Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 maja 2016 r.
13:52

Lublin we Wrocławiu, czyli Noc Kultury na wyjeździe. "Pokazaliście jak wygląda szczęście"

Autor: Zdjęcie autora am

– Po tym podniebnym zaproszeniu naprawdę chce się jechać do Lublina i sprawdzić, co więcej to miasto kryje – tak dziennikarz wrocławskiej Gazety Wyborczej podsumował wieczór otwarcia lubelskiej ulicy we Wrocławiu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na co dzień niepozorna staromiejska uliczka na kilka dni zmieniła się nie do poznania. Kolorowe słupy, lampiony, wielkie 14-metrowe słońce – instalacje Jarosława Koziary, do których Lublin zdążył się już przyzwyczaić, na mieszkańcach Wrocławia i turystach robią piorunujące wrażenie.

„Ale pięknie” – te słowa w tłumie, który w nocy przechadzał się ulicą Szajnochy można było usłyszeć chyba najczęściej.

Karolinę i Olę spotykam przy standzie z ulotkami lubelskich imprez. Szukają programu Ulicy Lubelskiej i kogoś z Lublina, któremu mogłyby powiedzieć, co o tym wszystkim myślą.

- Jest przepięknie! Szkoda, że otwarcie ESK tak nie wyglądało – stwierdza Karolina Błażejczak, wrocławianka od 5 lat. – To oświetlenie mogłoby tu zostać na zawsze. Zespół też możecie nam zostawić – śmieje się.

- Na otwarciu ESK było przygnębiająco, wszystko w ciemnych kolorach, aż dzieci płakały. A wy pokazaliście jak wygląda szczęście – dodaje Ola Wróblewska z Wrocławia.

Korzystając z okazji (w Europejskiej Stolicy Kultury w ramach Koalicji Miast będzie prezentować się każde z miast, które weszły do finału wyścigu po ten tytuł) Lublin postanowił pokazać to, co potrafi najlepiej – widowiskowe imprezy w plenerze.

I dzieje się. Na ulicy, oprócz kolorowych instalacji Koziary, stanął Fotoplastikon grupy Piękno Panie (ze zdjęciami dzieciaków z lubelskiego Starego Miasta). Obok szklarnia Kingi i Łukasza Szulców, w której można posłuchać co ma do powiedzenia …kapusta czy brukselka. Na nieużywanym torowisku wyrosła trawa (Katarzyna Szczypior), a na pobliskim Placu Wolności stanęła monumentalna Tężnia Sztuki Roberta Kuśmirowskiego.

Do Marcina Sudzińskiego i Romana Krawczenko po portrety na szkle ustawiają się kolejki. Kto ma szczęście może wrócić do domu nie tylko ze swoją fotografią, ale i rysunkiem Mariusza Tarkawiana. Artysta rysuje z szybkością błyskawicy. I jeszcze szybciej rozdaje swoje prace.

Program 5-dniowej prezentacji (Lublin zostaje na ul. Szajnochy do niedzieli) jest szczelnie wypełniony. Są wystawy, koncerty (Lublin Street Band, Sekta Denta, Lubelska Federacja Bardów, Orkiestra św. Mikołaja, Caci Vorba, Tatvamasi, Ladies Quartet), spektakle („Zły”, „Kryjówka”, „Spowiedź w drewnie”), imprezy z DJ-ami, potańcówki (Czarne Lwy z Przedmieścia) i oczywiście sztukmistrze. Do Wrocławia przyjechało kilkudziesięciu slacklinerów z całej Polski, którzy sprawdzają swoje umiejętności na czterech rozciągniętych nad ulicą linach. Są też żonglerzy, którzy podrzucają jak nie cegłami to pochodniami.

To właśnie widowisko z udziałem artystów sztuki cyrkowej jest głównym punktem programu każdego dnia lubelskiej prezentacji. Codziennie o godz. 21.30 na „Sen o mieście” w reżyserii Janusza Opryńskiego ściągają tłumy.

To 40-minutowa historia naszego miasta - jego wzlotów i upadków. Widowisko z muzyką Rafała Rozmusa, gdzie nad głowami chodzą sztukmistrze, a na publiczność sypie się pierze i srebrne gwiazdki, naprawdę potrafi zaczarować.

- Okazuje się, że dzieje miasta, którego początki sięgają IV wieku, można opowiedzieć nawet w pół godziny. I to ciekawie, bez nadęcia. Wystarczy do tego cztery szarfistki, kilku slacklinerów i żonglerów, odpowiednio dobrana muzyka i oświetlenie – stwierdza Rafał Zieliński, dziennikarz wrocławskiej Gazety Wyborczej.

Organizatorzy wydarzenia liczą na to, że w ciągu długiego weekendu uliczkę lubelską odwiedzi nawet 100 tysięcy ludzi. W założeniu to promocja naszych wydarzeń kulturalnych i „próba generalna” przed planowanymi na przyszły rok obchodami 700-lecia Lublina. Prezentacja we Wrocławiu będzie kosztować 700 tys. zł, z czego 200 tys. pochodzi z kasy miasta, a reszta ze środków ministerialnych.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty