Rozmowa ze Sławomirem Łukasiewiczem z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci
– W tym roku będzie to wystawa „Wasza solidarność – nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego”. Idea jest taka, by przypomnieć, iż „Solidarność” i ludzie, którzy byli w tym okresie szykanowani, nie zostali zapomniani przez świat. Duży był w tym udział polskiej emigracji, która m.in. we Francji czy Wielkiej Brytanii wspierała naszą opozycję.
• Co zobaczymy na wystawie?
– Przede wszystkim zdjęcia z akcji protestacyjnych przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, które po 13 grudnia 1981 r. odbywały się na całym świecie. Będą fotografie z demonstracji przed polską ambasadą w Londynie, czy z ogromnej manifestacji przez naszym konsulatem w Nowym Jorku. Ale poza fotografiami mamy również nagranie z gali „Noël pour Solidarność”, wyreżyserowanej przez Andrzeja Seweryna, która odbyła się w Paryżu, wieczorem 12 grudnia 1981 roku, na moment przed wprowadzeniem stanu wojennego.
• W jaki sposób gromadziliście dokumentację do wystawy?
– Pracowaliśmy nad tym od roku i dzięki wielkiej życzliwości ludzi i instytucji z całego świata udało nam się dotrzeć do unikatowych materiałów. Jest ich tak wiele, że wystawa tylko je zasygnalizuje, a wszystko postaramy się pokazać w specjalnym albumie, który opracujemy już po ekspozycji.