22 tony stali, 35 m wysokości, a na szczycie 50 mkw. polskiej flagi. Taka konstrukcja, nazwana Masztem Niepodległości, powstała jesienią 2018 r. na rondzie Dmowskiego koło lubelskiego Zamku. Na rondzie zbiegają się ważne drogi przelotowe przez miasto: al. Tysiąclecia, al. Unii Lubelskiej oraz ul. Lwowska
Montaż masztu i wszelkie niezbędne pozwolenia zorganizowała Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. – W roku stulecia odzyskania niepodległości inicjatywa uznana została za słuszną – wyjaśniał Urząd Miasta, który zezwolił na ustawienie konstrukcji.
Fundacja wystarała się także o pieniądze na budowę masztu. – Organizacja nie występowała do miasta o pieniądze na jej realizację – podkreślali miejscy urzędnicy. Fundusze w kwocie 676 tys. zł wyłożyły trzy państwowe spółki: puławskie Azoty, PGE Dystrybucja i nasza kopalnia, czyli Lubelski Węgiel Bogdanka. Budowa trwała ponad miesiąc, a flagę narodową uroczyście rozwinięto 11 listopada 2018 r., podczas głównych lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Początkowo to fundacja była opiekunem Masztu Niepodległości, później opiekę nad tym obiektem przejęło miasto. Wynajęta przez samorząd firma jest zobowiązana do tego, by co około sześć tygodni zdejmować przybrudzoną flagę, wieszać nową, a starą przekazywać do utylizacji.
Lublin nie jest pierwszym miastem, które ma wielki maszt z flagą Rzeczypospolitej Polskiej. Kilka lat wcześniej podobna konstrukcja, choć wyższa, 60-metrowa, stanęła przy warszawskim rondzie Zgrupowania AK „Radosław” znanym wcześniej pod nazwą rondo Babka.
2 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały one przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku.