendanta i dwoma naczelniczkami. Tylko jedna z nich była zainteresowana kilkoma sytuacjami jakie przedstawiłem. Dopytywała. Widać było, że wie o sprawia i że miała wcześniejsze zgłoszenia.

– Jaki był efekt tego spotkania? – dopytuję.

– Reakcji nie było – mówi mężczyzna. – O tej sprawie wiedzą wszyscy. Nie tylko w Lublinie, ale nikt nic nie robi.

I dodaje: – Mimo to niektórzy starają się zmienić sytuację. Boją się, że nie wytrzymają psychicznie. Był już taki przypadek. Wielu musi się jednak troszczyć się o rodziny dlatego zaciskają zęby i biją brawo naczelnikowi. Ja temu człowiekowi dobrze życzę. Niech sobie szczęśliwie żyje, ale z dala ode mnie.

– Ten romans to głupota. Plotka – komentuje inna pracownica. – W laboratorium tak to jest, że wystarczy, że dwie osoby innych płci rozmawiają ze sobą i już się roznosi. Sama o sobie też to słyszałam, a przecież wiem najlepiej, że nic nie było na rzeczy. O takiej młodszej koleżance też słyszałam, że mieszka z kolegą z pracy. To też głupoty. Podobnie jak to, że przed tym rzekomym romansem skarg nie było. Były.

Plotki mają być tworzone na większość osób, które mają odwagę mówić głośno o nieprawidłowościach.

Problem współczesnej rzeczywistości

Na początku lutego Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie wysłał do miejskich i powiatowych komendantów, kierowników komórek organizacyjnych i dowódców OPP pismo przypominające o wdrożonej „Procedurze Antymobbingowej, Antydyskryminacyjnej, Antykonflikotowej”.

– Mobbing i dyskryminacja w miejscu służby/pracy są problemami współczesnej rzeczywistości – pisze komendant Artur Bielecki. – Zjawiska te zagrażają atmosferze i wydajności pracy, dezintegrują zespół, prowadzą do apatii i braku inicjatyw oraz aktywności. (...) Sytuacje konfliktowe o charakterze mobbingu mają negatywny wpływ nie tylko na jakość i efektywność świadczonej przez osoby zatrudnione pracy, ale także na atmosferę stosunków interpersonalnych, stan zdrowia pracowników i ich ogólne samopoczucie psychiczne.

Naczelnik rozmawiać nie chce

Chciałam porozmawiać z naczelnikiem i poprosić go o ustosunkowanie się do zarzutów.

Rzecznik lubelskich policjantów stwierdził jednak, że „takiej praktyki nie ma” i to on odniesie się do sprawy, co też uczynił. 22 kwietnia o podjęte kroki spytałam też mailowo adresatów listopadowego anonimu.

Odpowiedziało tylko MSWiA odsyłając mnie do rzecznika Komendanta Głównego Policji. Ten także przekazał temat rzecznikowi lubelskiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Spadek do A klasy dla piłkarzy Unii Bełżyce katastrofą

Unia Bełżyce przegrała z Sygnałem Lublin, pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sygnał Lublin pokonał na wyjeździe Unię Bełżyce 3:2. A to oznacza, że gospodarze wciąż nie mogą czuć się pewni pozostania w lidze

PiS 47,16 proc.  miażdżąca przewaga w Lubelskim

PiS 47,16 proc. miażdżąca przewaga w Lubelskim

W Lubelskiem PiS zmiażdżył PO, Trzecią Drogę, Lewicę i Konfederację uzyskując miażdżącą przewagę. Podajamy wyniki Państwowej Komisji Wyborczej

Wielka radość w lubelskim sztabie Koalicji Obywatelskiej po ogłoszeniu sondażowych wyników do PE
Zdjęcia/Wideo
galeria

Wielka radość w lubelskim sztabie Koalicji Obywatelskiej po ogłoszeniu sondażowych wyników do PE

Zobaczcie jaka atmosfera panowała w lubelskim sztabie Koalicji Obywatelskiej w niedzielny wieczór, tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Młodzież Motoru w sobotę zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Motor II Lublin wygrał z Gryfem i zapewnił sobie utrzymanie, pozostałe wyniki Hummel IV ligi

Najpierw arcyważne zwycięstwo z rezerwami Górnika Łęczna, a w sobotę trzy punkty w meczu z Gryfem Gmina Zamość. Motor II jeszcze przed ostatnią kolejką zapewnił sobie utrzymanie w IV lidze. Bohaterem żółto-biało-niebieskich w Zawadzie był Andriej Ivanenko, który zdobył wszystkie trzy gole dla gości lublinianie pokonali Gryfa 3:2.

Radość w Koalicji Obywatelskiej

Wcisło i Kamiński - mamy tylko dwoje europosłów. Pierwsze sondażowe wyniki eurowyborów

21 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej, 19 - dla Prawa i Sprawiedliwości, 6 - dla Konfederacji, 4 mandaty dla Trzeciej Drogi, 3 dla Lewicy wg sondażowych wyników exit poll. Z okręgu lubelskiego (nr 8) mandaty europosłów otrzymała Marta Wcisło (KO), która zdobyła ok. 109 tys. głosów i Mariusz Kamiński (PiS) – ok. 113 tys. głosów.

Bogdanka Arka Chełm ma nowego trenera

Bogdanka Arka Chełm ma nowego trenera

Krzysztof Andrzejewski poprowadzi Bogdankę Arkę Chełm w nowym sezonie 2024/2025

Piłkarze Tarasoli Cisy Nałęczów wciąż są w grze o awans do IV ligi

Tarasola Cisy Nałęczów wygrała z Czarnymi. Cały czas wywierają presję na rezerwach Avii

Tarasola Cisy Nałęczów pokonała MKS Czarni 1947 Dęblin. Podopieczni Michała Walendziaka mogą jeszcze mieć nadzieje na udział w barażach o IV ligę.

Roksana Ratajczyk (w zielonym stroju) otworzyła wynik meczu w Krakowie

GKS Górnik Łęczna zakończył sezon zwycięstwem w Krakowie

Ten wynik pozwolił awansować łęczniankom na szóstą pozycję w ligowej tabeli

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się tradycyjne sianokosy. Pokaz rozpoczął się klepaniem kosy na babce w sektorze Wyżyna Lubelska. W samo południe kosiarze rozpoczęli pracę w sektorze Powiśle. A tam koszenie, grabienie i przewracanie siana z udziałem wolontariuszy i publiczności.

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium
WYBORY 2024
galeria

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła najnowsze dane dotyczące frekwencji w odbywających się dzisiaj wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do godziny 17 w kraju do urn poszło ponad 8 milionów wyborców tj. 28,20 proc. uprawnionych do głosowania. Na Lubelszczyźnie frekwencja wynosi 26,98 proc., a w Lublinie 32,41 proc. Głosowanie potrwa do 21.

PESEL to tylko liczby
foto
galeria

PESEL to tylko liczby

W popularnym lubelskim Klubie 30 PESEL nie ma znaczenia. Nikt nie zwraca na niego uwagi. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z weekendowych szaleństw w trzydziestce. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II
Zdjęcia
galeria

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II

Dziś przypada 37. rocznica trzeciej pielgrzymki papieża-Polaka Jana Pawła II do Ojczyzny. 9 czerwca 1987 roku Karol Wojtyła odwiedził Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Spotkał się z pracownikami uczelni, a na Czubach celebrował Mszę Św., podczas której święcenia kapłańskie przyjął między innymi ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?
WYBORY 2024
galeria

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?

Dzisiaj odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja na Lubelszczyźnie należy do jednych z najniższych w kraju. Do południa głos oddało zaledwie 10,62 proc. uprawnionych. Mniej do urn poszło jedynie w Wielkopolsce (10,57 proc.). Głosowanie potrwa do 21:00.

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Od dziś (9 czerwca) obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO. Lider na rynku regionalnych przewozów pasażerskich zapewnia nowe sezonowe połączenia oraz więcej pociągów na wybranych trasach. Jakie zmiany kolejowa spółka zaplanowała w naszym regionie?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium