Wczoraj na ulice Lublina wyjechały nowe trolejbusy, a już w czerwcu do miasta powinny dotrzeć pierwsze z zamówionych na ten rok 27 autobusów elektrycznych. Lublin dostał też dodatkowe fundusze na zakup pojazdów na prąd.
Wysłane wczoraj w miasto trolejbusy to przegubowe solarisy trollino kupione przez Zarząd Transportu Miejskiego. – Zostały skierowane do obsługi linii nr 150, 151, 153, 156 i 160 – informuje Monika Fisz, rzeczniczka ZTM.
Nowe pojazdy mają baterie zapewniające im prąd do jazdy ulicami, nad którymi nie ma sieci zasilającej. Klimatyzowane przegubowce są wyposażone w automaty do sprzedaży biletów przyjmujące wyłącznie płatności zbliżeniowe. Gotówką nie zapłacimy. Po ostatniej dostawie w lubelskiej komunikacji są już 42 przegubowe trolejbusy.
Latem można się spodziewać pierwszych elektrobusów. – W czerwcu do Lublina trafi pierwsza partia 5 sztuk autobusów elektrycznych. Kolejne 15 sztuk zostanie dostarczone we wrześniu – zapowiada Fisz. Dostawcą tych pojazdów będzie firma Solaris Bus&Coach. Miasto zawarło z nią jeszcze dwa kontrakty. Jeden z nich mówi o siedmiu elektrobusach, które powinny być dostarczone nie później niż w listopadzie tego roku. Drugi dotyczy pięciu takich samych pojazdów z terminem dostawy w kwietniu przyszłego roku.
>>> Czytaj także: MPK Lublin szuka kierowców, ale tych do pracy nie przyjmie. "To dyskryminacja"
Zamówione elektrobusy będą napędzane silnikiem o mocy 160 kW oraz wyposażone w baterie o pojemności 116 kWh.
– Proces kilkuminutowego uzupełniania baterii nastąpi poprzez zamontowany na dachu pantograf, z kolei w nocy ładowanie nastąpi poprzez złącze plug-in na terenie zajezdni – informuje Fisz. – Cztery ładowarki pantografowe o mocy 450 kW każda, przeznaczone do szybkiego ładowania w trakcie dnia, umiejscowione zostaną na pętli Choiny, a po dwie w okolicy węzłów przesiadkowych przy ulicy: Żeglarskiej, Wróblej, Zbożowej i Franczaka „Lalka”. Ładowarki zlokalizowane będą także w okolicy Dworca Metropolitalnego.
To nie koniec elektrycznych zakupów. Miasto dostało dodatkowe 9 mln zł jako zwiększenie dotacji do przebudowy Al. Racławickich powiązanej z zakupami taboru komunikacji miejskiej.
– Zwiększenie środków o 9 mln zł pozwoli na sfinansowanie w ramach środków unijnych zakupu łącznie 12 autobusów elektrycznych. Pierwotnie projekt zakładał zakup 5 sztuk – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Dodatkowe autobusy na prąd będą przegubowe, o kontrakt rywalizują dwie firmy: dostawca polskich solarisów oraz dostawca pojazdów białoruskiej marki BKM.