Ok. 7 tysięcy pracowników naukowych i studentów lubelskich szkół wyższych wzięło udział w organizowanym przez Urząd Miasta konkursie „Rowerem na uczelnię. Włączając się do akcji mogli nie tylko wygrać atrakcyjne nagrody, ale też pomóc w rozwoju infrastruktury w mieście.
– Chcieliśmy w ten sposób zachęcić przedstawicieli społeczności akademickiej do korzystania z rowerów. Zachęcaliśmy ich też do wypełniania ankiet, które stały się dla nas źródłem informacji dotyczących zapotrzebowania rowerzystów. To ułatwi nam proces inwestycyjny – mówi Michał Przepiórka, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta.
Jednym z pierwszych działań Ratusza w wyniku akcji „Rowerem na uczelnię” będzie stworzenie tzw. kontrapasa na ul. Akademickiej. Najprawdopodobniej na przełomie września i października na odcinku od Raabego do Obrońców Pokoju rowerzyści będą mogli pojechać „pod prąd”. Dzięki sugestiom z ankiet trzy z dwudziestu nowych stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego zostaną zlokalizowane w pobliżu uczelni. Będą to: rondo W. Pola w pobliżu Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej, skrzyżowanie Al. Racławickich i ul. Łopacińskiego przy KUL oraz ul. Głęboka w sąsiedztwie budynków Uniwersytetu Przyrodniczego.
W ramach organizowanej przez miasto akcji wszystkie uczelnie organizowały dla swoich studentów konkursy z nagrodami. – Rowerem na zajęcia jeżdżę codziennie od początku studiów. Nie potrzebowałam żadnej dodatkowej motywacji. Jest to szybszy i zdrowszy środek transportu niż autobus – mówi Małgorzata Michta z trzeciego roku gospodarki przestrzennej na UMCS, która wczoraj odebrała talon na nowy rower.