Już dziś 17 uczniów Prywatnego LO im. Paderewskiego w Lublinie, egzaminem z matematyki rozpocznie maturę międzynarodową. Ponad 32 tys. abiturientów z pozostałych szkół Lubelszczyzny wymienia jeszcze maturalne pewniaki z języka polskiego.
- Cytaty? Nie, to nie przyniesie żadnego pożytku, ja w żadne pewniaki nie wierzę - zapewnia Łukasz Tetiurka z I LO w Lublinie. - Szkoda czasu i pieniędzy na szukanie ich w Internecie, lepiej już się czegoś więcej pouczyć.
Obydwaj przeznaczyli długi weekend na powtórki, dopiero dziś planują przedegzaminacyjny relaks. Żaden nie planuje robienia ściągawek. Bardziej wierzą we własne możliwości niż w niepewne ściągi.
- Po co się męczyć - tłumaczy uczennica technikum. - Można wydrukować z Internetu gotowce szerokości gazetowej szpalty i złożyć w harmonijkę. W księgarniach są książki z dołączoną wersją ściągawkową. No i przede wszystkim komórki ze słuchawkami, których żadna komisja maturalna nie zauważy.
Zapewnia również, że do chwili otworzenia - jutro o godz. 9 - kopert z tematami pisemnej matury z języka polskiego, zostanie zachowana tajemnica egzaminacyjna. Tematy przygotowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie. Część była powielana również w Lublinie, ale wszystkich, którzy się z nimi zetknęli, obowiązuje tajemnica służbowa. Dyrektorzy będą odbierali zestawy maturalne z kuratorium i jego delegatur na kilka godzin przed egzaminem.
Ministerstwo Edukacji przypomniało również, że maturzyści mogą wprawdzie korzystać z tablic matematycznych, słowników i kalkulatorów, ale tylko najprostszych.
- Dzięki temu wszyscy mają równe szanse - podkreśla Bogdan Wagner, dyr. VII LO w Lublinie. - Jeśli dozwolone na maturze pomoce miały rozszerzenie w postaci przykładów rozwiązań, a inni nie mogli z takich skorzystać - to egzamin nie był sprawiedliwy.