Na 5 mln zł szacowane są koszty koniecznego remontu mauzoleum na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Instytucja stara się już o pozwolenie na roboty budowlane.
Upływ czasu spowodował, że mauzoleum wymaga renowacji. W jej ramach planowany jest remont pokrycia dachowego ze świetlikiem oraz płyt betonowych, a także wymiana schodów. Odnowiony zostanie też fryz betonowy otaczający pomnik – informuje Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku.
Przedstawiciel muzeum zapewnia, że prace nie będą się wiązały z koniecznością przeniesienia znajdujących się pod kopułą prochów ofiar dawnego niemieckiego obozu zagłady. Zostaną one zabezpieczone na miejscu.
Muzeum właśnie złożyło do Urzędu Miasta wniosek o wydanie pozwolenia na wykonanie robót budowlanych. – Ma to związek z koniecznością aktualizacji dokumentacji technicznej, w tym kosztorysu prac – tłumaczy Stanek. Na razie nie wiadomo, kiedy może się zacząć remont. Termin będzie uzależniony od zdobycia przez muzeum pieniędzy na ten cel.
Mauzoleum jest jednym z trzech elementów tworzących Pomnik Walki i Męczeństwa według projektu Wiktora Tołkina i Janusza Dembka.
Zlokalizowany najbliżej Drogi Męczenników Majdanka charakterystyczny pomnik-brama nawiązuje do Bramy Piekieł z „Boskiej komedii” Dantego Alighieri. Od niego prowadzi Droga Hołdu i Pamięci, na której końcu znajduje się mauzoleum. Ma ono formę kopuły wspartej na trzech kolumnach, a na fryzie wyrzeźbiono napis „Los nasz dla was przestrogą”. To cytat z wiersza „Requiem” Franciszka Fenikowskiego.
W 2016 r. muzeum zamówiło ekspertyzę mającą określić stan kompleksu pomnikowego, który nie był remontowany od odsłonięcia w 1969 r. Analiza wykazała, że pewne prace są niezbędne, ale nie muszą one być wykonane natychmiast. W pierwszej kolejności przeprowadzony ma być remont mauzoleum.