Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 sierpnia 2011 r.
18:20
Edytuj ten wpis

Medialab: Jeden dzień z życia Lublina dla przyszłych pokoleń

Zbieramy materiał dla przyszłych pokoleń, ale nie tylko o to chodzi. Chcieliśmy też uświadomić ludzi
Zbieramy materiał dla przyszłych pokoleń, ale nie tylko o to chodzi. Chcieliśmy też uświadomić ludzi

Dwa pomidory i bułeczkę – usłyszał Marcin, gdy zapytał panią na ulicy, co jadła na śniadanie. W tym czasie Magda fotografowała torby podróżne, nagrywała dźwięki, zbierała paragony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
>> Nowa wersja portalu DziennikWschodni.pl - przetestuj i wyślij opinię

Akcja "Jeden dzień” to eksperymentalny projekt w ramach odbywających się w Lublinie warsztatów Medialab.

Wzięli w niej udział wolontariusze z całego kraju, m.in. z Gdańska, Olsztyna, Szczecina i Lublina. Cel akcji: jak najdokładniej opisać jeden dzień z życia miasta. Tak, by za kilkadziesiąt lat mogli skorzystać z tego historycy.

Z samego rana w miasto ruszyła grupa wolontariuszy uzbrojonych w aparaty. Mieli zrobić współczesne wersje zdjęć Stefana Kiełszni, który fotografował Lublin przed wojną. Jak się okazało - nie było to łatwe.

– To niby te same budynki, ale fasady się różnią. Trzeba się dobrze przyjrzeć – mówi Łukasz Kowalski.
W tym samym czasie, druga grupa zajmowała się akcją SMS-ową. Osoby, które zgodziły się podać swój numer telefonu, w ciągu dostały trzy wiadomości z prośbą o zrobienie zdjęcia w miejscu, w którym się aktualnie znajdują. Wieczorem zaczęły spływać pierwsze fotografie: widoki z balkonu, czy migawki z jazdy samochodem.

Wolontariusze pracowali też na dworcu PKS. – Nagrywam dźwięki przestrzeni miejskiej. To, czego nie da się nagrać, jak zapach, opisuję w notatniku – tłumaczy Marcin Jarząbek.

– Pytaliśmy ludzi m.in. o to, co jedli na śniadanie. To drobne rzeczy, o których zwykle się nie pamięta. My szukamy sposobu jak je zarchiwizować. Podobnie jak wygląd budynków, billboardów czy telefonów komórkowych – tłumaczy Maciej Rynarzewski.

Magda Kisiel zrobiła kilkaset zdjęć. Wiele z nich to fotografie toreb, które mieli ze sobą podróżni czekający na autobus. – Człowiek z torbą to też jakiś fragment rzeczywistości. I jakaś mała historia, którą można wyczytać ze zdjęcia – wyjaśnia Magda.

Wolontariusze przy komputerach w Warsztatach Kultury, też nie próżnowali. – Archiwizujemy wycinek internetu, który dotyczy Lublina: hasła w encyklopedii, widok z miejskich kamer. Kopiujemy też wpisy na Facebooku – wyjaśnia Marcin Wilkowski, współorganizator akcji. – Dzięki temu będzie mogli zrobić małą statystykę, np. wykres, który pokaże aktywność godzinową na forach internetowych albo słowa dotyczące Lublina, które najczęściej przewijają się tego dnia w internecie – dodaje.

Zebrany materiał trafi do archiwów kilku instytucji, w tym do Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Większość będzie dostępna w sieci. Więcej o projekcie na stronie: http://www.jedendzien.org

Pierwsza akcja w Polsce

Podobne akcje odbyły się już za granicą. W 1986 roku, w Wielkiej Brytanii zorganizowano akcję BBC Domesday. Zebrano prawie 150 tys. stron tekstów i ponad 23 tys. fotografii. Całość jest wieczyście przechowywana w Brytyjskich Archiwach Narodowych. W Polsce tego typu projekt realizowany był po raz pierwszy.

Sonda z uczestnikami akcji Jeden Dzień

Po co archiwizować dzień z życia Lublina?

- Robiłam zdjęcia-artefakty, żeby np. za kilka lat można było zobaczyć jak zmieniły się różne rzeczy, które używamy na co dzień: telefony czy bagaże. Zbieraliśmy również paragony, zobaczymy jak to wszystko się zmieni – tłumaczy Magdalena Kisiel z Warszawy.

- To dosyć oczywiste, że to ciekawa informacja dla przyszłych pokoleń. Ale nie tylko o nie chodzi. Chcieliśmy obudzić świadomość w ludziach, pokazać jak wiele znaczy codzienność i że mamy na nią wpływ – mówi Marcin Jarząbek z Katowic.

- Jako historyk wiem, że sięgając wstecz czasami brakuje danych dotyczących historii codziennego życia. Przez takie projekty możemy zapewnić je dla przyszłych badaczy – mówi Maciej Rynarzewski z Olsztyna.

Pozostałe informacje

Dyrektorka szkoły z zarzutami. Żądała przeprosin dla pani wójt

Dyrektorka szkoły z zarzutami. Żądała przeprosin dla pani wójt

Pełniąca obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach usłyszała przed świętami prokuratorskie zarzuty. Śledczy uważają, że żądając od jednej z nauczycielek przeprosin dla pani wójt i od tego uzależniając zatrudnienie, przekroczyła swoje uprawnienia.

Courtney Ramey w Zielonej Górze zaprezentował gorszą formę

PGE Start Lublin - Dziki Warszawa, czyli okazja do rehabilitacji

PGE Start Lublin w sobotę o godz. 17.30 podejmie Dziki Warszawa. Po porażce czerwono-czarnych w Zielonej Górze w ich obozie zrobiło się trochę nerwowo. Transmisję zapowiada Polsat Sport.

Paczki z więzienia dla bohaterów. Funkcjonariusze pamiętali

Paczki z więzienia dla bohaterów. Funkcjonariusze pamiętali

W przedświątecznej atmosferze funkcjonariusze Zakładu Karnego w Chełmie po raz kolejny pokazali, że pamięć o bohaterach nie przemija. W ramach IX edycji ogólnopolskiej akcji „Wielkanocna Paczka dla Bohatera” odwiedzili kombatantów mieszkających w Chełmie i okolicach, m.in byłych żołnierzy AK, uczestników Powstania Warszawskiego, a także więźniów obozów koncentracyjnych.

Nowa era zakupów motoryzacyjnych: w Europie powstał sklep, który łączy oryginalne i zamienne części samochodowe

Nowa era zakupów motoryzacyjnych: w Europie powstał sklep, który łączy oryginalne i zamienne części samochodowe

Rynek motoryzacyjny w Europie dynamicznie się rozwija, a wraz z nim rosną oczekiwania klientów. Kierowcy, właściciele warsztatów i pasjonaci motoryzacji coraz częściej poszukują wygodnych i szybkich sposobów na zakup części samochodowych. Dotychczas znalezienie w jednym miejscu zarówno oryginalnych, jak i wysokiej jakości zamienników było nie lada wyzwaniem. To właśnie zmienia się dziś za sprawą nowej platformy e-commerce, która już teraz przyciąga uwagę klientów z całego kontynentu.

Jak zbudować długofalową strategię SEO z wykorzystaniem artykułów sponsorowanych?

Jak zbudować długofalową strategię SEO z wykorzystaniem artykułów sponsorowanych?

Artykuły sponsorowane to płatne publikacje przygotowane w celach marketingowych (promocji produktu lub usługi), zazwyczaj umieszczane na zewnętrznych serwisach. Stanowią one subtelną formę reklamy oraz sposób na budowanie autorytetu, oraz pozyskiwanie linków zwrotnych w strategii SEO. W tym artykule przyjrzymy się, jak zintegrować je z długofalowym planem SEO, aby zwiększyć widoczność strony, przyciągnąć więcej użytkowników i budować świadomość marki.

Czarcia Łapa wpada w nowe ręce. To właściciele kilku restauracji w mieście

Czarcia Łapa wpada w nowe ręce. To właściciele kilku restauracji w mieście

Ostatnie lata nie były najłatwiejsze dla Czarciej Łapy na lubelskiej starówce. Już niedługo rozgości się tam nowy lokal na restauracyjnej mapie miasta. Konkurs na wynajem powierzchni od Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej wygrał właściciel kilku punktów gastronomicznych w mieście.

Eurofolk 2024
galeria

Międzynarodowy festiwal po raz 22. Przyjadą goście z całego świata

Serce Zamościa zabije w rytmie muzyki, śpiewu i tańca z najdalszych zakątków świata - zapowiadają organizatorzy i już teraz zapraszają na 22. edycję międzynarodowej imprezy. Podali datę tegorocznego Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Eurofolk oraz listę zespołów, które zawitają do Zamościa.

W ciągu tygodnia lublinianie zmierzą się z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem już po raz drugi

Znowu mecz z mistrzem. Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z JSW Jastrzębskim Węglem

W pierwszym meczu półfinałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z obrońcą trofeum JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek piątkowego spotkania o godzinie 20.30. Transmisja na Polsacie Sport 1.

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

Jeśli prowadzisz firmę w województwie lubelskim i planujesz wprowadzić nowy produkt, usprawnić procesy w firmie lub rozpocząć działalność na nowych rynkach, masz szansę na wsparcie z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Działanie 1.3, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to konkretna pomoc na wdrożenie innowacji oraz B+R. Do podziału jest prawie 50 milionów złotych. Warto się pospieszyć, bo termin składania wniosków upływa już wkrótce.

Marek Marciniak otrzymał powołanie do reprezentacji Polski na mecze eliminacji mistrzostw Europy z Izraelem i Rumunią

Z Azotów Puławy do reprezentacji Polski

Dwaj zawodnicy Azotów Puławy powołani przez nowego selekcjonera reprezentacji Polski

Pierwsza łopata na placu budowy została wbita w pierwszej połowie kwietnia. Prace najpewniej zakończą się w maju. Odbiory nie powinny potrwać dłużej niż do końca czerwca.

Powstaje nowy zbiornik w Lubelskiem. „Przyjazna przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców”

Daleko mu będzie do największych, popularnych zalewów, ale lepszy mały, niż żaden. W Szczebrzeszynie ruszyła budowa zbiornika retencyjnego, nad którym wypoczywać będą też mogli mieszkańcy i goście.

Powrót do Z5: Lublin stawia na modernizację żużlowego stadionu przy Alejach Zygmuntowskich
DZIEŃ WSCHODZI
film

Powrót do Z5: Lublin stawia na modernizację żużlowego stadionu przy Alejach Zygmuntowskich

Miasto rezygnuje z budowy nowego stadionu żużlowego i wraca do pomysłu modernizacji obecnego obiektu przy Alejach Zygmuntowskich. Prezydent Tomasz Fulara zapowiada etapową renowację stadionu Z5, tak aby zachować możliwość rozgrywania meczów i dostosować obiekt do wymogów Ekstraligi.

Po kapitalnej inauguracji nowego sezonu wszyscy w Lublinie mają powody do radości

Czas na pierwszy mecz u siebie. Orlen Oil Motor kontra Krono-Plast Włókniarz

Po efektownym zwycięstwie na inaugurację nowego sezonu Orlen Oil Motor szykuje się na pierwszy domowy mecz w 2025 roku. W sobotę o godz. 18 „Koziołki” zmierzą się na stadionie przy Al. Zygmuntowskich z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Transmisja w Eleven Sports 2, a na naszym portalu relacja na żywo.

Kierowcy jeżdżą zbyt szybko nowym mostem? Radny pyta ograniczenie do 70 km/h

Kierowcy jeżdżą zbyt szybko nowym mostem? Radny pyta ograniczenie do 70 km/h

Nowa trasa przez most na Krznie kusi kierowców, którzy jeżdżą zbyt szybko - uważa radny Stanisław Nikołajczuk (PiS). Jego zdaniem dopuszczalna prędkość jest tam zbyt wysoka.

IMiGW wydaje ostrzeżenie: Burzowy piątek w Lubelskiem

IMiGW wydaje ostrzeżenie: Burzowy piątek w Lubelskiem

Tydzień temu padał śnieg. Ostatnie dni przyniosły niemal letnie temperatury, a dzisiaj kolejna zmiana pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzenie dla Lubelszczyzny. Dotyczy ono niemal całego terenu województwa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty