Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

26 kwietnia 2021 r.
12:04

MPK Lublin szuka kierowców, ale tych do pracy nie przyjmie. "To dyskryminacja"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Dzisiaj w miejskiej spółce zatrudnionych jest bezpośrednio 712 kierowców, w tym 484 autobusowych i 228 trolejbusowych.
Dzisiaj w miejskiej spółce zatrudnionych jest bezpośrednio 712 kierowców, w tym 484 autobusowych i 228 trolejbusowych. (fot. Maciej Kaczanowski)

Kierowca autobusów MPK nie może dostać pracy w tej spółce, jeśli ostatnio był zatrudniony w firmie będącej podwykonawcą MPK. – Taką mamy umowę – przyznaje miejski przewoźnik. – To dyskryminacja – twierdzą kierowcy, którzy nam się poskarżyli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Największy miejski przewoźnik oficjalnie informuje, że poszukuje ludzi do prowadzenia autobusów i trolejbusów. – MPK nieustannie prowadzi rekrutację – przyznaje Weronika Opasiak, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. – Szukamy dobrych, odpowiedzialnych i lojalnych kierowców. Nikomu nie zamykamy drogi.

– My jesteśmy dyskryminowani – twierdzi tymczasem jeden z kierowców, którzy prowadzili już autobusy MPK, chociaż nie jako pracownicy tej spółki, tylko jej podwykonawcy, agencji zatrudnienia Akam. – Słyszymy, że nie możemy zostać przyjęci do MPK.

Jest reakcja na nasz artykuł.

Agencja Akam zapewniała niegdyś kierowców spółce Warbus, która obsługiwała część kursów autobusowych. Kiedy Warbus zrezygnował z obsługi Lublina, szoferów przejęło MPK, które zawarło umowę z Akamem i obecnie „wypożycza” kilkunastu kierowców.

– MPK tłumaczy, że ma podpisaną lojalkę z firmą Akam i nie może nas przyjąć do pracy – opowiada nam kierowca, który skarży nam się na problemy ze zmianą pracy. Twierdzi, że chciał przejść do MPK, ale usłyszał, że to niemożliwe. – Ale przecież ja nie podpisywałem żadnej lojalki.

– To nie jest nasza zła wola, a zapis w umowie z firmą Akam – odpowiada rzeczniczka miejskiej spółki przewozowej. Powołuje się na punkt mówiący, że MPK „nie będzie nakłaniać” pracowników agencji do podjęcia zatrudnienia w MPK „na podstawie umowy o pracę lub jakiekolwiek innej umowy cywilnoprawnej”.

To ograniczenie obowiązuje nie tylko „w czasie trwania umowy” między MPK (zamawiającym) a Akamem (wykonawcą), ale również „w okresie sześciu miesięcy od rozwiązania umowy z wykonawcą”. Z tej umowy MPK wysnuwa wniosek, że kierowca zatrudniony w firmie Akam musi najpierw zrezygnować z posady u obecnego pracodawcy i odczekać jeszcze pół roku, aby móc się ubiegać o zatrudnienie bezpośrednio w miejskiej spółce.

– Nikt nikogo nie blokuje – mówi tymczasem Andrzej Kłysiak, szef Akamu. – Są takie osoby, które narozrabiały i MPK ich nie chce. Byli tacy, co kamery poprzekręcali, nie byli trzeźwi. Ja bym ich nie zatrudnił.

MPK wciąż szuka osób zainteresowanych „bezpłatnym szkoleniem” na kierowcę. Nabór został przedłużony do końca kwietnia. Spółka szuka osób mających co najmniej 23 lata, przynajmniej maturę i ważne prawo jazdy kategorii B lub C. Oferuje bezpłatny kurs na kategorię D, o ile kierowca przepracuje w MPK trzy lata.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.
foto
galeria

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji pokazujemy historię Chóru na zdjęciach.

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia zdrowotnego? To ryzyko, które może cię słono kosztować. Lubelski NFZ przypomina: możesz się ubezpieczyć dobrowolnie – bez stresu, bez kolejek, a często nawet podczas jednej wizyty. Sprawdź, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Lewart wygrał pierwszy mecz w tym roku

Lewart lepszy od Unii Tarnów. Na zwycięstwo czekali prawie pół roku

Lewart szybko zdobył dwa gole i w sobotę pokonał outsidera rozgrywek – Unię Tarnów 3:0. To pierwsze zwycięstwo ekipy z Lubartowa w tym roku. Poprzednio z trzech punktów piłkarze beniaminka cieszyli się... 31 października.

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Po zimowym tygodniu sobota powoli zaczęła rozpieszczać nas prawdziwie wiosenną pogodą. Niech jednak nas to nie zmyli. IMGW wydał alert pogodowy dla części województwa lubelskiego.

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

W piątek Orlen Oil Motor Lublin rozgromił Stelmet Falubaz Zielona Góra 59:31 na jego terenie i dał jasny sygnał, że jest świetnie przygotowany do walki o czwarte z rzędu złoto w PGE Ekstralidze. Jak zawody podsumowali ich główni bohaterowie?

Lublinianka drugi raz w odstępie kilku dni miała wielkie powody do radości

Gladiatorzy z Wieniawy. Lublinianka przegrywała 0:3 z Górnikiem II Łęczna, ale wygrała

Określenie szalony mecz nie do końca oddaje to, co działo się w sobotę na Wieniawie. Lublinianka przegrywała z Górnikiem II Łęczna 0:3. W drugiej połowie wyrównała, ale za chwilę straciła czwartego gola. Mimo to piłkarze Daniela Koczona zdołali wygrać 5:4.

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Smartfony, laptopy i mikroczipy poza nową falą ceł USA. Ale czy to koniec handlowej karuzeli?

Weekend w "30"
foto
galeria

Weekend w "30"

Noc w lubelskim klubie 30 była pełna niepowtarzalnej energii, gdzie klasyka spotkała się z nowoczesnością, a muzyka porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek – na scenie pojawiła się Ewelina Krupa z niezapomnianym Violin Show, łącząc piękno skrzypiec z tanecznymi beatami. Za konsoletą stanęli DJ-e, którzy zapewnili nieustający strumień gorących hitów, od muzyki lat 90-tych po współczesne clubowe brzmienia. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!
QUIZ

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!

Wydaje Ci się, że o polskich celebrytach wiesz już wszystko? Potrafisz rozpoznać twarz z okładki kolorowego magazynu, zanim jeszcze padnie nazwisko? Świetnie! Ale czy jesteś w stanie wskazać, które z tych znanych twarzy mają swoje korzenie właśnie w województwie lubelskim? Sprawdź się w naszym quizie!

Bogdanka LUK walczyła dzielnie, ale przegrała z Jastrzębskim Węglem

Finał Tauron Pucharu Polski nie dla Bogdanki LUK Lublin

Bardzo wyrównany mecz w półfinale Tauron Pucharu Polski. Niestety, Jastrzębski Węgiel pokonał bez straty seta Bogdankę LUK Lublin. Goście w każdej partii walczyli dzielnie, zdobywali po 23 punkty, ale jednak okazali się gorsi.

Roksana Ratajczyk miała w sobotę olbrzymiego pecha

GKS Górnik Łęczna rozczarował i przegrał z Rekordem Bielsko-Biała

To pierwsza porażka Górnika za kadencji Artura Bożyka. Jest ona tym bardziej bolesna, bo została poniesiona w konfrontacji ze zdecydowanie niżej notowanym przeciwnikiem.

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 39-letni mieszkaniec powiatu włodawskiego. Jego dalszą jazdę pod wpływem zakończyli ratownicy medyczni.

Świdniczanka wywalczyła w sobotę cenny punkt

Świdniczanka urwała punkt rywalowi z czołówki

Na początek wiosny cztery zwycięstwa z rzędu. W sobotę zanosiło się z kolei na trzecią kolejną porażkę. Świdniczanka powalczyła jednak z Podhalem Nowy Targ i urwała wyżej notowanemu rywalowi punkt.

„Oswoić skoliozę  Nie Tylko dla Rodziców” najlepsze specjaliści po raz drugi w Lublinie
NASZ PATRONAT
17 maja 2025, 0:00

„Oswoić skoliozę Nie Tylko dla Rodziców” najlepsze specjaliści po raz drugi w Lublinie

W dniach 17-18 maja w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego na ulicy Chodźki 4 odbędzie się II edycja Ogólnopolskiej Konferencji "Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców".

Alarm chemiczny w Kraśniku. Na miejscu 12 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Alarm chemiczny w Kraśniku. Na miejscu 12 zastępów strażaków

W piątek po godzinie 17:00 w jednym z zakładów produkcyjnych na terenie Kraśnika doszło do groźnie wyglądającej awarii instalacji technologicznej. Akcja strażaków trwała prawie do północy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium