Gdyby rura miała 340 metrów długości, dźwięk do ucha dotarłby sekundę później. Ta ma 150 m, więc to, co powiemy, usłyszymy z opóźnieniem około półsekundowym - mówi Jerzy Kasprzak z Muzeum UMCS.
zegary słoneczne i nocne (nokturnały), prehistoryczne liczyła i mikroprocesory, ruchomy model nieba średniowiecznych astronomów i dzisiejszy system nawigacji satelitarnej GPS. W Lublinie dotknąć, zobaczyć, sprawdzić, jak działają poszczególne urządzenia będzie można do końca października. Wystawa czynna jest w gmachu biblioteki akademickiej przy ul. Radziszewskiego 11. Wstęp bezpłatny. Krócej będzie trwał III Lubelski Festiwal Nauki.
Od dziś przez tydzień laboratoria naukowe i sale wykładowe lubelskich uczelni staną dla wszystkich otworem. Przewidziano ponad 500 godzin zajęć, warsztatów i wykładów. Już jutro w godz. 9-15 naukowcy zapraszają na Rynek Starego Miasta, gdzie będzie można spotkać rzymskiego legionistę, popatrzeć na tancerzy flamenco, tresurę psów czy spróbować mięsa świniodzika. W przyrynkowych kawiarniach toczyć się będą dyskusje o filozofii i muzyce, a prof. Andrzej Kokowski z UMCS opowie o tym, jak powstaje książka. am