Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 kwietnia 2012 r.
19:53
Edytuj ten wpis

Majówka w Lublinie: Wycieczka, bieg, a może konkurs?

Autor: Zdjęcie autora (oprac. agdy)

Są jeszcze wolne miejsca na imprezy zorganizowane w ramach cyklu "Sezon Lublin”. Można się wybrać na zwiedzanie z przewodnikami, zobaczyć miasto w biegu i poznać historię Lublina. I uwaga! organizatorzy czekają na zdjęcia, które będą walczyć w konkursie!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Sezon Lublin” zaczyna się 28 kwietnia (sobota) i potrwa do 6 maja (niedziela). Najważniejsza informacja: 605 903 512 to telefon do Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Lublinie (ul. Jezuicka 1/3) gdzie można zapisywać się na imprezy oraz szukać informacji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Konkurs fotograficzny "Sezon Lublin”
Organizatorzy projektu ogłaszają konkurs na fotografie oddające klimat "Sezonu Lublin” i niepowtarzalne wrażenia jego uczestników, budujące tożsamość naszego miasta. Na prace konkursowe jurorzy czekają w LOITiK-u przy ul. Jezuickiej 1/3 od 28 kwietnia do 13 maja. Regulamin, karta zgłoszeniowa, informacje: www.turystyka.lublin.eu

Spotkanie z Parkiem "Via Jagiellonica"
Prezentacja oferty Szlaku Jagiellońskiego w Lublinie, na inaugurację przewodnickiej działalności Fundacji "Via Jagiellonica". W ok. 3-godzinnym programie spotkanie z wybranymi osobami, zabytkami i wydarzeniami z lat 1386–1611, ze szczególnym uwzględnieniem Unii Grodzieńskiej z 1432 r. Wstęp bez zapisów. Początek spotkania przy Bramie Krakowskiej, 28 kwietnia 2012 (sobota), godz. 18.

Miejskie szlaki z przewodnikiem
Do zwiedzania Lublina szlakami: Unii Lubelskiej, Pamięci Żydów Lubelskich, Wielokulturowym, Zabytków Architektury, Znanych Lublinian, a także Szlakiem Konstytucji 3 Maja zaprasza Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie.
Przewodnicy będą oczekiwali na uczestników imprezy przy Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3.
Zwiedzanie każdego dnia od 28 kwietnia do 6 maja w godzinach 12 – 16. Szczegóły na stronie www.turystyka.lublin.eu

Wycieczka "Lublin – Pomnik Historii. Przestrzeń miasta – przestrzeń pamięci”
Wycieczka Krakowskim Przedmieściem, zaproponowana przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, poprowadzi uczestników przez dzieje Lublina, niby zapisaną znakami architektonicznymi księgą. Uczestnicy będą szli od ul. Lipowej do pl. Władysława Łokietka, zatrzymując się w charakterystycznych miejscach, gdzie zostaną odczytane wspomnienia znanych i mało znanych lublinian. Spacer, organizowany w 5. rocznicę uznania przez Prezydenta RP Lublina za Pomnik Historii, będzie dokumentowany, co będzie kolejnym zapisem do archiwum pamięci miasta.

28 kwietnia (sobota), godz. 11.00–12.30, 30 kwietnia (poniedziałek), godz. 17.00-18.30.

Spotkanie z piosenką turystyczną
Miłośników pieszych wędrówek, którzy mają ochotę pośpiewać i powspominać swoje wyprawy, LOITiK zaprasza na spotkanie z piosenką turystyczną nie przy tradycyjnym ognisku, lecz w blasku świec. Uczestników spotkania rozśpiewywać będą gitarzyści znani w lubelskim kręgu turystycznym.

Miejsce: LOITiK, ul. Jezuicka 1/3, 28 kwietnia (sobota), 19.00 – 22.00.

Zwiedzanie Teatru Starego w Lublinie
30 kwietnia wycieczka do Teatru Starego w Lublinie. Zwiedzimy cały Teatr - nie tylko świeżo wyremontowaną salę widowiskową, ale również kulisy: garderoby artystów i zapadnie; obejrzymy scenę z pomostu technicznego. Oprowadzać i opowiadać o historii i współczesności Teatru będą jego pracownicy. Ze względu na ograniczoną przestrzeń zwiedzanie w grupach do 15 osób, które będą wyruszały z foyer Teatru (wejście od ul. Jezuickiej 18) co 30 minut. 30 kwietnia (poniedziałek) akcja twa 10.00 – 16.00 (wejście ostatniej grupy o 15.30).

