Nie będzie wniosku do sądu o zwrot przez Gminę Wyznaniową Żydowską budynku jesziwy przy ul. Lubartowskiej.
Przypomnijmy, że w 1964 roku stowarzyszenie The Theological Seminary Yeshivath Chachmey pobrało odszkodowanie w wysokości 177 tysięcy dolarów za lubelską jesziwę, wypłacone przez rząd amerykański, z pieniędzy przekazanych przez rząd Gomułki. Odszkodowanie zostało pobrane prawomocnie - tak odpowiedział strona amerykańska.
Po naszych publikacjach w styczniu Ministerstwo Finansów wszczęło postępowanie administracyjne w sprawie ewentualnego zastosowania w stosunku do jesziwy ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 roku o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o umowy międzynarodowe.
- Minister Finansów postanowieniami z dnia 10 kwietnia i 11 czerwca 2008 r. przedłużał o dwa miesiące terminy rozpoznania sprawy. Spowodowane było to potrzebą ustalenia aktualnego adresu beneficjenta oraz jego następstwa prawnego po Wyższej Uczelni Religijnej Żydowskiej Jeszywas Chachmej Lublin - Uczelnia Mędrców Lubelskich im. Rabina Majera Szafiry w Lublinie.
O pomoc w tej sprawie Ministerstwo Finansów zwróciło się do Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, który ustalił, iż The Theological Seminary Yeshivath Chachmey przestało formalnie istnieć z dniem 1 października 1999 r. Zgodnie z przekazanymi informacjami ostatni zapis w rejestrze informuje, że podmiot ten uległ rozwiązaniu z mocy prawa.
Dokonano również sprawdzenia, czy nie nastąpiła ponowna rejestracja The Theological Seminary Yeshivath Chachmey w innych stanach Ameryki.
Ministerstwo Finansów zostało powiadomione, że podmiot o takiej nazwie nie figuruje w rejestrach stanów Illinois, Ohio, New York i Wisconsin - odpowiedział na nasze pytanie w sprawie rozwoju postępowania administracyjnego Szymon Milczanowski z Biura Ministra, p.o. zastępcy dyrektora.
Ministerstwo dotarło do dokumentów, z których jasno wynika, że opisane stowarzyszenie żydowskie uznano za prawnego spadkobiercę przedwojennej jesziwy i prawomocnie otrzymała odszkodowanie.
- Nie oznacza to podważenia orzeczenia decyzji Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich, co do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (...) Możliwe jest także, że na podstawie analizy zabranego materiału dowodowego, w tym po wypowiedzeniu się przez strony, co do zebranych dowodów i materiałów, Minister Finansów uzna, że wydanie decyzji w sprawie będzie bezprzedmiotowe i umorzy postępowanie - kończy Milczanowski.
- Jak tylko otrzymamy oficjalną informację z Ministerstwa Finansów, że odszkodowanie było wypłacone prawomocne, to będziemy wnioskować do Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich przy MSWiA, o zaliczenie tego odszkodowania na poczet przyszłych odszkodowań - mówi Rafał Przech z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
(p.p.)