"Legendy Lubelskie”
Czy wiecie skąd wzięła się nazwa naszego miasta? Gdzie znajduje się kamień nieszczęścia i co przyśniło się Leszkowi Czarnemu? Tych i innych lubelskich legend można będzie wysłuchać, uczestnicząc w imprezie Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej.
Najmłodsi mieszkańcy Lublina w towarzystwie przewodnika w stroju z epoki oraz lubelskiego koziołka wybiorą się w magiczną podróż po Starym Mieście, zatrzymując się w miejscach związanych z najbardziej znanymi lubelskimi opowieściami. Inne dodatkowe atrakcje organizator otacza tajemnicą.

Miejsce: LOITiK, ul. Jezuicka 1/3, dwie niedziele: 29 kwietnia i 6 maja, 13.00 – 15.00.

"Odkryj Lublin z mapą”
Spacery po centrum Lublina z niezwykłą mapą w dłoni. Dzięki niej dotrzemy do miejsc zazwyczaj niedostrzeganych, a często nadzwyczaj interesujących. Przygotowane zadania i zagadki zmuszą nas do wytężenia uwagi, spostrzegawczości. I każdy na pewno odkryje choć kawałek Lublina.

Na uczestników oczekujemy 1 maja (wtorek) i 5 maja (sobota) przy Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Jezuicka 1/3). Wędrówkę rozpocząć można w godzinach 10–14. Sławomir Juraszewski, przodownik InO (InO: imprezy na orientację), zaprasza osoby indywidualne, jak i grupy rodzinne czy koleżeńskie do maksymalnie 5 osób. Zapisy w dniu imprezy.
Strona organizatora: www.juraszewski.pl

"Lublin Szeptany”
Lublin Szeptany to nowatorska metoda oprowadzania po Lublinie współczesnym i historycznym, prowincjonalnym i wielkomiejskim, a przede wszystkim nieznanym. Historie opowiadają osoby zaangażowane w życie miasta, jego kulturę, historię. Po pobraniu na odtwarzacz za darmo pliku MP3 ze strony www.szeptany.lublin.pl należy udać się w określone miejsce i po naciśnięciu "play” dać się poprowadzić opowieści. W ramach "Sezonu Lublin” będą dwa spacery.

5 maja (sobota), pl. Litewski, start o godz. 11.00 - spacer i spotkanie z aktorem Dariuszem Jeżem (plik "Lublin szemrany”);
6 maja (niedziela), start o godzinie 11.00 z pl. Zamkowego (przy schodach u podnóża Zamku) - spacer i spotkanie z historykiem Robertem Kuwałkiem (plik "Lublin żydowski”). W miejscu odkrytym na końcu godzinnego spaceru na uczestników czekają autorzy audioprzewodników, z którymi udamy się na spotkanie w jednej z lubelskich kawiarni.

Biegiem po Lublinie
Biegając po mieście można zobaczyć więcej, docierając też do miejsc na uboczu głównych szlaków turystycznych. Zapraszamy do oglądania miasta w biegu, w towarzystwie biegających przewodników, w tempie umożliwiającym konwersację. Poznamy historie, anegdoty i ciekawostki o centrum miasta, uczelniach, osiedlach mieszkaniowych, lubelskim przemyśle. O mieście opowiadać będą m.in. Tomasz Rakowski, szef TVP Lublin, Justyna Grzywaczewska, lekkoatletka i trenerka, Anna Dąbrowska i Piotr Skrzypczak ze Stowarzyszenia Homo Faber. Trasa ok. 20 km rozpoczyna się i kończy przy LOITiK-u, ul. Jezuicka 1/3. Wycieczkę organizuje Lubelskie Stowarzyszenie Biegowe, www.bieganie.lublin.pl.

6 maja (niedziela), początek o godzinie 18, czas ok. 3 godzin.


Pozostałe informacje

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów – Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

Lublinianka wygrała ważny mecz w Zamościu, a Tomasovia zostawiła wszystkie punkty w Krasnymstawie

Lublinianka lepsza od Hetmana, Start odwrócił losy meczu, a Granit już bezpieczny

Cała „świąteczna” kolejka została rozegrana w sobotę. Lublinianka wygrała w Zamościu z Hetmanem 2:0 i nadal traci do lidera z Kraśnika tylko trzy punkty. Niespodziewanej porażki doznała Tomasovia, która prowadziła już w Krasnymstawie 2:0. Granit Bychawa zgarnął za to pełną pulę w Lublinie i wskoczył aż na dziesiąte miejsce w tabeli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty